Odbojkaši Srbije upisali su prvu pobedu na Svetskom prvenstvu na Filipinima, pobedivši Kinu sa 3:0 (25:18, 25:19, 29:27) u duelu drugog kola grupe H.
Rutinsko slavlje srpskih odbojkaša pred duel sa Brazilom za kraj grupne faze.
Kina jeste slavila pobedu protiv Srbije od 3:0 u prethodnom međusobnom duelu u Ligi nacija, ali su „orlovi“ sada pokazali realnu razliku u kvalitetu, ostvarivši vrlo važnu pobedu u borbi za prolaz dalje.
Prva dva seta je Srbija osvojila pravovremenim serijama za odlepljivanje, dok je u trećem viđena borba do samog kraja.
Nakon vođstva Kine od 11:10, Srbija čini seriju od četiri poena za sticanje presudne prednosti u prvom setu. Kinezi su preko Vanga i Penga pokušavali da se približe, ali nisu ugrozili našu selekciju. Vrlo važan faktor koji je načinio razliku jeste dobar prijem Srbije, kojim su neutralisani kineski napadi.
Početkom drugog seta se razigrao Pavle Perić sa četiri poena, po dva iz napada i bloka. Kina je krenula sa greškama, Luburić je bio neumoljiv na servisu i poziciji korektora, dovoljno za ubedljivu prednost i 25:19 na kraju drugog seta.
Kako to često biva, ekipa sa 2:0 u džepu se opusti u trećem setu. Kinezi su to iskoristili za sticanje vođstva od 12:9. Srpski tim je uspeo da se primakne i poenima Luburića dođe do vođstva od 17:16. Set je ušao u neizvesnu završnicu. Ređale su se greške i „pokloni“ na obe strane. Na svu sreću, pri set-lopti Kine 27:26, Srbija niže tri poena da se stavi tačka na duel.
Dražen Luburić je predvodio Srbiju sa 17 poena. Aleksandar Nedeljković i Pavle Perić su ga sledili sa po 11 poena. Kod Kine je Bin Vang prednjačio sa 16 poena.
U poslednjem kolu Srbija je pred izuzetno teškim zadatkom protiv Brazila, gde bi eventualna senzacionalna pobeda ili dva uzeta seta omogućili da se uđe u konkurenciju za prolaz dalje. Pritom se uzdamo i da će Kina pobediti Češku.

