Sa početkom grejne sezone, vazduh u mnogim gradovima u Srbiji je lošijeg kvaliteta. U Nišu je kotlarnica Univerziteta, jedan od najvećih zagađivača, prešla na gas, ali je kvalitet vazduha u tom gradu i dalje loš. Toplana je raspisala tender za firmu koja će meriti zagađenje.
Loš, nezdrav, pa čak i opasan. Tako se u Nišu najčešće ocenjuje kvalitet vazduha od početka grejne sezone. Stručnjaci podsećaju da su najopasnije sitne čestice, veličine 2 i po mikrona, koje ulaze u krvotok i mogu da izazovu ozbiljne probleme.
“Ono što mi beležimo ovih dana je povećani broj pacijenata sa bronhijalnom astmom, sa pogoršanjem hronične opstruktivne bolesti pluća, upravo zbog tih malih čestica, a svakako ne treba zanemariti i kisele okside koji najčešće nastaju sagorevanjem dizel goriva iz automobila”, kaže Saša Jovanović, pulmolog.
Zato se preporučuje izbegavanje fizičke aktivnosti na otvorenom, zatvaranje prozora, pa čak i nošenje zaštitnih maski u nekim delovima dana.
Prema podacima Agencije za zaštitu životne sredine vazduh u Niš spada u treću najlošiju kategoriju kvaliteta. Po tom izveštaju u Nišu je godišnje 63 dana sa lošim kvalitetom vazduha, a takva situacija je bila i u prethodne 3 godine.
“Moramo da formiramo adekvatnu mrežu monitoringa. Niš nema adekvatnu mrežu monitoringa. Zbog čega je to bitno? Da bi dobili relevantne podatke, jer na osnovu toga možemo da imamo relavantne zaključke”, navodi profesor dr Amelija Đorđević sa Fakulteta zaštite na radu.
Pozitivnih pomaka ima. Iz zgrade Univerziteta više nema crnog dima. Država je za prelazak kotlarnice na gas izdvojila oko 165.000 evra. Čeka se upotrebna dozvola.
“To će biti olakšanje za sam grad u pogledu aerozagađanja, ali i za Univerzitet, jer ćemo mi moći da grejemo sve službe koje postoje na Univerzitetu a da ne nosimo rizik da smo najveći zagađivači u gradu”, kaže Tadija Đukić, prorektor Univerziteta za finansije.
Gradska toplana oko 96 odsto energije proizvodi na gas. Još dve od preostalih 8 malih kotlarnica na druge energente, biće zamanjene.
“Naša očekivanja su da u roku od nekoliko godina se mazut i lož ulje se potpuno izbace kao opcije za proizvodnju energije za daljinsko grejanje”, kaže Predrag Milačić, direktor JKP „Gradska toplana“ Niš.
Najveći problem su individualna ložišta, kojih je na hiljade i kako stimulisati građane da promene tradionalne energente ugalj i drva.
Ono što upozorava su istraživanja Evropske agencije koja pokazuju da u Srbiji od posledica zagađenog vazduha godišnje umre oko 15.000 ljudi.