Do kraja ove godine proizvodi iz ukupno 36 kategorija koje se nude u domaćim trgovinskim lancima trebalo bi da nose oznaku „bolja cena”. To je rezultat dogovora Vlade Srbije i vodećih trgovaca koji je postignut u nameri da se zaštiti standard građana.
Međutim, potrošačima se čini da je na rafovima sve manje ovakvih oznaka, ili su slabo uočljivi, kao i da se sniženja vide na uobičajenim trgovačkim akcijama, a da je malo proizvoda koji su označeni posebno kao što je to bilo prvih dana kada je pokrenuta.
Ono što možda nije dovoljno objašnjeno, a što trenutno zbunjuje kupce je to da je spisak kategorija koje je izdvojilo resorno ministarstvo samo referenca za trgovce, a oni sami odlučuju koje artikle će ponuditi po nižoj ceni i označiti kao „bolja cena”. To znači da trgovci nisu u obavezi da u svakom trenutku imaju pod ovom oznakom sve proizvode iz predviđenih kategorije nego da sami, u skladu sa svojom poslovnom politikom i pravilima konkurencije, određuju koje i koliko artikala će pridružiti akciji.
Dešava se da su neki proizvodi tokom nedelje inače na redovnoj akciji trgovaca i onda ih nema pod oznakom „bolja cena”, posebno kada je reč o osnovnim životnim namirnicama. Kako saznajemo u velikim trgovinskim lancima potrošači na zvaničnim sajtovima mogu da se informišu o sniženju, a zna se i koji artikli iz nedelje u nedelju imaju oznake „bolja cena”. Do sada su u većini trgovinskih lanaca to bili proizvodi trgovačke robne marke koji su inače u odnosu na poznate robne marke jeftiniji, pa su dodatna sniženja pravila velike uštede u budžetu.
A šta primećuju kupci?
Pre svega da se na policama ne dopunjavaju proizvodi iz kategorija nižih cena, ali trgovci kažu da to nije ni logistički moguće raditi više puta u toku dana. Neki proizvodi posebno osnovne životne namirnice se brzo prodaju i potrebno je vreme da se dopune police, pa se čini da ih nema u ponudi. Zatim da u manjim radnjama uopšte nema artikala sa posebnim oznakama ili ima samo nekoliko koji se brzo rasprodaju.
Kako saznajemo od trgovaca, potrošači zameraju na cenama i pozivaju se na one koje su predstavljene u prvoj korpi, računajući da svi trgovci moraju da te proizvode nude po istim cenama. Kako je reč o dogovoru trgovaca i vlade, odnosno resornog ministarstva, a ne o obavezujućoj uredbi, nema ni kontrole nadležnih inspekcija.
Zajednički interes je, kažu naši sagovornici, da se sačuva standard građana.