Povodom tužbe koju je 45 ugroženih građana krajem marta podnelo protiv valjevskog Javnog komunalnog preduzeća „Vidrak” i grada Valjeva radi otklanjanja opasnosti koja im preti zbog gradske deponije, Osnovni sud u Valjevu odredio je privremenu meru kojom se zabranjuje „Vidraku” da „neovlašćeno skladišti, vrši tretman neopasnog otpada i isti odlaže na nesanitarnu gradsku deponiju u Valjevu”. Privremena mera ostaje na snazi do pravnosnažnog okončanja parničnog postupka.
Ovo rešenje se može smatrati prvom malom pobedom građana nekoliko valjevskih mesnih zajednica koji žive u okolini deponije i decenijama trpe posledice njenog nelegalnog postojanja i funkcionisanja.
Podsećanja radi, posle dve privremene dvočasovne blokade, koje su organizovane u februaru i početkom marta, ti građani su polovinom marta potpuno blokirali pristup gradskoj deponiji i najavili da će blokada trajati sve dok neko od nadležnih ne reaguje i ne reši problem nelegalnog smetlišta. Organizovani po smenama, građani su automobilima zauzeli jedini ulaz na deponiju i nisu dozvoljavali da bilo koji kamion uđe i istovari smeće. Inače, pre više od tri decenije ova deponija formirana je kao privremeno rešenje, imala je dozvolu za rad samo kratko vreme, ali je sticajem okolnosti ostala do danas. Ogromno brdo otpada visoko nekoliko desetina metara predstavlja potencijalnu ekološku bombu. Uz nesnosan smrad, blato, prašinu, brojne glodare, nedavno su ovde u relativno kratkom roku izbila i tri požara, dodatno doprinevši zagađenju.
Zbog svega toga građani su 24. marta Osnovnom sudu u Valjevu podneli tužbu kojom je, uz predlog za određivanje privremene mere zabrane odlaganja otpada, traženo od tuženih JKP „Vidrak” i grada Valjeva da u roku od 90 dana od prijema presude preduzmu odgovarajuće mere sanacije deponije, koje podrazumevaju sanaciju sistema za upravljanje deponijskim gasom i mere kojima će biti sprečeno dalje izlivanje neproceđenih voda u vodotok reke Kolubare, kao i da u roku od 180 dana od prijema presude uklone celokupan otpad sa nelegalne i nesanitarne gradske deponije u Valjevu.
Privremena mera je već određena, žalba po njoj ne zadržava izvršenje, a u obrazloženju suda, pored ostalog, navedeno je da su tužioci „jasno ukazali da nepravilno upravljanje deponijom, neodgovarajuće odlaganje otpada i prekoračenje dozvoljenog kapaciteta predstavljaju ozbiljnu pretnju po zdravlje ljudi, te da su opasnosti od zagađenja vode, vazduha, kao i rizici od požara posebno izraženi u ovom slučaju”. Sud je konstatovao i da je potpisan ugovor između „Vidraka”, grada Valjeva i JKP „Regionalna deponija Srem–Mačva”, oročen na 60 dana, kojim se valjevski otpad privremeno deponuje u Sremsku Mitrovicu.
Tuženi JKP „Vidrak” i grad Valjevo su se protivili određivanju privremene mere u ovom slučaju, ali je sud našao „da su tužioci učinili verovatnim postojanje svog nenovčanog potraživanja i da bi bez usvajanja privremene mere njihovo potraživanje bilo osujećeno ili znatno otežano, odnosno da bi bez određivanja privremene mere mogla nastupiti nesaglediva šteta po život i zdravlje tužilaca i ostalog stanovništva…”