Reprezentacije Srbije, nažalost, neće biti u borbama za medalju danas poslednjeg dana EP u Zagrebu. Posle eliminacije od Mađara na peterce i poraza od Grčke u razigravanju za plasman od petog do osmog mesta, sledi duel za sedmu poziciju sa Rumunijom u 15 časova. Posle utakmice reprezentacija se autobusom vraća u Beograd.
Na ovakve stvari očigledno moramo da se navikavamo jer od Olimpijskih igara u Tokiju, Srbija je samo jednom, na SP u Fukuoki, bila kandidat za odličje. To je realnost na koju će organizacija morati da reaguje odnosom prema kompletnoj strategiji saveza.
Zanimljivo je da smo sa Rumunijom završili i poslednje EP u Splitu. Tada je Srbija iskalila bes posle slabog učešća i pobedila 17:1 u susretu za deveto mesto. Prošle godine rival je neprijatno iznenadio našu selekciju pobedom na Svetskom kupu u Los Anđelesu 17:14 da bi nedavno na turniru u Budimpešti bilo 15:5 za Srbiju.
Rumuni su sigurno zadovoljniji učinkom na turniru jer su plasmanom među osam najboljih izborili pravo igranja na SP u Dohi. Nema nikakve dileme da je naša reprezentacija veliki favorit.
– Imaju Rumuni određeni kvalitet. Pamtimo loše iskustvo iz SAD i poraz u Svetskoj ligi. Daćemo sve od sebe da pobedimo i da trijumfom završimo prvenstvo. Ne možemo da budemo zadovoljni krajnjim plasmanom. Ali utakmice su Grčkom i Rumunijom su jako bitne za nas. Potrebno nam je što više mečeva da se uigramo, da budemo zajedno. Očekuje nas brzo svetsko prvenstvo. U Dohi želimo da popravimo utisak, da osvojimo medalju i da se plasiramo na Olimpijske igre koje su krajnji cilj ove generacije – rekao je centar Đorđe Lazić.
Nikola Lukić kao i ostali igrači razumljivo nije zadovoljan što će Srbija da igra za sedmo mesto.
– Osećaj nije prijatan ali nam treba ozbiljan pristup, maksimum u ovom trenutku. Pobedili smo ih nedavno na pripremnom turniru. Naravno da očekujem pobedu, a to je ujedno priprema za Dohu. Ovde nismo ispunili očekivanja, uvek je medalja cilj. Verujem da je ovo put koji treba da prođe ekipa da bi bila prava. Imaćemo pripreme Kragujevcu kako bi na svetskom prvenstvu bili bolji nego u Zagrebu.
Reprezentacija se odmah posle utakmice vraća autobusom za Beograd a za nekoliko dana će početi pripreme za SP u Dohi.
U finalu će igrati Hrvatska koja brani titulu i Španija koja nikada nije bila prvak Starog kontinenta. Pobednik će izboriti plasman na Olimpijske igre u Parizu. Za bronzu će igrati Italija i Mađarska a za peto mesto Grčka i Crna Gora.
Finale će biti pravi spektakl. Sastaće se ekipe koje su najviše pokazale tokom takmičenja. Zanimljivo je da su Španci i Hrvati odmerili snage u grupi u Dubrovniku. Uz dosta sreće Hrvati su slavili na peterce 14:12.
Nošeni publikom sa tribina Hrvati mogu da se nadaju uspehu ali je realno gledajući bolji, kompletniji tim Španije. Ukoliko ne izgore u atmosferi bliži su trijumfu. Biće to okršaj dva vrhunska golmana, iskusnog Bijača i mladog Augire Rubija o čijoj se partiji u polufinalnom duelu sa Italijom (14 odbrana od 18 udaraca) još priča.
Na jednoj strani Marinić Kragić, Fatović, Lončar kao prve zvezde uz Bijača, na drugoj Perone, Sanahuja, Munariz, Granados.
Hrvatski selektor Ivica Tucak izjavama podiže atmosferu, kolega David Martin veruje u snagu svog tima. Španci moraju da budu spremni na sve, sudije teško da će moći da izbegnu pritisak jer pored zlata pobednik će izboriti pravo igranja na Olimpijskim igrama. Kako god u 20.15 časova vaterpolo zaljubljenike očekuje pravi spektakl.
Crna Gora sa Srbijom u C grupi
Posle EP u Zagrebu poznate su tri ekipe koje su izborile plasman na Svetsko prvenstvo narednog meseca u Dohi. To su Hrvatska, Crna Gora i Rumunija.
Srbija je u svojoj C grupi dobila Crnu Goru a tu su još SAD i Japan. Hrvatska je u A grupi sa Španijom, Australijom i Južnom Afrikom., dok je Rumunija u D grupi sa Italijom, Mađarskom i Kazahstanom. Jedina odranije kompletna je B grupa: Grčka, Brazil, Kina i Francuska.

