Ibar i bujični potoci ugrozili sve op­šti­ne na se­ve­ru Ko­sme­ta

Si­tu­a­ci­ja ko­ju su iza­zva­le po­pla­ve na­do­šlog Ibra i bu­jič­nih po­to­ka naj­te­ža je u po­sled­njih 50 go­di­na na te­ri­to­ri­ji če­ti­ri op­šti­ne na se­ve­ru Ko­sme­ta. Ibar je po­pla­vio i deo ma­gi­stral­nog pu­ta ko­ji vo­di iz prav­ca Ko­sov­ske Mi­tro­vi­ce ka Le­po­sa­vi­ću i da­lje ka ad­mi­ni­stra­tiv­nom pre­la­zu Ja­ri­nje, a vo­za­či su po­seb­no opre­zni zbog od­ro­na i kli­zi­šta.

Od ju­če je pro­ho­dan ma­gi­stral­ni put ka Zu­bi­nom Po­to­ku iz prav­ca ju­žne Ko­sov­ske Mi­tro­vi­ce, a raš­či­šće­ni su od­ro­ni i iz prav­ca Zve­ča­na. Pri­vre­me­ni or­gan op­šti­ne Zu­bin Po­tok je pro­gla­sio van­red­no sta­nje, ko­je će va­ži­ti do da­ljeg. Ova op­šti­na je me­đu naj­u­gro­že­ni­ji­ma na se­ve­ru, gde je po­pla­vlje­no oko 30 ku­ća, a po­je­di­na se­la su zbog mo­sto­va ko­je je od­neo na­bu­ja­li Ibar od­se­če­na od ad­mi­ni­stra­tiv­nog cen­tra.

Naj­vi­še je po­go­đe­no se­lo Jag­nje­ni­ca, gde je vo­da pro­dr­la u ku­će u na­se­lju u ko­jem uglav­nom ži­ve po­ro­di­ce iz­be­gle iz biv­ših ju­go­slo­ven­skih re­pu­bli­ka i ra­se­lje­ni Sr­bi s Ko­so­va i Me­to­hi­je.

Od ju­če uju­tru u Zu­bi­nom Po­to­ku ne ra­de ško­le i vr­ti­ći. Alar­mant­no sta­nje je, ka­ko za „Po­li­ti­ku” ka­že Zo­ran To­dić, pred­sed­nik op­šti­ne Le­po­sa­vić, jer je vo­da pro­dr­la u se­la ko­ja se na­la­ze uz Ibar, gde su naj­u­gro­že­ni­ji Do­nji Kr­njin, Bo­ro­va kod Le­ška, a po­je­di­na se­la pod­no ob­ro­na­ka Ro­go­zne osta­la su bez ve­ze, sa ur­ba­nim de­lom Le­po­sa­vi­ća, jer je re­ka Jo­ša­ni­ca od­ne­la most. Uz pri­o­ba­lje Jo­ša­ni­ce po­pla­vlje­ne su ku­će i po­moć­ni objek­ti, a ju­če je uklo­njen od­ron s lo­kal­nog pu­ta ko­ji vo­di ka rud­ni­ku Cr­nac.

Na ušću re­ke Jo­ša­ni­ce u Ibar pot­ko­pan je most ko­ji se na­la­zi na ne­kih 200 me­ta­ra od ma­gi­stral­nog pu­ta, ta­ko da se sa­o­bra­ćaj ka se­li­ma ko­ja fi­gu­ri­ra­ju ka rud­ni­ku od­vi­ja spo­ro i sa­mo jed­nom tra­kom.

U le­po­sa­vić­koj op­šti­ni Ibar se iz­lio i ka se­lu Kut­nju, gde se na­la­ze sport­ski te­re­ni, a u bli­zi­ni je i jed­no od grad­skih gro­blja.

I u ovoj op­šti­ni je, kao i u osta­le dve for­mi­ran, kri­zni štab ko­ji je, po re­či­ma To­di­ća, 24 sa­ta na te­re­nu.

U op­šti­ni Zve­čan, po re­či­ma Iva­na To­do­si­je­vi­ća, pred­sed­ni­ka pri­vre­me­nog or­ga­na op­šti­ne Zve­čan, Ibar se za sa­da po­vla­či, ali je u na­se­lji­ma u op­šti­ni i se­li­ma Gra­bo­vac, Sr­bo­vac, kao i u Jo­še­vi­ku i Banj­skoj, „ne­za­be­le­že­na šte­ta, ko­ja se ne pam­ti u po­sled­njih 50 go­di­na”.

U se­lu Gra­bov­cu po­pla­vlje­ne su mno­ge ku­će, po­moć­ni objek­ti i ima­nja, dok je vo­da u Sr­biv­cu već sti­gla do ku­ća ko­ja su u bli­zi­ni Ibra.

U Ko­sov­skoj Mi­tro­vi­ci je naj­te­ža si­tu­a­ci­ja u mul­ti­et­nič­kom na­se­lju Bo­šnjač­ka ma­ha­la, gde je prek­si­noć eva­ku­i­sa­no 120 po­ro­di­ca iz okol­nih zgra­da i ku­ća, a ju­če iza po­dne­va no­vi­nar „Po­li­ti­ke” je za­te­kao lju­de u Uli­ci knja­za Mi­lo­ša i u Ne­ma­nji­noj, ko­je se na­la­ze uz sa­mi Ibar, ka­ko iz­ba­cu­ju vo­du iz ula­za i dvo­ri­šta.

Pred­sed­nik pri­vre­me­nog or­ga­na op­šti­ne Ko­sov­ska Mi­tro­vi­ca Alek­san­dar Spi­rić za­mo­lio je sve gra­đa­ne da pri­tek­nu u po­moć lju­di­ma ko­ji­ma su ku­će i ni­ži spra­to­vi u zgra­da­ma po­pla­vlje­ni, a svi ugro­že­ni mo­gu da po­zo­vu broj ka­ko bi se za njih na­šao od­go­va­ra­ju­ći pri­vre­me­ni sme­štaj.

Mno­ge po­ro­di­ce sme­šte­ne su u do­mo­ve Stu­dent­skog cen­tra ili kod ro­đa­ka i pri­ja­te­lja. Gra­đa­ni s ko­ji­ma smo raz­go­va­ra­li za­bri­nu­to su gle­da­li u Ibar, ko­ji je po­no­vo po­čeo da na­do­la­zi i da pla­vi uli­ce i so­ka­ke u ovom de­lu gra­da.

Od pre­kju­če u Bo­šnjač­koj ma­ha­li ne­ma stru­je i vo­de, uklju­če­ni su agre­ga­ti ka­ko bi ra­di­le pum­pe za iz­ba­ci­va­nje vo­de. I u ce­lom gra­du je ju­če bi­lo ne­sta­ši­ce vo­de, a za­be­le­že­na su i is­klju­če­nja stru­je, a gra­đa­ni­ma se su­ge­ri­še da vo­du pro­ku­va­va­ju ili da ku­pu­ju fla­ši­ra­nu. Na dva me­sta u gra­du po­sta­vlje­ne su ci­ster­ne s pi­ja­ćom vo­dom.

Iako su ži­te­lji se­ver­nog Ko­sme­ta u stra­hu od „pu­ca­nja” bra­ne na je­ze­ru Ga­zi­vo­de, iz upra­ve po­ru­ču­ju da „ne­ma me­sta pa­ni­ci” kao i „da se iz­vo­di re­dov­na pro­ce­du­ra bla­gog is­pu­šta­nja vo­de”.

U to­ku ju­če­ra­šnjeg da­na po­pla­vlje­ne op­šti­ne na se­ve­ru po­se­ti­li su pred­stav­ni­ci Kan­ce­la­ri­je za Ko­so­vo i Me­to­hi­ju, ko­ji su ži­te­lji­ma obe­ća­li na­dok­na­du šte­te u vi­du nov­ča­ne po­mo­ći. Po­moć­nik di­rek­to­ra Kan­ce­la­ri­je za KiM ka­zao je da će „bi­ti for­mi­ra­na ko­mi­si­ja”, kao i da će obi­ći i op­šti­ne na cen­tral­nom Ko­so­vu.

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!