Dobar za trošenje kalorija, ali i za bezbednost saobraćaja – poljubac

Poljubac nije samo izraz ljubavi i strasti, njime se i troše kalorije i jača imuni sistem. Ipak ljubljenje u javnosti je zabranjeno u pojedinim zemljama, pa tako poljubac u javnosti nije dozvoljen ni u pojedinim državama SAD-u, ali samo nedeljom.

U nastavnu pročitajte 11 zanimljivosti o poljupcu

1. Normalan poljubac sagoreva 6,4 kalorija u minuti, strastveni poljubac može potrošiti i do 20 kalorija. To je čak i više nego plivanje ili preskakanje konapa – tako se troši samo 12 kalorija.

2. Danas prosečan poljubac traje nešto duže od 12 sekundi, što je znatno više nego u osamdesetima prošlog veka, kada je trajao 5,5 sekundi.

3. Ljubljenje u javnosti nipošto nije svuda dozvoljeno. U Ankari je par koji je sigurnosna kamera uhvatila u ljubljenju dobio službenu opomenu zbog kršenja „moralnih pravila“. Ali i u SAD je u saveznim državama Mičigen i Konektikat nedeljom zabranjeno ljubljenje u javnosti.

4. Nemci nisu baš neki posebni ljubitelji ljubljenja, isto kao i na primer Šveđani, oni u proseku ljube četiri osobe na dan. Francuzi ili Italijani su velikodušniji – tamo se u proseku poljubac deli sa sedam osoba dnevno.

5. Nauka koja proučava ljubljenje se zove filematologija. Jedno od najvažnijih saznanja te nauke jeste da dve od tri osobe prilikom ljubljenja naginju glavu na desnu stranu.

6. Lekari su oduševljeni ljubljenjem. Tako se jača prirodni obrambeni sistem, a i usporava starenje. Čak i izlučena pljuvačka pomaže zdravlju zuba.

7. Ljubljenje je važno i za bezbednost saobraćaja. Postoji istraživanje koje je utvrdilo kako osobe koje su se ljubile pre nego što su sele za upravljač pokazuju manju agresivnost, što tumače i da imaju manje nesreća. Ali ljubiti se dok vozite auto, nije dobra ideja.

8. Ljube se gotovo svi narodi i nacije – to je dokazana praksa u 90 odsto država. Problem je jedino broj „prijateljskih“ poljubaca. Negde je to samo jednom, negde dva puta (Nemačka i Hrvatska), negde tri (većina slovenskih zemalja, poput Srbije, ali i Francuska), a negde i više. Nije uvek isti i razlog: u Japanu poljubac neminovno znači i da obe strane žele i (mnogo) više u telesnom kontaktu.

9. Ljudi nisu jedini koji se ljube. To čine primati kao što su orangutani, a kod ptica maženje kljunom izgleda kao poljubac. Slonovi znaju jedni drugima staviti surlu u usta.

10. Ljubljenje stimuliše preko 100 milijardi nervnih ćelija, a onda su tu i hormoni i adrenalin koji ubrzavaju otkucaje srca, povećavaju krvni pritisak i telesnu temperaturu.

11. Ljubljenjem se i razmenjuju supstance: oko 60 miligrama vode, 0,5 grama belančevina, 0,15 miligrama izlučevina žlezda, 0,4 miligrama soli i oko 22.000 bakterija.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!