Mart 2025. bio je najtopliji mart u Evropi i drugi najtopliji na svetu, sa prosečnom globalnom temperaturom od 14,06 stepeni Celzijusovih, što je za 1,60 iznad predindustrijskog proseka za taj mesec, saopštila je evropska Služba za klimatske promene Kopernikus (Copernicus). U Srbiji je bio treći najtopliji mart od 1951. godine.
Neuobičajeno visoke temperature za mart zaobišle su Iberijsko poluostrvo i južnu Francusku. Period je bio praćen „ekstremnim i kontrastnim padavinama širom Evrope“, rekla je Samanta Burdžes iz Evropskog centra za srednjoročnu vremensku prognozu.
Ona je dodala da su mnogi regioni imali najsuvlji mart u istoriji, dok su drugi imali taj mesec s najviše padavina u skoro 50 godina.
Globalne temperature su u martu ostale na rekordno visokim nivoima na planeti, u skladu sa naučnim predviđanjama vezano za globalno zagrevanje.
🌡The March ’25 Climate Bulletin is out. It was the warmest March on record for Europe and the second-warmest March globally, with a global average surface air temperature of 14.06°C, 1.60°C above the pre-industrial level for March. Read the details https://t.co/d0k1CmWobY#C3S pic.twitter.com/Gm8lUoeiMQ
— Copernicus ECMWF (@CopernicusECMWF) April 8, 2025
U Srbiji prosečna temperatura u martu 9,2 stepena
Prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ) mart za nama bio je treći najtopliji u Srbiji od 1951. godine sa srednjom temperaturom od 9,2 stepena Celzijusova, topliji su bili jedino mart 2024. godine sa srednjom temperaturom vazduha 9,7 i mart 2001. godine sa 9,6 ºC.
“Na Crnom Vrhu je mart bio najtopliji, od početka merenja na ovoj stanici, sa srednjom temperaturom vazduha 5,9 ºC, a prethodni najtopliji mart zabeležen je 1990. godine sa srednjom temperaturom vazduha 5,6 ºC. U Dimitrovgradu, na Kopaoniku, u Ćupriji i Leskovcu ovaj mart je drugi najtopliji od kada se vrše merenja na ovim stanicama, dok je u većem delu zemlje mart 2025. godine među najtoplijima u istoriji merenja”, navodi RHMZ u mesečnom Biltenu.

Srednje temperature vazduha kretale su se u intervalu od 8,6 u Požegi do 11, 8 stepeni u Beogradu, dok su u planinskim predelima bile od 1,9 na Kopaoniku do 6,6 na Zlatiboru.
“Odstupanje srednje mesečne temperature vazduha od normale za referentni period 1991–2020. bilo je od +2,0 ºC u Somboru do +4,5 ºC na Crnom Vrhu. Srednja temperatura vazduha, tokom marta je bila u kategorijama veoma toplo i ekstremno toplo u većem delu zemlje, dok je toplo bilo na Paliću, u Somboru, Novom Sadu, Zrenjaninu, Kikindi i Zaječaru”, objašnjavaju iz RHMZ-a.

Srednja maksimalna temperatura vazduha je najviša ikada zabeležena na Crnom Vrhu, u Ćupriji i Dimitrovgradu.
Najviša maksimalna dnevna temperatura u Srbiji je iznosila 30,0 ºC 15. marta u Kruševcu, što je na ovoj stanici zabeleženo još samo 1952. godine. U Beogradu je 15. marta izmerena najviša temperatura vazduha od 24,3 ºC.
Kako navodi RHMZ, tokom marta zabeležen je jedan toplotni talas na svim meteorološkim stanicama osim u Loznici, a trajao je od sredine prve do sredine druge dekade marta na većini stanica. Najduži talas je trajao 12 dana na Crnom Vrhu, u Vranju i Dimitrovgradu.
Srednja minimalna temperatura kretala se od 1,8 u Zaječaru do 7,5 u Beogradu, na planinama od – 1 na Kopaoniku do 2,8 na Zlatiboru. Na Crnom Vrhu zabeležena je najviša srednja minimalna temperatura od kada se vrše merenja i iznosila je 2, 7 stepeni. Takođe, zabeležen je rekordno mali broj mraznih dana na Crnom Vrhu i Kopaoniku.
Najniža minimalna dnevna temperatura izmerena je 18. marta na Kopaoniku i bila je – 13 stepeni, dok je u nižim predelima najniža dnevna temperatura registrovana 19. marta u Zaječaru – 8, dok je u Beogradu istog dana bilo – 2,9 stepena.
Najkišniji mart na Crnom Vrhu
Kada su u pitanju padavine, to je bio deveti najkišniji mart u Srbiji od 1951. godine.
“Zabeležena količina padavina tokom marta u Srbiji je bila u intervalu od 29,4 mm u Zaječaru do 184,9 mm na Zlatiboru, dok je u Beogradu registrovano 64,8 mm. Ukupna količina padavina je u odnosu na normalu za referentni period 1991-2020. bila od 65% u Zaječaru do 244% u Somboru”, navode iz RHMZ-a.
Najkišniji mart je bio na Crnom Vrhu, a apsolutni dnevni maksimum količine padavina registrovan je Kopaoniku 28. marta kada je palo 47,9 mm padavina, čime je prevaziđen prethodni rekord od 31. marta 1967. godine kada je zabeleženo 47,0 mm padavina. Najveća dnevna količina padavina u Beogradu izmerena je 27. marta i iznosila je 22,7 mm.