Vlada Republike Srpske (RS) saopštila je da očekuje da Interpol odbaci zahtev Suda Bosne i Hercegovine (BiH) za raspisivanje međunarodne poternice za predsednikom Republike Srpske (RS) Miloradom Dodikom i predsednikom Narodne skupštine RS Nenadom Stevandićem.
„Više je nego jasno da se radi o političkom obračunu sa institucijama RS od strane vanustavnih pravosudnih institucija BiH i očekujemo da će u skladu sa tim i u skladu sa svojim statutom centrala Interpola u Lionu odbaciti ovakav zahtev ili predlog kancelarije Interpola u Sarajevu, a po zahtevu vanustavnog Suda BiH“, naveli su iz Vlade RS.
Dodali su da je u članu 3. Statuta Interpola jasno definisano da se „u organizaciji strogo zabranjuje bilo kakva aktivnost ili intervencija u pitanjima koji imaju političku, vojnu, versku ili rasnu pozadinu“.
Entitetska vlada je ocenila da je „ovako grubo nasrtanje na institucije RS i njene predstavnike proizvelo najveću postdejtonsku ustavnopravnu krizu u BiH“, dodavši da je „svemu ovome doprinelo nametanje odluka i izmene Krivičnog zakona BiH od nelegalnog i nelegitimnog visokog predstavnika Kristijana Šmita“.
Na osnovi izmena Krivičnog zakona BiH, koje je nametnuo Šmit, Dodik je prvostepeno osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane obavljanja dužnosti predsednika.
Vlada RS je ovo saopštila posle razmatranja zajedničke informaciju Ministarstva pravde i Ministarstva unutrašnjih poslova u vezi sa političko-bezbednosnom situacijom nastalom nakon što je Sud BiH zatražio od Interpola da raspiše međunarodnu poternicu za Dodikom i Stevandićem.
U saopštenju se ističe da se „i ovim aktivnostima vanustavnog Suda BiH nastavlja politički progon institucija RS – predsednika RS, Narodne skupštine i Vlade RS“, kao i „obračun i zloupotreba prava u političke svrhe kako bi se onemogućio rad i funkcionisanje Vlade RS“.
Osim Dodika, Stevandića i Viškovića, dodali su „predmet političkog progona je i nekoliko ministara u Vladi RS, s ciljem da se onemogući rad i funkcionisanje Vlade RS“.
„Izlazak iz ove ustavnopravane krize je u poništavanju sramnih nedemokratskih i neustavnih odluka Kristijana Šmita“, zaključili su iz Vlade RS.
Sud Bosne i Hercegovine (BiH) raspisao je međunarodnu poternicu za predsednikom Republike Srpske (RS) Miloradom Dodikom i predsednikom Narodne skupštine RS Nenadom Stevandićem, koju treba da potvrdi Generalni sekretarijat Europola u Lionu. ;
Iz Suda BiH je navedeno da je poternica raspisana na predlog državnog Tužilaštva, jer su Dodik i Stevandić, koji se sumnjiče za napad na ustavni poredak BiH, koristeći svoj položaj visokih zvaničnika RS i izbjegavajući zakonom propisane procedure granične kontrole, prešli državnu granicu i napustili BiH.
Tužilaštvo BiH ih sumnjiči za „napad na ustavni poredak“, smatrajući ih, uz premijera RS Radovana Viškovića, najodgovoprnijim za usvajanje zakona kojima se na teritoriji BiH zabranjuje rad dela državnih pravosudnih institucija i Agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA).