Prvi maj u svetu obeležili protesti, ali ne samo za bolje uslove rada

U Južnoj Koreji moglo bi da se radi i 69 sati nedeljno. I to je jedna od retkih zemalja u svetu u kojoj su danas radnici protestovali mirno i za bolje uslove rada. U mnogim zemljama razlozi za proteste su – podrška Palestini, zahtev da Amerika ode, a Rusija dođe. Negde je prekovremeno radila i policija. U opremi za razbijanje demonstracija.

No pasaran za tursku opoziciju koja je htela da prođe do trga Taksim i tamo protestuje. Tradicionalno mesto prvomajskih demonstracija, trg je već nekoliko godina zatvoren za takva okupljanja.

Ni levičarske grupe nisu bolje prošle kada su takođe htele da protestuju na ovom mestu. Suzavac i pendreci.

Filipinski demonstranti hteli su da „Ne kapitalizmu“ kažu ispred američke ambasade u Manili. Oni, naime, smatraju da im je predsednik marioneta Vašingtona, a traže i pristojnu platu.

Do ambasade nisu došli. Najmanje šest aktivista je uhapšeno.

„Na dan kada obično dižemo naš glas i izražavamo naša osećanja nasilno nas je sputala filipinska policija“, kaže Ele Butang iz Lige filipinskih studenata.

Antizapadni bio je i protest u Nigeru. Osim antizapadni, protest je bio i proruski. Okupljeni podržavaju vojnu huntu i zahtevaju da američki vojnici napuste Niger. Niger je, naime, nedavno raskinuo vojnu saradnju sa SAD i uspostavio sa Rusijom iz koje su stigli vojni instruktori.

„Ne želimo Amerikance na našoj teritoriji, ne samo američku vojnu bazu, Amerikance ne želimo na našoj teritoriji. Jer stvarno ne razumemo – Imamo francusku vojnu bazu, imamo američku vojnu bazu, a ipak nam teroristi ubijaju naše vojnike“, poručuju.

Francuzi, oni u Francuskoj, takođe su protestovali – no protiv rasta desničarske partije Marin Le Pen i za bolje uslove rada tokom Olimpijskih igara. I došlo je do sukoba sa policijom.

Bez suzavca, vodenih topova, šok bombi i natezanja sa policijom protestovali su u Južnoj Koreji.

„Od kada je Jun Sukjul postao predsednik, prava radnika su značajno degradirala. Pre 140 godina radnici su zahtevali 8-časovni radni dan i to je za radnike bila početna pozicija. A sada adnimistracija Jun-a planira da uvede dužu radnu nedelju – do 69 sati i time ukine radnicima prava“, kažu.

Ove godine Podrška Palestincima u Gazi i Palestini bila je tema protesta. U Grčkoj su podržali i američke studente na univerzitetima širom SAD.

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!