Centar za azil u Vranju otvoren je pre marta 2022. godine za izbeglice iz Ukrajine. Tu sada boravi 61 lice, među kojima je 15-oro dece, u Centru imaju obezbeđene sve uslove za život i sve je pripremljeno i za ovu zimsku sezonu.
Tri godine je Elvira Kerekešova sa dvoje dece i suprugom u Centru za azil. Odmah je tražila i dobila mašinu, šila posteljinu i peškire, maske. Sada u radionici sa ženama iz Centra kreiraju modele, vezu, pletu.
„Organizacija nam mnogo omogućava to, daju nam materijal za izradu i žene ovde samnom izmišljamo, neku inspiraciju imamo uvek neto radimo. Koliko vama to znači? Mnogo nam to znači zato što žene nisu sve iste, neke su pasivne, neke su aktivne , cilj nam je da ih izvučemo iz sobe, da ne sede u sobi, da ne razmišljaju o svojim problemima. Ovde malo i vreme ide nekako drugačije“, kaže Elvira Kerekešova iz Ukrajine.
Da bi se osećali bolje i prihodovali, pojedini su pronašli i posao na građevini, u fabrikama, marketima, restoranima.
„Pomoćnik kuvara, radila ranije svaki dan, ali mi je to bilo teško, jer imam malu ćerku, ona ima samo osam godina, pa mora da je čuvam. Tako da sada radim samo dva dana u petak i subotu“, kaže Evgenija Tarasovna Aleksandrova iz Ukrajine]
Većina stanovnika Centra je tu od početka rata u Ukrajini. Pomaže im Komesarijat za izbeglice i migracije, kao i lokalna zajednica, udruženja, donatori.
„Meni je ovde vrlo lepo, ljudi su prijatni, imamo sve uslove, obezbeđeno je sve što nam je naophodno za život. Slobodno vreme provodim u radionici, pletem, a i šetam svog psa koga sam dovela iz Ukrajine“, navodi Katerina Mikolajevna iz Ukrajine.
„Azilni centar u Vranju je u potpunosti spreman za predstojeći zimski period kada je reč o smeštaju i pružanju podrške korisnicima Centra. Sve prostorije su tople, prilagođene za hladne vremenske uslove, a korisnicima su obezbeđeni hrana, odeća, medicinska nega, kao i prostorija za igru za najmlađe“, kaže Goran Marković, menadžer Centra za azil u Vranju
Deca idu vrtić, i školu, imaju ustaljene aktivnosti, uče jezike.