Fi­nan­sij­ske mu­ke vi­so­kog obra­zo­va­nja

Naj­te­že na kraj s ra­ču­ni­ma iz­la­ze si­ro­ma­šni fa­kul­te­ti ko­ji se ba­ve sku­pim na­u­ka­ma, upra­vo oni ko­ji su naj­za­slu­žni­ji za vi­sok pla­sman na­ših uni­ver­zi­te­ta na svet­skim rang-li­sta­ma.

U kom­pli­ko­va­noj fi­nan­sij­skoj ra­ču­ni­ci u ko­joj dr­ža­va ne is­pu­nja­va za­ko­nom pro­pi­sa­nu oba­ve­zu da vi­so­ko­škol­skim usta­no­va­ma či­ji je osni­vač obez­be­di sred­stva za ma­te­ri­jal­ne tro­ško­ve, te­ku­će i in­ve­sti­ci­o­no odr­ža­va­nje, si­ro­ma­šnim fa­kul­te­ti­ma ko­ji se ba­ve sku­pim na­u­ka­ma po­ne­sta­je ma­ne­var­skog pro­sto­ra u iz­be­ga­va­nju mo­guć­no­sti da bu­du pri­nud­no za­tvo­re­ni. Vi­še ne mo­gu da pla­te sve vi­so­ke na­me­te za stru­ju, vo­du, gre­ja­nje… Naj­te­že je oni­ma iz pri­rod­no-ma­te­ma­tič­ke gru­pa­ci­je. Uko­li­ko ne bu­de pro­me­na na­bo­lje, zgra­da u ko­joj ra­di vi­še fa­kul­te­ta na Stu­dent­skom tr­gu u Be­o­gra­du mo­gla bi da bu­de za­tvo­re­na. U tom zda­nju He­mij­ski fa­kul­tet za­u­zi­ma naj­vi­še pro­sto­ra, 60 od­sto, ali tu su i oda­je Ma­te­ma­tič­kog, Ge­o­graf­skog, Bi­o­lo­škog, Fi­zič­kog fa­kul­te­ta, Ru­dar­sko-ge­o­lo­škog, Fa­kul­te­ta za fi­zič­ku he­mi­ju, kao i In­sti­tu­ta za he­mi­ju, teh­no­lo­gi­ju i me­ta­lur­gi­ju i In­sti­tu­ta za op­štu i fi­zič­ku he­mi­ju.

– Naš osnov­ni pro­blem je što fa­kul­tet vi­še ne­ma nov­ca za ra­ču­ne za stal­ne tro­ško­ve, ener­get­ske i ko­mu­nal­ne uslu­ge. Sa­mo stru­ja u ja­nu­a­ru je 3.200.000 di­na­ra, u fe­bru­a­ru 2.900.000, a od dr­ža­ve do­bi­ja­mo 1.650.000 za tu po­zi­ci­ju, da­kle ne­do­sta­je nam tri mi­li­o­na. Za ko­mu­nal­ne uslu­ge: vo­du, sme­će i In­fo­stan fa­li nam oko 330.000 me­seč­no. Pri­lič­no du­go ne do­bi­ja­mo do­volj­no da po­kri­je­mo kom­plet­ne tro­ško­ve, a u me­đu­vre­me­nu sve je mno­go po­sku­pe­lo – ilu­stru­je u raz­go­vo­ru za „Po­li­ti­ku” prof. dr Go­ran Ro­glić, de­kan He­mij­skog fa­kul­te­ta UB.

Iz­u­zet­no ni­ska ener­get­ska efi­ka­snost zda­nja je ozbi­ljan pro­blem. Ro­glić ka­že da su ma­lo-po­ma­lo us­pe­li da ob­no­ve ste­pe­ni­šte, sve­tlar­ni­ke, sto­la­ri­ju i ko­li­ko-to­li­ko sma­nje gu­bit­ke to­plo­te u hod­ni­ci­ma, ali i da, ka­da je na­po­lju hlad­no, tem­pe­ra­tu­ra u la­bo­ra­to­ri­ja­ma, i to uz do­gre­va­nje za ko­je se do­dat­no tro­ši stru­ja, naj­vi­še mo­že da se za­gre­je do 16 ste­pe­ni, a go­to­vo sav no­vac od­la­zi na ra­ču­ne.

– Na­ma je go­di­šnji pri­hod od ško­la­ri­na 21 mi­li­on di­na­ra. U ovoj go­di­ni sa­mo za ener­get­ske i ko­mu­nal­ne uslu­ge tre­ba da iz­dvo­ji­mo 30 mi­li­o­na. Po­če­li smo da tro­ši­mo i re­žij­ske tro­ško­ve s do­ma­ćih i me­đu­na­rod­nih pro­je­ka­ta u tu svr­hu, što isto ni­je u skla­du s pra­vi­li­ma jer deo tih tro­ško­va tre­ba da se iz­dvo­ji za odr­ža­va­nje opre­me, sre­đi­va­nje zgra­de, a mi sve da­je­mo na stal­ne tro­ško­ve i ni­smo je­di­ni. Uko­li­ko se to ne pro­me­ni do ma­ja, na­ša pro­ce­na, s ko­jom su sa­gla­sni i de­ka­ni dru­gih fa­kul­te­ta ko­ji ko­ri­ste ovu zgra­du, je­ste da nam je je­di­na op­ci­ja da za­tvo­ri­mo zgra­du. Mi naj­si­ro­ma­šni­ji, PMF-ovi, pr­vi smo pro­pa­li, jer smo eks­pe­ri­men­tal­ne na­u­ke, a to zna­či ve­li­ki po­tro­ša­či stru­je, vo­de… Vr­lo br­zo će i dru­gi fa­kul­te­ti bi­ti u istom pro­ble­mu – is­ti­če Ro­glić.

Se­nat Uni­ver­zi­te­ta u Be­o­gra­du tra­žio je od dr­žav­nog i pro­svet­nog vr­ha da se pri­o­ri­tet­no re­še po­te­ško­će fi­nan­si­ra­nja stal­nih ma­te­ri­jal­nih tro­ško­va, da se uve­ća­ju iz­dva­ja­nja za ur­gent­ne po­prav­ke za ko­je fa­kul­te­ti ne­ma­ju do­volj­no nov­ca i da se iz­jed­na­či ce­na ra­da u vi­so­kom i pre­du­ni­ver­zi­tet­skom obra­zo­va­nju. Ovaj stav po­dr­ža­li su se­na­ti uni­ver­zi­te­ta u No­vom Sa­du i Ni­šu.

– U osno­vi je isto, svi ima­mo ve­li­ke re­žij­ske tro­ško­ve. Da, ve­ro­vat­no će se i na­ma de­si­ti kroz ne­ko vre­me da će­mo do­ći u si­tu­a­ci­ju u ko­joj je sa­da He­mij­ski fa­kul­tet u Be­o­gra­du, da vi­še ne mo­že­mo da pla­ti­mo, ali tre­nut­no ni­smo u toj si­tu­a­ci­ji. Ve­ro­vat­no za­to što ima­mo ma­nju zgra­du, ma­nje za­po­sle­nih, to mo­že­mo da po­kri­va­mo iz sop­stve­nih sred­sta­va, iako bi tre­ba­lo da dr­ža­va po Za­ko­nu o vi­so­kom obra­zo­va­nju sve te tro­ško­ve sa­ma sno­si. To ni­je ne­što što mi sad sa­mi iz­mi­šlja­mo i tra­ži­mo, već je u za­ko­nu ko­ji ni­je spro­ve­den. U su­šti­ni svi fa­kul­te­ti pla­ća­ju svo­je tro­ško­ve iz sop­stve­nih sred­sta­va, sa­mo što su ne­ki bo­ga­ti­ji, ima­ju vi­še sa­mo­fi­nan­si­ra­ju­ćih stu­de­na­ta, vi­še ško­la­ri­ne i to lak­še pod­no­se – pre­do­ča­va za „Po­li­ti­ku” prof. dr Ni­ko Ra­du­lo­vić, de­kan PMF-a u Ni­šu.

Pri­rod­no-ma­te­ma­tič­ki fa­kul­te­ti su naj­vi­še po­go­đe­ni za­to što se ba­ve fun­da­men­tal­nim i sku­pim na­u­ka­ma ko­je tra­že vi­so­ke fi­nan­sij­ske iz­dat­ke za funk­ci­o­ni­sa­nje od stu­dent­skih ve­žbi do na­uč­no­i­stra­ži­vač­kog ra­da, ob­ja­šnja­va za naš list i prof. dr Mi­li­ca Pav­kov Hr­vo­je­vić, de­kan PMF-a u No­vom Sa­du.

– Dr­ža­va se oba­ve­za­la da po­kri­va i is­pla­tu ju­bi­lar­nih na­gra­da, pre­voz za­po­sle­nih do po­sla, ot­prem­ni­ne… ali se to go­di­na­ma ne de­ša­va. Iz­u­zet­no su vi­so­ki tro­ško­vi za akre­di­ta­ci­ju stu­dij­skih pro­gra­ma. Za ve­li­ki fa­kul­tet kao što je naš pri­li­kom re­a­kre­di­ta­ci­je, ko­ja se re­dov­no spro­vo­di u od­re­đe­nom vre­men­skom pe­ri­o­du, to je ko­šta­lo de­set mi­li­o­na di­na­ra u to­ku pret­hod­ne go­di­ne. Sve su to stav­ke ko­je mo­ra­mo sa­mi da po­kri­va­mo. Sve fa­kul­te­te mu­če iz­u­zet­no vi­so­ki stal­ni tro­ško­vi: stru­ja, vo­da, iz­no­še­nje sme­ća… Me­seč­no to je od šest do se­dam mi­li­o­na u pro­se­ku i od to­ga dr­ža­va bi bi­la u oba­ve­zi da po­kri­va ono­li­ko ko­li­ki je udeo bu­džet­skih sred­sta­va u ukup­nom bu­dže­tu fa­kul­te­ta, što bi za PMF u No­vom Sa­du iz­no­si­lo od 75 do 85 po­sto. Me­đu­tim, go­di­na­ma to je upra­vo obr­nu­to, ono­li­ko ko­li­ko ostva­ru­je­mo sa­mi iz sop­stve­nih sred­sta­va, što je do 25 od­sto. I to se sma­nji­va­lo da bi se pro­šle go­di­ne sve­lo na oko 17 od­sto od ukup­nih tro­ško­va. To je za naš fa­kul­tet zna­či­lo da smo tre­ba­li da iz­dvo­ji­mo bli­zu 70 mi­li­o­na iz sop­stve­nih sred­sta­va sa­mo za nor­mal­no funk­ci­o­ni­sa­nje zgra­de i ni­šta vi­še od to­ga – po­ja­šnja­va prof. dr Pav­kov Hr­vo­je­vić.

No­vo­sad­ski PMF u to­ku pret­hod­ne go­di­ne ni­je is­pla­tio ju­bi­lar­ne na­gra­de ko­je su iz­no­si­le 7,5 mi­li­o­na di­na­ra, uve­ra­va de­kan­ka, is­ti­ču­ći da je sve­sna či­nje­ni­ce da mno­gi fa­kul­te­ti ne is­pla­ću­ju ju­bi­lar­ne na­gra­de s ri­zi­kom da ih za­po­sle­ni tu­že i do­bi­ju na su­du, jer su do­ve­de­ni u si­tu­a­ci­ju da mo­ra­ju da od­lu­če šta mo­gu, a šta ne mo­gu da pla­te.

– Ape­lo­va­la bih da vi­še in­sti­tu­ci­je po­raz­mi­sle o to­me da su na­ši fa­kul­te­ti, kon­kret­no pri­rod­no-ma­te­ma­tič­ke gru­pa­ci­je, za­i­sta fa­kul­te­ti ko­ji ima­ju du­go­go­di­šnji re­no­me i vr­lo zna­čaj­no do­pri­no­se us­pe­si­ma uni­ver­zi­te­ta na ko­je je dr­ža­va iz­u­zet­no po­no­sna, po­put po­zi­ci­je na Šan­gaj­skoj li­sti. Da­kle, fa­kul­te­ti ko­ji ostva­ru­ju naj­ve­ći broj ra­do­va sa afi­li­ja­ci­ja­ma uni­ver­zi­te­ta su upra­vo PMF gru­pa­ci­je na sva­kom uni­ver­zi­te­tu, a oni se na­la­ze sad pred ozbilj­nim iza­zo­vi­ma. Po­dr­ža­vam iz­grad­nju na­uč­no-teh­no­lo­ških par­ko­va i BIO 4 kam­pu­sa, sve su to ja­ko le­pe stva­ri, ali ne sme­ju se za­bo­ra­vi­ti in­sti­tu­ci­je ko­je ov­de po­sto­je 50 i vi­še go­di­na i zna­čaj­no do­pri­no­se re­no­meu na­šeg vi­so­kog obra­zo­va­nja – na­po­mi­nje Pav­kov Hr­vo­je­vić.

Sta­ni­će­va: Na­stav­nik u sred­njoj ško­li ima ve­ću pla­tu od asi­sten­ta na fa­kul­te­tu

Pro­ble­mi fi­nan­si­ra­nja u vi­so­kom obra­zo­va­nju su vi­še­sloj­ni, me­đu nji­ma je pla­ća­nje re­žij­skih tro­ško­va, ali i to što fa­kul­te­ti osta­ju bez ka­dra – zbog ni­skih pla­ta asi­sten­ti ma­sov­no da­ju ot­ka­ze, na­gla­ša­va za „Po­li­ti­ku” prof. dr Ma­ri­ja Sta­nić, de­kan PMF-a u Kra­gu­jev­cu.

– Pro­fe­sor u sred­njoj ško­li ima ve­ću pla­tu od asi­sten­ta. Mi smo re­la­tiv­no ma­li fa­kul­tet i ka­da nam pet asi­ste­na­ta da ot­kaz, ne mo­že­mo da or­ga­ni­zu­je­mo na­sta­vu. Na­ža­lost, mo­ra­će­mo da sma­nju­je­mo broj stu­de­na­ta. Iz istih raz­lo­ga smo 2019. go­di­ne sma­nji­li broj stu­de­na­ta. To ni­ko­me ne ide u pri­log, po­go­to­vo ka­da je u pi­ta­nju in­for­ma­ti­ka. Na he­mi­ji, bi­o­lo­gi­ji mo­ra­mo da obez­be­di­mo sa­vre­me­ne la­bo­ra­to­rij­ske ure­đa­je, kao i he­mi­ka­li­je, a za to ne do­bi­ja­mo sred­stva od dr­ža­ve. Evo, do­bi­li smo pro­šle go­di­ne no­vac za je­dan mi­kro­skop, što je be­zna­čaj­no spram po­tre­ba. Re­žij­ski tro­ško­vi su ve­li­ki pro­blem. Mi smo u 2011. go­di­ni do­bi­li na­men­ski vi­še od 30 mi­li­o­na za re­žij­ske tro­ško­ve, 2023. smo do­bi­li ne­što ma­lo pre­ko 16 mi­li­o­na, a u me­đu­vre­me­nu su ti tro­ško­vi zna­čaj­no po­sku­pe­li – raz­ja­sni­la je Sta­ni­će­va.

Stav Se­na­ta UB, uve­ra­va ona, po­dr­ža­li su svi de­ka­ni, ali ni­je iz­gla­sa­na zva­nič­na po­dr­ška Se­na­ta Uni­ver­zi­te­ta u Kra­gu­jev­cu.

– Do­go­vo­re­no je da rad­na gru­pa na na­šem uni­ver­zi­te­tu ko­ju či­ne pet de­ka­na, pro­rek­tor i ge­ne­ral­ni se­kre­tar, ra­di na na­šim za­ključ­ci­ma jer sma­tra­mo da sta­vom UB je­su ob­u­hva­će­ni go­ru­ći, ali ne i svi pro­ble­mi fi­nan­si­ra­nja, ima ih još o ko­ji­ma bi ta­ko­đe tre­ba­lo raz­go­va­ra­ti na ni­vou dr­ža­ve – uka­zu­je Sta­ni­će­va.

Ubla­že­ni zah­te­vi

No­va vla­da još ni­je for­mi­ra­na, oče­ku­je se usko­ro, ma­da, u te­o­ri­ji i po pro­pi­si­ma, kraj­nji rok da iz­vr­šna vlast bu­de oform­lje­na je po­če­tak ma­ja. Da li će no­vi pre­mi­jer i mi­ni­stri ima­ti do­volj­no vre­me­na da od­go­vo­re na zah­te­ve Se­na­ta UB ko­ji pla­ni­ra da na maj­skoj sed­ni­ci raz­mo­tri šta je ura­đe­no i od­lu­či šta će da­lje da pre­du­zme. Pri­rod­no-ma­te­ma­tič­ka gru­pa­ci­ja UB bi­la je za to da stav i zah­te­vi Se­na­ta upu­će­ni nad­le­žni­ma bu­du oštri­ji, ali su ubla­že­ni da bi do­bi­li po­dr­šku osta­lih fa­kul­te­ta, ob­ja­šnja­va Go­ran Ro­glić, de­kan He­mij­skog fa­kul­te­ta.

Kad ka­že­te oštri­ji mi­sli­te?

– Na ob­u­sta­vu ra­da – od­go­va­ra.

To se ni­kad ni­je de­si­lo na uni­ver­zi­te­tu.

– Na uni­ver­zi­te­tu ni­je, ali na He­mij­skom fa­kul­te­tu je­ste de­ve­de­se­te go­di­ne zbog fi­nan­si­ra­nja na­bav­ke po­tro­šnog ma­te­ri­ja­la za ve­žbe jer je ta­da fa­kul­tet bu­kval­no bio is­pra­žnjen – pod­se­ća Ro­glić.

Rad­na gru­pa za iz­ra­du na­cr­ta za­ko­na o fi­nan­si­ra­nju vi­so­kog obra­zo­va­nja for­mi­ra­na je u apri­lu pro­šle go­di­ne, ali je do sa­da odr­ža­la sa­mo tri sa­stan­ka.

– Mi smo Plat­for­mu o fi­nan­si­ra­nju vi­so­kog obra­zo­va­nja ko­ju je Se­nat UB usvo­jio kra­jem 2022. go­di­ne pre­da­li Mi­ni­star­stvu pro­sve­te i Vla­di Sr­bi­je, on­da je for­mi­ra­na ta rad­na gru­pa, ali efek­te nje­nog ra­da još uvek ni­smo vi­de­li – do­pu­nju­je de­kan He­mij­skog fa­kul­te­ta.

I šta ako no­va vla­da, kao vla­da kon­ti­nu­i­te­ta, na­sta­vi istim tem­pom?

– Raz­go­va­ra­li smo u de­cem­bru, pa u ja­nu­a­ru na pro­ši­re­nom rek­tor­skom ko­le­gi­ju­mu, ka­da nam je re­če­no da će pro­ba­ti da re­še pro­blem stal­nih tro­ško­va i da već od mar­ta mo­že­mo da oče­ku­je­mo pro­me­ne. Ali još uvek ne­ma­mo ni­ka­kvih in­for­ma­ci­ja šta je ura­đe­no po tom pi­ta­nju. Za He­mij­ski fa­kul­tet je ja­sno. Šta će uni­ver­zi­tet ura­di­ti ne znam. To sad ne za­vi­si ni od rek­to­ra, ne­go od de­ka­na svih fa­kul­te­ta ka­kvu će od­lu­ku do­ne­ti. Da ne pri­čam da je do­no­še­nje za­ko­na o fi­nan­si­ra­nju vi­so­kog obra­zo­va­nja po­če­lo u vre­me ka­da je Sr­đan Ver­bić bio mi­ni­star pro­sve­te i da ta rad­na gru­pa u tom pe­ri­o­du ni­šta ni­je ura­di­la – ka­že Ro­glić.

Ver­bić je bio mi­ni­star pro­sve­te od apri­la 2014. do av­gu­sta 2016. go­di­ne, kao ne­stra­nač­ka lič­nost u pr­voj vla­di Alek­san­dra Vu­či­ća, ta­da pre­mi­je­ra, da­nas pred­sed­ni­ka dr­ža­ve.

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!