Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, prosečna zarada u Srbiji za oktobar prošle godine iznosila je 75.353 dinara, a za isti mesec zaposleni u Subotici prosečno su zaradili 65.680 dinara. Prema rečima Ištvana Huđija, predsednika Saveza samostalnih sindikata Subotice, ovako veliko zaostajanje prosečne plate Subotičana za platom u Srbiji, u visini od gotovo 10 hiljada dinara, nije bilo karakteristično u ranijem periodu.
Pregled statističkih podataka pokazuje da je, primera radi, decembra 2018. godine prosečna zarada u Srbiji bila 49.901 dinar, a u Subotici 45.954 dinara, što znači da je za nešto više od četiri godine jaz između dve prosečne zarade udvostručen.
Postoji više razloga za to smatra Huđi. „U Suboticu je došao veliki broj velikih kompanija, što jeste pozitivno, jer je veliki broj Subotičana i stanovnika okolnih mesta ovde zaposlen, ali ono što sindikat očekuje jeste da se ravnomernije raspoređuje zarada i da se više obrati pažnja na radnike i da zaposleni mogu da ostvaruju veća prava nego što im zakon i minimalne zarade dozvoljavaju. Naknade za te operativne, jednostavnije poslove u ovim kompanijama kreću se malo iznad medijalne plate, odnosno zarade koju prima preko 50 odsto zaposlenih, a to je oko 57 hiljada dinara. Kompanije koje su primale subvencije od države imale su i uslov da zaposlenima na minimalnu platu moraju dati 20 odsto više. Pored svih poskupljenja koja nam se dešavaju, plate su male i one bi morale da se koriguju i to češće kako bi se ravnomernijom raspodelom dobiti poboljšao materijalno-socijalni položaj zaposlenih”, smatra prvi subotički sindikalista. Huđi kaže da su ta očekivanja i zbog toga što i sami rukovodioci u ovim kompanijama, posebno smeštenim u okviru Slobodne zone, ističu da su bolje poslovali tokom prošle nego u 2021. godini.
„Očekujemo da se to odrazi i na zarade, jer Subotica i po kvalitetu i po radnicima zaslužuje da njeni radnici imaju republički prosek”, kaže Huđi.
Nije iznenađenje i da se jedan deo poslodavaca, zbog velikih zahvatanja iz zarada zaposlenih, odlučuje na isplatu minimalca, a deo zarade isplaćuje „na ruke”.
Jedan od bitnih razloga stalnog zaostajanja za republičkim prosekom u zaradama je i profil industrije koja je zastupljena u Subotici.
„Ovamo nisu dovedene fabrike visoke tehnologije, kompanije koje se bave visokim tehnološkim razvojem, nedostaje nam i fakultet koji bi promovisao nove zahteve tržišta i školovao nove stručnjake u pojedinim oblastima”, smatra Huđi.
Mada Subotica važi za jedan od gradova sa velikim brojem IT stručnjaka i velikim brojem frilensera, međutim, u sindikatu ističu da ta, često veoma profitabilna zanimanja, zaradu stiču obavljajući poslove za strane kompanije, te da njihovi prihodi nisu ovde registrovani kao zarade. Osim toga, pogranični položaj Subotice, kao i veliki broj dvojnih državljana otvorili su mogućnost jednom broju građana da živi ovde, a zarađuje u Mađarskoj, odnosno u evropskom susedstvu.
Prema podacima sindikata u Subotici, nedostaju građevinci, varioci, bravari, strugari, pekari, električari, elektromehaničari i za te struke dualno obrazovanje se pokazalo kao dobro rešenje, kaže Huđi.
U Subotici je u poslednje vreme primetan i veći broj radnika iz Turske na građevinama, kao i radnika sa Dalekog istoka, koji su angažovani na poslovima u ugostiteljstvu.