Vimbldonska gozba: Novak Đoković ili Karlos Alkaraz?

U karijeri je Novak Đoković odigrao 71 grend slem turnir, a do finala je stigao 35 puta, dakle praktično na svakom drugom. U moru suludih činjenica o Đokovićevoj karijeri, ta efektno ilustruje dve stvari – kontinuitet na vrhu i kontinuitet na najvećoj pozornici. Kada je davne 2007. Novak u Njujorku igrao svoje prvo slem finale, Karlos Alkaraz imao je četiri i po godine. U nedelju, od 15 sati od srednjoevropskom vremenu (prenos na SK1), njih dvojica će se boriti za vimbldonsku titulu.

Koliko god bila fraza, u tenisu nijanse odlučuju – o poenu, setu, meču, turniru, sezoni, karijeri. Malo ko je očekivao da će Alkaraz tako munjevito napredovati na travi.

Ipak, posle razočaravajućeg završetka Rolan Garosa, momak iz Mursije nije očajavao, naprotiv – odmah se bacio na travu. Prvi meč na Kvinsu bio je komplikovan, bio je na dva poena od poraza od Rinderkneša i na kraju je slavio u taj brejku trećeg seta. Ta nijansa bila je inicijalna kapisla za sve posle – titulu na Kvinsu i niz pobeda koji ga je odveo do Centralnog stadiona druge nedelje Vimbldona.

Na Kvinsu je dobio potrebne mečeve i pobede, a brzina kojom Alkaraz usvaja zapanjujuća je za sve u svetu tenisa. I na drugim podlogama on igra raznovrsno, voli da izlazi na mrežu, ali je fascinantno kako je glatko ovladao kretanjem na travi i kako mu ni hvat na forhendu – što su mnogi smatrali da može da mu predstavlja poteškoće – ne smeta da šalje rakete tim udarcem.

Karlos Alkaraz
Photo by Clive Brunskill/Getty Images

Imao je Karlitos padova tokom turnira – protiv Đarija u trećem kolu, jedan mali protiv Medvedeva, ali uglavnom je delovao suvereno, pogotovo u najvažnijim trenucima – Runea, koji će mu biti jedan od najvećih rivala u deceniji pred nama, dobio je sa 3-0.

Pred duel sa Sinerom, Novak je mnogo pažnje posvetio prvom udarcu posle servisa, očekujući momentalne napade Italijana. Nešto slično može da očekuje i u duelu sa Alkarazom. Ako postoji jedan aspekt igre kojim se Španac posebno istakao, to je ritern – napravio je 14 vinera tokom turnira direktno tim udarcem, mahom i na brejk loptama rivala.

Put do finala, Karlos Alkaraz:

Žeremi Šardi 6:0, 6:2, 7:5
Aleksandr Muler 6:4, 7:6 (7-2), 6:3
Nikolas Đari 6:3, 6:7 (6-8), 6:3, 7:5
Mateo Beretini 3:6, 6:3, 6:3, 6:3
Holger Rune 7:6 (7-3), 6:4, 6:4
Danil Medvedev 6:3, 6:3, 6:3

Posle poraza u četvrtom kolu, Mateo Beretini – jedan od najboljih servera na svetu – rekao je da ga je Alkaraz podsetio na Đokovića po brzini refleksa na riternu.

„Kao čovek koji se mnogo oslanja na servis, ja to osetim“.

Novak Đoković
Photo by Clive Brunskill/Getty Images

Ništa bolje nisu prošli ni Rune ni Medvedev, a posebno je protiv Danca bio impresivan Alkarazov ritern na drugi servis – i neke solidne kikove Runea sa lakoćom je kupio i smeštao precizno ostavljajući protivnika bez šanse.

Ako je iznenađenje to koliki je već sad Alkarazu adut ritern, za Novaka to nije slučaj – on je čovek sa najboljim riternom u istoriji. Ipak, jeste bilo oscilacija tokom turnira, i Đoković je spominjao da se muči sa tajmingom, a članovi njegovog tima su i posle ponoći dolazili po snimke poena na riternu iz meča sa Hurkačom.

Put do finala, Novak Đoković:

Pedro Kaćin 6:3, 6:3, 7:6 (7-4)
Džordan Tompson 6:3, 7:6 (7-4), 7:5
Stan Vavrinka 6:3, 6:1, 7:6 (7-5)
Hubert Hurkač 7:6 (8-6), 7:6 (8-6), 5:7, 6:4
Andrej Rubljov 4:6, 6:1, 6:4, 6:3
Janik Siner 6:3, 6:4, 7:6 (7-4)

Nije tajna da je dinamika servis-ritern izuzetno bitna za svaki meč, a ovde će verovatno biti još bitnija – Alkaraz će želeti da prvi napadne i menjaće ritam drop šotovima i izlasicma na mrežu, da ne dâ Đokoviću vremena da se oseti komfornim sa osnovne linije. Naravno, i Nole – kako često voli da kaže – zna šta mu je činiti.

Mora da izađe Novak na teren sa istom intencijom i mentalnim sklopom kao što je to bio slučaj u Parizu – napadački stav, točkići u mozgu koji rade 200 na sat i prilagođavanje u toku meča. I Novak i Karlos mogu da igraju i da pobeđuju sa više različitih stilova, a koliko ćemo njihovih inkarnacija videti, zavisiće od kretanja igre i rezultata.

Novak Đoković
Photo by Julian Finney/Getty Images

Ni jedan ni drugi nemaju upadljive slabosti, tako da će odlučiti trenutna inspiracija, nekoliko poena na ovu ili onu stranu… Kada je razlika tako mala, u jednačinu se još više uključuju glava i emocije.

Alkaraz ima iskustvo sa Rolan Garosa, kada su ga uhvatili grčevi. Sigurno neće dozvoliti da mu se bilo šta slično ponovi, razgovaraće sa svojom psihološkinjom s kojom radi od 2020. godine, a pomoći će mu i sama činjenica da je već prošao kroz sve što nosi sudar sa Novakom na grend slem turniru.

Takođe, i situacija je drugačija – u Parizu je Alkaraz smatran favoritom, a u Londonu se ipak veće šanse daju Đokoviću. Nema čoveka u istoriji sa više iskustva na toj pozornici od Novaka, ali nervoze će biti, uvek je tu i to ništa ne može da promeni.

Mike Hewitt/Getty Images

Publika će biti na strani Alkaraza, to je jasno kao dan, ali ako je preživeo Njujork 2015. i Vimbldon 2019. protiv Federera, Novak može i to – mentalne rezerve koje su njemu dostupne nisu običnim smrtnicima.

„Mogu da vizualizujem bez problema (šta me čeka u nedelju), to ću i uraditi“, rekao je Novak srpskim medijima.

Najbolje što tenis može da ponudi – Novak Đoković na Karlosa Alkaraza u finalu Vimbldona. Što reče Novak – ja sam gladan, on je gladan, hajde da priredimo gozbu.

Idemo!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!