(VIDEO) Bitku na Neretvi gledalo 350 miliona ljudi, a plakat za film napravio Pikaso

Iza proslavljenog reditelja Veljka Bulajića koji je preminuo u 97. godini, ostali su brojni klasici jugoslovenskog filma, od kojih je svakako najpoznatiji partizanski film Bitka na Neretvi.

Bitka na Neretvi snimljena je prema istinitim događajima iz Drugog svetskog rata i prati događaje s početka 1943. godine. Nemačka vojska, uz podršku italijanskih, četničkih i ustaških snaga, po Hitlerovom ličnom naređenju počela je s sprovođenjem operacije Vajs (Weiss) kojoj je cilj bio uništenje partizanskih jedinica u jugoslovenskim planinama.

Odlučujuća bitka dogodila se u dolini Neretve gde su se partizani našli opkoljeni, a jedini izlaz im je bio most preko reke. Međutim, partizanski Vrhovni štab odlučio je da sruši most kao deo lukave varke.

Film je svojevremeno bio i najveća evropska produkcija po broju glumaca, statista i po uloženim sredstvima, a bio je i nominovan za Oskara u kategoriji za najbolji strani film, ali zlatni kip 1970. godine je pripao filmu Z reditelja Koste Gavrasa.

Bitka na Neretvi okupila je najveće zvezde jugoslovenskog filma (Bata Živojinović, Boris Dvornik, Milena Dravić, Ljubiša Samardžić…), a posebno je bio impresivan spisak stranih glumačkih zvezda (Hardi Kriger, Sergej Bondarčuk, Franko Nero, Silva Košćina, Jul Briner, Curd Jürgens, Orson Vels, Oleg Vidov).

Za englesko govorno područje muziku je komponovao slavni Bernard Hermann, a jedan od plakata za film napravio je Pablo Pikaso, što je samo jedan od ukupno dva filmska plakata koja je napravio. Učinio je to jer je bio obožavalac jugoslovenskih filmova i prema rečima ljudi koji su učestvovali u produkciji, nije tražio novac za plakat – tražio je samo gajbu najboljih jugoslovenskih vina.

Film je imao spektakularnu premijeru u dvorani Skenderija u Sarajevu 29. novembra 1969. godine, a na premijeri su bili jugoslovenski predsednik Josip Broz Tito, Sofija Loren i Omar Šarif.

Reditelj Bulajić nikada nije otkrio koliko je film koštao, a procenjuje da je potrošeno između 4.5 i 12 miliona dolara, što bi danas iznosilo oko 85 miliona američkih dolara.

Film je sniman 18 meseci, a sponzorisalo ga je 58 privrednih kompanija.

Zanimljivo je da su Bata Živojinović i Ljubiša Samardžić plaćeni basnoslovno, a da Boris Dvornik nije dobio ništa zato što je u tom trenutku bio na služenju vojnog roka.

Osim velikog broja poznatih glumačkih imena, Bitka na Neretvi imala je i neverojatan broj statista, više od 10 hiljada. Samo je vojnika tadašnje JNA u filmu bilo 10 hiljada, što je impozantno.

Film je svrstan među istorijske spektakle odmah iza Kjubrikovog Spartaka po utrošenim sredstvima i broju statista. U SFRJ je film pogledalo više od 4 miliona ljudi, dok je u celom svetu imao više od 350 miliona gledalaca.

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!