Zdravstvena knjižica i pasoš za prelazak granice

Osim odabira turističke destinacije na kojoj će provesti odmor, vlasnici kućnih ljubimaca moraju da odluče da li će psa ili mačku voditi sa sobom na letovanje, ili će ih poveriti na čuvanje prijatelju, odnosno nekom hotelu specijalizovanom za smeštaj životinja.

Za koju god opciju da se odluče, moraju da imaju na umu činjenicu da pripreme za putovanje sa ljubimcem počinju nekoliko nedelja pred put, jer je za prikupljanje dokumentacije potrebno vreme, a dodatni problem predstavlja činjenica da u avionu može biti samo jedna životinja na letu, pa je vađenje karte za kućnog ljubimca neophodno obaviti barem dva meseca pre putovanja.

„Svaka životinja koja prelazi granicu mora da poseduje zdravstvenu knjižicu i pasoš u kojima će biti pečati koji dokazuju da je ona uredno čipovana i vakcinisana. Ako se životinja prvi put vakciniše, od momenta kada primi dozu protiv besnila, posle mesec dana radi se titar test, odnosno test na antitela besnila koji veterinar šalje u Pasterov zavod u Novom Sadu. Od momenta prijema seruma u zavodu, rezultati se dobijaju nakon deset dana, ali tek 90 dana od urađenog titar testa životinja sme da napusti zemlju. Rezultati titar testa šalju se veterinarskoj ambulanti koja je poslala uzorak, kao i na adresu vlasnika životinje, a potom veterinar izdaje potvrdu da je životinja zdrava. Sa tom potvrdom ide se u veterinarsku inspekciju koja izdaje konačnu potvrdu da životinja može da napusti zemlju i taj sertifikat važi 48 sati”, ističe Milica Novak iz jedne privatne veterinarske klinike.

Dodaje da se pre putovanja treba raspitati koje zemlje traže titar test – ovu potvrdu zahtevaju sve zemlje Evropske unije, ali on nije obavezan za Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru.

Testiranje se ne mora ponavljati ukoliko je životinja već imala titraciju, a nakon toga je redovno revakcinisana vakcinom protiv besnila. Ukoliko ljubimac jede specijalnu hranu ili uzima određenu terapiju, treba obavezno poneti dovoljnu količinu hrane i lekova, jer je u manjim turističkim mestima teško doći do medicinske hrane ili prepisane terapije, u slučaju da vlasnik zaboravi da ponese recepte.

Pre putovanja neophodno je proveriti da li hotel ili apartman prima kućne ljubimce, koliko košta njihov smeštaj i da li vlasnici primaju životinje svih rasa i veličina ili samo pse malih rasa. Uz to treba imati i informaciju da li u mestu u koje se putuje postoji veterinar i koje je njegovo radno vreme. Takođe, osim hrane, za psa ili mačku neophodno je poneti i osnovne lekove u slučaju povraćanja i dijareje, uboda insekata, upale ušiju ili očiju, pincetu za vađenje krpelja, nekoliko zavoja i kompresa, kao i antibakterijski prah ili sprej za rane. Poželjno je da životinja na put treba da krene praznog želuca kako ne bi imala mučnine i povraćala, a ako putujete automobilom, poželjno je stati na svaka dva-tri sata i izvesti psa iz automobila kako bi se prošetao i popio malo vode. Životinju nikada ne treba ostavljati samu i zatvorenu u automobilu, čak ni na par minuta, jer u automobilu parkiranom na suncu temperatura može dostići i do pedeset stepeni, a životinja može doživeti toplotni udar i umreti.

Ako pas voli da se kupa u moru, obavezno ga posle kupanja operite u čistoj vodi, jer morska so dosta agresivno deluje na kožu. Treba se raspitati na kojim je lokalnim plažama dopušteno dovoditi ljubimca i uvek počistiti iza njega.

Ukoliko je vlasniku pak komplikovano da vodi računa o psu ili mački dok je na godišnjem odmoru, smeštaj u hotelu za kućne ljubimce bi trebalo da rezerviše što ranije, jer je za vreme letnjih i zimskih praznika često problematično pronaći smeštaj u poslednjem momentu. Treba imati na umu da nijedan hotel ili pansion neće primiti životinju koja nije čipovana i vakcinisana protiv besnila i ostalih zaraznih bolesti i očišćena od spoljnih i unutrašnjih parazita, a kada su u pitanju ženke, većina vlasnika pansiona postavlja uslov da je ona sterilisana.

Cena dnevnog smeštaja za psa ili mačku iznosi između 2.500 i 3.500 dinara, a ako životinja boravi duže od tri nedelje, obično se dobije popust od 20 ili 30 odsto. Sa vlasnicima ovih hotela vlasnik se dogovara oko vrste hrane koju će davati životinji i količine rekreacije, odnosno vremena koje će ljubimac provoditi u šetnji ili istrčavanju. Iako većina hotela sarađuje sa lokalnim veterinarom, ukoliko pas ili mačka imaju nekih zdravstvenih problema, primaju terapiju ili (ne smeju da) jedu određenu vrstu hrane, na to obavezno treba skrenuti pažnju vlasniku pansiona i za svaki slučaj ostaviti kontakt veterinara.

Ukoliko vlasnik brigu o ljubimcu ostavi nekom prijatelju, bilo bi poželjno da ta osoba ima iskustva sa životinjama i da ga ljubimac odranije poznaje, jer životinje mogu potpuno različito da reaguju na odlazak vlasnika i dolazak potpunog stranca u njegov život – mogu da postanu agresivne, neposlušne ili jednostavno odbijaju hranu. Za svaki slučaj, treba proveriti da li veterinar radi ili je na odmoru u isto vreme kada i vlasnik i pronaći alternativnog lekara ako se termini preklapaju.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!