Situacija koju su izazvale poplave nadošlog Ibra i bujičnih potoka najteža je u poslednjih 50 godina na teritoriji četiri opštine na severu Kosmeta. Ibar je poplavio i deo magistralnog puta koji vodi iz pravca Kosovske Mitrovice ka Leposaviću i dalje ka administrativnom prelazu Jarinje, a vozači su posebno oprezni zbog odrona i klizišta.
Od juče je prohodan magistralni put ka Zubinom Potoku iz pravca južne Kosovske Mitrovice, a raščišćeni su odroni i iz pravca Zvečana. Privremeni organ opštine Zubin Potok je proglasio vanredno stanje, koje će važiti do daljeg. Ova opština je među najugroženijima na severu, gde je poplavljeno oko 30 kuća, a pojedina sela su zbog mostova koje je odneo nabujali Ibar odsečena od administrativnog centra.
Najviše je pogođeno selo Jagnjenica, gde je voda prodrla u kuće u naselju u kojem uglavnom žive porodice izbegle iz bivših jugoslovenskih republika i raseljeni Srbi s Kosova i Metohije.
Od juče ujutru u Zubinom Potoku ne rade škole i vrtići. Alarmantno stanje je, kako za „Politiku” kaže Zoran Todić, predsednik opštine Leposavić, jer je voda prodrla u sela koja se nalaze uz Ibar, gde su najugroženiji Donji Krnjin, Borova kod Leška, a pojedina sela podno obronaka Rogozne ostala su bez veze, sa urbanim delom Leposavića, jer je reka Jošanica odnela most. Uz priobalje Jošanice poplavljene su kuće i pomoćni objekti, a juče je uklonjen odron s lokalnog puta koji vodi ka rudniku Crnac.
Na ušću reke Jošanice u Ibar potkopan je most koji se nalazi na nekih 200 metara od magistralnog puta, tako da se saobraćaj ka selima koja figuriraju ka rudniku odvija sporo i samo jednom trakom.
U leposavićkoj opštini Ibar se izlio i ka selu Kutnju, gde se nalaze sportski tereni, a u blizini je i jedno od gradskih groblja.
I u ovoj opštini je, kao i u ostale dve formiran, krizni štab koji je, po rečima Todića, 24 sata na terenu.
U opštini Zvečan, po rečima Ivana Todosijevića, predsednika privremenog organa opštine Zvečan, Ibar se za sada povlači, ali je u naseljima u opštini i selima Grabovac, Srbovac, kao i u Joševiku i Banjskoj, „nezabeležena šteta, koja se ne pamti u poslednjih 50 godina”.
U selu Grabovcu poplavljene su mnoge kuće, pomoćni objekti i imanja, dok je voda u Srbivcu već stigla do kuća koja su u blizini Ibra.
U Kosovskoj Mitrovici je najteža situacija u multietničkom naselju Bošnjačka mahala, gde je preksinoć evakuisano 120 porodica iz okolnih zgrada i kuća, a juče iza podneva novinar „Politike” je zatekao ljude u Ulici knjaza Miloša i u Nemanjinoj, koje se nalaze uz sami Ibar, kako izbacuju vodu iz ulaza i dvorišta.
Predsednik privremenog organa opštine Kosovska Mitrovica Aleksandar Spirić zamolio je sve građane da priteknu u pomoć ljudima kojima su kuće i niži spratovi u zgradama poplavljeni, a svi ugroženi mogu da pozovu broj kako bi se za njih našao odgovarajući privremeni smeštaj.
Mnoge porodice smeštene su u domove Studentskog centra ili kod rođaka i prijatelja. Građani s kojima smo razgovarali zabrinuto su gledali u Ibar, koji je ponovo počeo da nadolazi i da plavi ulice i sokake u ovom delu grada.
Od prekjuče u Bošnjačkoj mahali nema struje i vode, uključeni su agregati kako bi radile pumpe za izbacivanje vode. I u celom gradu je juče bilo nestašice vode, a zabeležena su i isključenja struje, a građanima se sugeriše da vodu prokuvavaju ili da kupuju flaširanu. Na dva mesta u gradu postavljene su cisterne s pijaćom vodom.
Iako su žitelji severnog Kosmeta u strahu od „pucanja” brane na jezeru Gazivode, iz uprave poručuju da „nema mesta panici” kao i „da se izvodi redovna procedura blagog ispuštanja vode”.
U toku jučerašnjeg dana poplavljene opštine na severu posetili su predstavnici Kancelarije za Kosovo i Metohiju, koji su žiteljima obećali nadoknadu štete u vidu novčane pomoći. Pomoćnik direktora Kancelarije za KiM kazao je da će „biti formirana komisija”, kao i da će obići i opštine na centralnom Kosovu.