Kako zaštiti decu od medijske zloupotrebe

Zbog sve većih izazova zaštite dece od zloupotrebe u medijima, „Prijatelji dece Srbije”, kao pokretači i nosioci višedecenijske inicijative „Deca i mediji”, ponovo su pokrenuli niz aktivnosti usmerenih na unapređenje svesti, edukaciju i osnaživanje regulatornih mehanizama koji će obezbediti odgovarajuću zaštitu dece u digitalnom i tradicionalnom medijskom prostoru.

Kako ističu u ovoj organizaciji, uprkos višedecenijskom radu na edukaciji novinara, i dalje se susrećemo sa neprimerenim prikazima dece u medijima, narušavanjem njihove privatnosti, dostojanstva, bezbednosti i zloupotrebom u komercijalne i senzacionalističke svrhe. Ovakvi trendovi mogu imati dugoročne negativne posledice na psihološki razvoj najmlađih i njihovu sigurnost u čitavom društvu.

„Prijatelji dece Srbije aktivno rade na zaštiti prava deteta u medijima od 1993. godine i reaguju na nivou prevencije i intervencije. Naša organizacija je 1993. godine izdala kodeks ’Deca i mediji’, koji je 2019. prilagođen novim medijskim i društvenim potrebama i publikovan u obliku Pravilnika protiv zloupotrebe dece u medijske svrhe. Fokusirali smo se na sprovođenje edukativnih programa o etici, izveštavanja o deci i važnosti poštovanja njihovih prava, kao i na pružanje odgovarajućih smernica za odgovorno izveštavanje medija o deci sa jedne strane i prijavljivanje povreda prava deteta u medijima nadležnim organima sa druge strane. Razvijeni su i alati i smernice za roditelje, nastavnike i političke stranke kako bi se osigurala bezbednost dece u digitalnom i tradicionalnom medijskom okruženju. Naši partneri u ovim aktivnostima su mediji, medijska udruženja, mladi, škole, nastavnici, roditelji, organizacije civilnog društva i šira javnost”, objašnjava Dubravka Kahrimanović iz organizacije Prijatelji dece Srbije.

Ona ističe da kršenje prava dece u medijima podrazumeva nekoliko oblika neprimerenog postupanja. Jedan od njih je neadekvatno izveštavanje kada se otkriva identitet deteta, posebno ako je dete žrtva ili je počinilo prekršaj, čime se osim ugrožavanja bezbednosti narušava i njihova privatnost i dostojanstvo i trajno se obeležava u sredini u kojoj živi. Najekstremniji primeri su iznošenje privatnih detalja koji nisu od značaja za javnost, o deci žrtvama zločina, njihovim porodicama, nekada čak i posthumno.

„Poznati su nam i primeri naizgled humanitarnih emisija u kojima se životne priče dece koja žive u lošim socio-ekonomskim uslovima prikazuju širokoj publici i eksploatišu u zapravo komercijalnim programima. Podsećamo da deca imaju pravo na sigurno okruženje, pa treba da budu zaštićena i od svakog prikazivanja nasilja i uznemiravanja javnosti. Neki od najnovijih primera reagovanja Prijatelja dece Srbije prijavom nadležnim organima su u slučajevima nasilja nad maloletnicom u rijaliti programu i eksplicitnim prikazima nasilja na naslovnim stranama štampe. Medijska zloupotreba je usko uvezana sa političkom zloupotrebom dece, a mediji su značajan faktor u omogućavanju i širenju političke zloupotrebe”, navela je naša sagovornica.

Zbog toga se ova organizacija, kako napominje, od 2019. godine kontinuirano obraća političkim partijama sa apelom da se samostalno obavežu na poštovanje prava dece i ne zloupotrebljavaju ih u političke svrhe.

„Međutim, do sada je samo devet političkih partija, od kojih je samo jedna iz vladajuće koalicije, potpisalo memorandum o razumevanju i prihvatanju Kodeksa protiv zloupotrebe dece u političke svrhe. Tokom prethodna dva izborna ciklusa uradili smo monitoring slučajeva političke zloupotrebe dece u kampanjama na društvenoj mreži ’Instagram’ i ustanovili da su najčešći primeri zloupotreba ’dekoracija’ decom, funkcionerske kampanje koje uključuju decu, kao i posete političara porodicama sa decom. Nakon analize monitoringa izradili smo Smernice za predstavnike političkih partija, kako bismo im olakšali razumevanje toga šta jeste a šta nije politička zloupotreba dece i kako bi oni ubuduće kreirali svoje kampanje uz poštovanje prava dece. Kada se bavimo ovom temom izuzetno je važno da razlikujemo političku zloupotrebu dece od političke participacije, odnosno učešća dece u temama i oblastima koje su za njih važne, razumeju ih i tiču ih se”, zaključuje naša sagovornica.

Kroz inicijativu „Deca i mediji” razvijeni su alati i smernice za roditelje, nastavnike, medije i političke stranke kako bi deca bila bezbedna u digitalnom i tradicionalnom medijskom okruženju. Više organizacija civilnog društva i medija sa teritorije Kolubarskog okruga pristupilo je inicijativi „Deca i mediji” i učestvovalo u konsultativnim sastancima i edukativnoj radionici. Ovaj projekat je sufinansiran od strane Ministarstva informisanja i telekomunikacija.

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!