Mraz oštetio šljive, višnje, trešnje

Proizvođači pšenice i kukuruza u Srbiji već su pretrpeli štetu od vremenskih neprilika – prinosi pšenice će sigurno biti značajno smanjeni, a kukuruz bi trebalo da se oporavi od posledica mraza ako temperatura ponovo ne padne u minus, rekli su juče proizvođači tih žitarica.

Poljoprivrednik Jovan Jovanov iz Bavaništa rekao je za Betu da je mraz u pojedinim delovima Vojvodine oštetio kukuruz, ali da se očekuje da se regeneriše. Predsednik Udruženja poljoprivrednika Subotice Miroslav Matković naveo je da je kukuruz „preživeo” dva mraza, ali da ga je treći tokom ovog meseca oštetio, pa ipak se nada da će se oporaviti i da neće morati da se presejava.

 

„Nadamo se da će se kukuruz oporaviti, ali je zaustavljen rast, ne napreduje”, rekao je Matković.

Pšenica nije u boljem stanju ni u centralnoj Srbiji, izjavio je predsednik udruženja Sabor poljoprivrednika agroprivrede Srbije Zoran Milićević.

„Suša je bila toliko velika da smo jedva poorali njive u dolini Ibra koje nismo smeli u jesen da obradimo jer zbog čestih poplava voda odnese svu zemlju. Dodao je da je do sada rod pšenice smanjen oko 30 odsto i da je svi poljoprivrednici nisu ni prihranili jer nisu imali novca za mineralno đubrivo. Na jugu Srbije u okolini Leskovca setva kukuruza je krenula kasnije, pa nije nikao, a pšenica će sigurno podbaciti – rekao je direktor zemljoradničke zadruge „Turekovac” Đuro Zdravković. I u sektoru voćarsta vremenske neprilike će smanjiti prinose, kažu stručnjaci.

„Mrazevi i sneg su u velikoj meri oštetili voće u pojedinim regionima Srbije, pa se neće ostvariti prognoza o rekordno rodnoj godini”, rekao je profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović.

On je za ovu agenciju izjavio da se temperatura proteklih dana u pojedinim krajevima zemlje spuštala i do minus pet-šest stepeni Celzijusa. „Najviše je oštećeno voće u Šumadiji i zapadnoj Srbiji, oko 30 odsto, a to su regioni u kojima se proizvodi oko 40 odsto od ukupnog roda voća”, rekao je Keserović.

Dodao je da je dosta stradalo i voće u okolini Subotice i višnje u Merošini, a da je najbolje „prošao” region Fruške gore. Keserović je rekao da je najviše stradalo voće koje je rano cvetalo i da je interesantno da su proteklih godina uglavnom stradale kajsije koje rano cvetaju, a ove godine su više oštećene kajsije koje kasnije cvetaju.

Mraz je oštetio najviše šljive, višnje, trešnje i kruške, a sneg je polomio mlade izdanke malina. Ocenio je da je uništen rod od 230.000 do 250.000 tona i da bi, ako ne bude novih vremenskih neprilika, rod ove godine mogao biti na nivou prosečnog, prošlogodišnjeg od oko 1.250.000 tona.

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!