Održan prvi javni čas iz neuronauka u Prvoj kragujevačkoj gimnaziji

Nakon posete američkog neuronaučnika Grega Gejdža Srbiji, promocije njegove knjige i pokretanja programa neuronauke za srednje škole, u Prvoj kragujevačkoj gimnaziji je održan prvi javni čas iz neuronauka, saopštio je Centar za promociju nauke.

Učenicima jedne od najstarijih srednjih škola u Srbiji donirana je „uradi sam” oprema za nastavu, uz pomoć koje će zajedno sa nastavnicima sprovoditi različite interaktivne i praktične eksperimente iz neuronauka i fiziologije. Ovaj događaj označava početak implementacije ovog inovativnog programa u svim mejkers labovima širom Srbije.

Prvi javni čas neuronauka okupio je učenike, nastavnike i predstavnike jedne od najstarijih srednjih škola u Srbiji, kao i članove Grupe za obrazovanje, ambasade SAD i predstavnike medija. Slavica Marković, direktorka škole, predstavila je gimnaziju koja je krajem prošle godine dobila mejkers lab – učionicu budućnosti, omogućavajući učenicima, kao i široj zajednici da inoviraju, stvaraju i unapređuju obrazovanje. U ime Grupe za obrazovanje govorili su Miloš Đuričanin, direktor strategije i razvoja Nordeus fondacije, i dr Marjana Brkić, programska direktorka Centra za promociju nauke, koja je održala predavanje o značaju neuronauka. Šef kancelarije za kulturu, obrazovanje i medije Filip Bikman iz ambasade SAD u Srbiji, donirao je učenicima Prve kragujevačke gimnazije opremu za eksperimente, otvorivši tako prvi čas neuronauka.

Postoji više od 1.000 različitih bolesti nervnog sistema, i uzevši sve u obzir, ova oboljenja su u mnogo većoj meri uzrok hospitalizacije i smanjene produktivnosti nego bilo koja druga grupa bolesti (srčanih bolesti ili kancera). Procenjuje se da jedna od pet osoba pati od neurološkog ili mentalnog poremećaja u nekom trenutku svog života, a procena ekonomskog tereta ovih oboljenja je oko 800 milijardi evra godišnje samo u Evropi.

„Neuronauke predstavljaju pravi primer multidisciplinarnosti koju želimo da razvijamo, i pravi primer STEM-a. Za razumevanje ovih nauka potrebno nam je angažovanje inženjera, biologa, psihologa, filozofa, programera, kako bismo odgonetnuli kako funkcioniše najkompleksniji organ u telu”, istakla je Marjana Brkić.

Pored već 14 otvorenih, tokom 2024. planira se otvaranje još najmanje 13 mejkers labova širom zemlje.

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!