Vučić: Govoriću u UN u utorak oko 19.30 sati, najvažniji deo govora će biti Kosovo i Metohija

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je  da će tokom boravka u Njujorku imati puno važnih sastanaka sa svetskim liderima, kao i da će u okviru Generalne skupštine UN održati govor u utorak između 19.30 i 20 sati po srpskom vremenu i da će govoriti pre svega o narušavanju svih principa međunarodnog javnog prava, kao i o AP KiM.

„Glavni deo za nas je 24. septembar, utorak, negde oko 19:30 ili 20 sati po srpskom vremenu. Tako da sad ne mogu baš tačno da kažem jer to nikad ne znate da li će neko da govori 10, 15 ili 20 minuta, da li će neko da se ne pojavi i tako dalje, ali to je to. Tako da mislim i verujem da ćemo imati mnogo, mnogo susreta“, rekao je Vučić novinarima.

Najavio je da će u ponedeljak krenuti i sa odlikovanjima onima koji su nam pomogli po pitanju rezolucije u Srebrenici, kada smo uspeli da većinu sveta imamo na strani koja ne želi osudu Srbije.

„I to je veliki uspeh i mi ćemo se susresti sa Vang Jiem i sa Micotakisom i drugima“, rekao je Vučić.

 

Kosmet najvažniji

O svom govoru predsednik Srbije je rekao:

„Kosovo i Metohija će biti najvažniji deo mog govora u UN, po rezoluciji 1244 Priština nema pravo na postojanje oružanih snaga, a oni su napravili svoju vojsku, nije to nešto što može da ugrozi našu vojsku, ali može opstanak Srba na KiM.”

Priština nema pravo na oružane snage

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da po Rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti UN privremene institucije samouprave u Prištini nemaju prava na postojanje i formiranje bilo kakvih oružanih snaga.

„Nije to nešto što može da ugrozi Vojsku Srbije, ali može da ugrozi opstanak Srba na Kosovu, nema nikakve sumnje“, rekao je Vučić, odgovarajući na pitanje novinara da prokomentariše izjavu ministra odbrane privremenih institucija samouprave u Prištini u kojima je najavio transformaciju tzv. kosovskih bezbednosnih snaga u vojsku.

On je podsetio da je po Rezoluciji 1244 tzv. OVK morala da bude rasformirana, a umesto toga je, kako kaže, Priština napravila svoju vojsku.

Vučić je ocenio da se rat u Evropi (sukob u Ukrajini) mora što pre završiti, kao i da bi Srbija i Evropa imali veći ekonomski rast da rata nema.

Najavio je susret u Njujorku sa predsednicom MMF-a Kristalinom Georgijevom.

Veliki stalno gaze male

„Koliko je to ponekad tragikomično, kada jedni drugima ti veliki počinju prebacivati koliko puta su pogazili norme međunarodnog javnog prava. I njima to ne služi ničemu, osim da bi mogli da gaze kada gaze prava manjih zemalja i za međusobne prepirke kada ih gaze i jedni i drugi. A mi mali moramo da se vezujemo za to i da gledamo kako i na koji način da preživimo i kako da guramo napred“, rekao je Vučić.

Kazao je da će danas imati bilateralu sa turskim predsednikom Redžepom Tajipom Erdoanom posle dugo vremena.

„Imamo mnogo toga što bismo morali da prođemo zajedno. Postoje stvari zbog kojih nismo srećni, siguran sam da postoje i kod njih stvari zbog kojih oni nisu srećni u našem odnosu, ali postoji mnogo dobrih stvari koje razvijamo zajedno, od ekonomskih odnosa do svih drugih.

Naša bilateralna razmena je do 2023. došla do 2,3 milijarde. Ove godine je već u prvih sedam meseci prešla 1,6 milijardi, tako da verujem da će rasti srpski izvoz rafinisanog bakra. Ono što uvozimo je nerafinisani bakar, a izvozimo rafinisani bakar i tu nam Ziđin strahovito mnogo pomaže. I verujem da na tome treba da radimo. Itovremeno smo predsednik Erdogan i ja postavili ciljeve da bi trebalo da se dođe do tri, pa zatim i do pet milijardi evra ukupne trgovinske razmene“, rekao je Vučić.

Atlantski savez

Naveo je da će naša delegacija večeras imati prvi od sastanaka i večeru u Atlantskom savetu, gde će biti mnogi gosti.

„Mi imamo i druge neke sastanke i organizaciju velikog prijema Gzavijea Betela, gde će biti ogroman broj svetskih državnika sa kojima treba da razgovaramo. Sad ne znam da li ćemo stići da imamo sastanak sa  Netanjahuom jer vidim da je pomerio svoj dolazak u UN, ali po svemu sudeći će doći na svoj ‘slot’ ukoliko se ne bude pogoršavala situacija na Bliskom istoku i verujem da ćemo obaviti i tu vrstu razgovora“, rekao je Vučić.

Naveo je da će naša delegacija imati i poslovne razgovore sa Filipom Morisom i sa nekim drugim kompanijama koje posluju u Srbiji, a koje su pre svega locirane i čije je sedište u Sjedinjenim Američkim Državama, pokušati da privučemo i neke nove investitore.

Multipolarizam

Vučić je govoreći o danasnjem učešću na Samitu o budućnosti u UN reka da je na inicijativu Generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Antonija Gutereša postavljeno pet velikih akcija koje se tiču održivog razvoja i finansiranja razvoja, što je tačka jedan.

„Tačka dva su mir i bezbednost u svetu, zatim energetika i klimatske promene, mladi i njihova budućnost, tačka četiri i tačka pet transformisanje upravljanja u različitim zemljama. A sada, kroz rezolucije koje su donosile Ujedinjene nacije, došlo se do toga da su svi ponovo počeli da traže rešenja o multilateralizmu i o dogovorima unutar Ujedinjenih nacija“, rekao je on.

Ističe da postoji tzv. Globalni jug, zemlje u razvoju i postoje velike sile, posebno zapadne sile i da su velike razlike između njih.

„I oko načina finansiranja razvoja ili ubrzanog razvoja zemalja u razvoju, velike su razlike, zapad ne bi narušio svoju već postojeću političku arhitekturu. Ove zemlje traže da se odvoje pitanje klimatskih promena od finansiranja razvoja, jer u protivnom neće imati dovoljno novca da obezbede i učine sve što je potrebno da bi se izašlo u susret ogromnim zahtevima da se zaustave klimatske promene, odnosno posledice koje one donose, a obično su te zemlje najugroženije. Dakle, od karipskih zemalja do Vijetnama, do mnogih afričkih zemalja“, rekao je Vučić.

Finansijski razvoj

Naveo je da su za nas posebno značajne stvari koje se tiču finansiranja razvoja.

„Tu sad imate tzv. Grupu 77 zemalja koje imaju svoje zahteve, a njih podržava i Narodna Republika Kina i naravno zapadnu političku arhitekturu koja bi da sačuva i finansijsku arhitekturu. O miru i bezbednosti u svetu da i ne govorimo o svim razlikama koje tu postoje. I postoje naravno oko vladavine prava i kako to ide upravljanje državama, gde zapadne zemlje insistiraju na vrednostima koje su prihvatljive i koje su dobre, ali naravno tu ima preterivanja koje vuku ka pokretu, gde se negiraju porodične vrednosti. I opet imate koaliciju Kineza, Rusa i zemalja u razvoju koje bi želele po svaku cenu da se istaknu porodičnu vrednost“, naveo je Vučić.

Kaže da će biti na samitu i kancelar Šolc i Antonio Gutereš, prenosi Tanjug

„Govoriću i ja, imamo do pet minuta, tri ili pet minuta, ali verujem da će biti dovoljno da iskažemo sve što nam je potrebno“, dodao je Vučić.

Mir je presudan

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je za Srbiju mir od presudnog značaja, navodeći da bi mir Srbiji otvorio mogućnosti za nove saradnje, na primer sa Rusijom.

„Naš je interes da dođe mir, naš je interes da Nemačka, Francuska idu napred. Imamo mnogo kompanija u Srbiji, kada one počnu da rade mnogo jače i više, tog sekunda će naš „as“ biti veći. Za nas je mir od presudnog značaja“, rekao je Vučić novinarima u Njujorku, na pitanje kako će Srbija da zadrži trenutnu ekonomsku i spoljnopolitičku poziciju zbog pritisaka i ratova u Ukrajini i na Bliskom Istoku.

On je istakao će mir Srbiji da otvori novu vrstu saradnje sa Rusijom, navodeći da sada „ako izvezete tri kutije šibica, reći će vam da ste poslali nuklearnu bombu“.

„Bezbroj problema koje imate na svaki način. Pre tri-četiri godine smo izvozili, reeksportovali nešto – ja pogledam vrednost robe 13,4 miliona evra. To na dnevnom nivou potrošite za bilo koju državnu instituciju, to je bukvalno kikiriki kad pričate o velikim parama. A vi mi pričate da smo za godinu dana izvezli Rusima 13,4 miliona, ne znam kojih frižidera i televizora, a oni su iz tih frižidera i televizora vadili neke kompenzatore pa su to stavljali u dronove“, rekao je Vučić.

Istakao je da država ne može ništa normalno da radi dok nema mira.

„Ljudi u svetu to vide. I sad smo na prekretnici – ili će se ući u ozbiljniji sukob, Amerikanci su nekako kontrolisali ovo na Bliskom istoku, nadam se da će i dalje da kontrolišu i da sačuvaju taj mir. Ako se ovako nastavi, bude li još neki pejdžer, onda je tu odneo đavo šalu. A u Ukrajini moraju svi da ulože napore, samo se prekine. Jer ako se ne prekine, onda će se ići do kraja i biće najgora katastrofa“, ocenio je Vučić.

Kako je naveo, postoji mnogo oblasti u kojima treba stvari da se „pomere“, kao što je sada započeto u oblasti zdravstva.

„Moraćemo dodatno, uz mnoga ulaganja koja su i pre toga postojala, moraćemo u energetici da dramatično menjamo stvari, ali i u mnogim drugim sektorima“, rekao je predsednik Srbije.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!