Navika pred spavanje koja može da uništi vezu

Krevet je mesto gde spavate, gde se dešava magija i gde lenčarite vikendom. To ne bi trebalo da bude mesto gde vi i vaš partner ignorišete jedno drugo u korist gledanja u svoje telefone.

Ako ste to uradili, stručnjaci kažu da ste „paralelno skrolovali“.

Šta je paralelno skrolovanje?

Paralelno skrolovanje je veliki problem za mnoge parove. U studiji Univerziteta Bejlor iz 2017. o 143 osobe u romantičnim vezama, 70 odsto učesnika je reklo da telefoni „ponekad“, „često“, „veoma često“ ili „stalno“ ometaju njihovu interakciju sa partnerima.

Trejsi Ros, terapeut za parove i porodicu u Njujorku, kaže da je teško naći par koji svoj telefon ne smatra neželjenom trećom stranom u vezi.

Šteta koju može prouzrokovati paralelno skrolovanje

„Biti na telefonu znači fokusirati pažnju i energiju negde drugde, a za mnoge zaposlene parove postoji vrlo malo mogućnosti da se povežu bez ometanja. Vreme za spavanje je jedno od tih vremena, tako da je ovo propuštena prilika“, kaže Ros.

Ona dodaje da je „paralelno skrolovanje“, ili samo telefoniranje uopšte, sprečava deljenje iskustava, osećanja i zabrinutosti, dovodeći više do razdvajanja, nego do povezivanja.

Kako poboljšati vezu u krevetu

Naravno, ako je veza jaka, paralelno skrolovanje nije nužno loša stvar na kraju dana. Ako ste stabilni, to neće uništiti vašu vezu, kaže Aimi Hartstein, psihoterapeutkinja iz Njujorka.

„Naši telefoni su tu da ostanu, i neobično je da ih parovi izostavljaju cele noći“, kaže ona za HuffPost.

Kako objašnjava „to je način na koji ljudi dobijaju vesti, razgovaraju sa prijateljima i zabavljaju se.

Takođe dodaje da ako je par srećan u vezi, to verovatno neće biti problem

Ali čak i relativno srećni parovi kažu da je balansiranje između posla i života izazov i uvek je od pomoći da budete svesniji svog odnosa sa telefonom. Za parove koji žele da smanje ili zaustave paralelno skrolovanje u krevetu, Hartstein i drugi stručnjaci imaju savete.

Uvesti pravila o korišćenju telefona

Uvođenjem jednostavnih pravila o upotrebi telefona možete stvoriti više prostora za povezivanje. Na primer, režim „ne uznemiravaj“ na kratko vreme može biti upravo ono što vam treba.

„Nešto što je pomoglo mom partneru i meni je pravilo zabrane telefoniranja na večeri, na sastancima i kada smo u automobilu, bez obzira na to ko vozi,“ kaže stručnjak za veze Fabiola Vong.

Ako idete u krevet u isto vreme i uhvatite se kako skrolujete jedno pored drugog, zastanite, razmislite i pomenite to, ne optužujući, već radoznalo i razigrano, kaže Ros.

„Neformalno pitajte: ’Da li želimo da nastavimo da skrolujemo?‘ Možda možemo da nađemo nešto da radimo zajedno? I možda bismo mogli da sklonimo telefone na neko vreme“.

Ako ste stalno na telefonu pre spavanja, zapitajte se zašto je to i ima li to veze sa vašim partnerom.

„Zapitajte se da li koristite telefon da biste izbegli partnera — i ako je tako, šta bi mogao biti razlog?“ kaže Ros. „Navike imaju tendenciju da se zadrže, i ukoliko ne pokušamo da ih promenimo, one ostaju.

Zamenite paralelno skrolovanje sa „paralelnim igranjem“

„Paralelna igra“ se obično odnosi na način na koji se mala deca igraju samostalno jedno pored drugog, ali u poslednje vreme se mnogo govori o tome kako parovi i prijatelji takođe mogu imati koristi od toga.

Ključ uporedne igre je da ne ignorišete u potpunosti jedno drugo, kao što biste mogli da uradite sa paralelnim skrolovanjem. Uključite svog partnera u ono što gledate na telefonu.

„To je cilj“, zaključuje Hartstein.

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!