Bivši ambasador OEBS na Kosovu Vilijam Voker rekao je danas da piše knjigu o zločinu u Račku i da bi želeo da je završi pre nego što umre.
Voker je, nakon današnje odluke vlade Kosova da izdvoji 70.000 evra za objavljivanje knjige o Račku, kazao da radi na njoj i da pokušava da je završi pre nego što ode na “onaj svet”.
– To će biti jedna knjiga, opisi mojih doživljaja događaja u Račku, tog zločina. Biće to rezime toga – rekao je Voker za “Insajder”.
Prema njegovim rečima, zločin u Račku bio je “Istorijska prekretnica koja je pokrenula čitav Severnoatlantski savez da interveniše na Kosovu protiv genocidnog režima Slobodana Miloševića”.
– Važno je da je Kosovo nova država u srcu Evrope i mislim da se to ne bi dogodilo na taj način da se nije desio masakr u Račku i da međunarodna reakcija nije bila onakva kakva je bila, tako snažna. To je donela vojna intervencija NATO, o kojoj tada niko nije ni razmišljao, a koja je rezultat reakcije posle masakra u Račku – kaže Voker.
On je preneo da su ga vlada i građani Kosova u protekle 23 godine uvek pitali da li će napisati knjigu o ovom, kako ističe, važnom događaju.
– Upravo radim na tome – podvukao je Voker.
Najavio je i da planira da učestvuje na obeležavanju godišnjice zločina u Račku 15. januara.
U selu Račak u noći između 14. i 15. januara 1999. godine počeo je sukob snaga bezbednosti sa pripadnicima tzv. Oslobodilačke vojske Kosova, a ti događaji su bili povod za NATO bombardovanje tadašnje SR Jugoslavije.
Srpska strana insistira na tome da su tvrdnje Prištine o “masakru nad civilima” u Račku čista laž i da je reč o sukobu sa pripadnicima OVK , dok je Priština tada tvrdila, a i danas tvrdi, da je reč o “masakru nedužnih civila”.
Tadašnja verifikaciona misija OEBS, na čelu sa Vilijamom Vokerom, za događaje u Račku optužila je srpske snage bezbednosti, a taj događaj bio je presudan za donošenje odluke o bombardovanju SR Jugoslavije.
Istražni sudija Danica Marinković, koja je tada radila na slučaju Račak, više puta je izjavljivala da je ocena Vokera da se u Račku dogodio masakr i ratni zločin bila – laž. Kako je rekla, Voker nije sačekao da nadležni organi iznesu činjenice koje su utvrđene uviđajem, već je odmah medijima izneo svoju verziju događaja.
S druge strane, istakla je ona, Haški tribunal je prihvatio istinu da nije bilo masakra u Račku.
Takođe, poznata finska forenzičarka Helena Rante, čiji je tim istraživao slučaj Račak, kasnije je izjavljivala da je Voker vršio pritisak na nju prilikom pisanja izveštaja i da misli da je očekivao da podrži njegovu interpretaciju.