„Srbijagas”, „Pošta”, „Službeni glasnik” postaju akcionarska društva

Država Srbija nastavlja da javna preduzeća pretvara u društva s ograničenom odgovornošću (DOO) i akcionarska društva (AD) što je predviđeno predlogom zakona o upravljanju privrednim društvima koja su u njenom vlasništvu, a koji je stigao u parlament. Ovaj proces promene pravne forme naziva se korporativizacija javnih preduzeća i već je uveliko odmakao prema postojećim propisima.

Kako je navedeno u obrazloženju predloga zakona država je već otpočela korporativizaciju javnih preduzeća i to „Železnice Srbijeˮ, „Elektromrežeˮ, „Transnafteˮ, „Elektroprivrede Srbije” koji su iz forme javnog preduzeća transformisani u AD. Međutim, prema podacima Agencije za privredne registre (APR) postoji još javnih firmi koje nisu promenile pravnu formu i u tom statusu je još 23 preduzeća. To su „Srbijagas”, „Srbijašume”, „Srbijavode”, „Skijališta Srbije”, „Pošta Srbije”, „Jugoimport SDPR”, „Službeni glasnik”, „Putevi Srbije”, „Zavod za udžbenike”, „Nuklearni objekti”, „Emisiona tehnika i veze”, JP „Skloništa”, nacionalni parkovi Đerdap, Tara, Stara planina…

„Neujednačeni pravni oblici u kojima posluju privredni subjekti treba da budu standardizovani tako da se uspostavi jedinstveni okvir za vršenje vlasništva države”, navedeno je. Korporativizacija, odnosno promene pravne forme u društva s ograničenom odgovornošću ili akcionarsko društvo ne znači niti pretpostavlja prodaju dosadašnjih javnih preduzeća. U predlogu zakona izričito je navedeno da se ovim propisom uređuje sprovođenje politike državnog vlasništva i vlasničkog upravljanja u privrednim društvima. Prema raspoloživim podacima sa sajta APR-a dana 9. maja 2023. godine Srbija u svom portfelju ima 305 privrednih subjekata. Društava sa ograničenom odgovornošću ima 184, akcionarskih društava 91, javnih preduzeća 23, u ostalim oblicima sedam.

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!