Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Sremskoj Mitrovici uhapsili su M. M. (45), lekara Opšte bolnice u Sremskoj Mitrovici, zbog sumnje da je izvršio krivično delo teška dela protiv zdravlja ljudi, saopštio je juče MUP Srbije. Po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Sremskoj Mitrovici, M. M. biće određeno zadržavanje do 48 časova, posle čega će uz krivičnu prijavu biti priveden tužilaštvu. Takođe, kako je potvrdila Danica Grujičić, ministarka zdravlja, pokrenut je inspekcijski nadzor u ovoj bolnici, nakon što je prošle nedelje u njoj rođena beba koja je ubrzo preminula.
Javnost je za slučaj smrti bebe nakon porođaja u bolnici u Sremskoj Mitrovici saznala pre nekoliko dana, nakon što su se porodilja M. M. i njena porodica oglasili preko društvenih mreža. Beba M. M. je 12. januara ove godine preminula nekoliko sati posle rođenja, a porodilja tvrdi da je ginekolog u bolnici u Sremskoj Mitrovici odbio da je porodi na carski rez uporno insistirajući na prirodnom porođaju. Tvrde i da je beba preminula zbog nasilnog porođaja u Novom Sadu, gde je prevezena odmah nakon rođenja.
Takođe, porodilja M. M., prema istim navodima, optužila je doktora da ju je tokom porođaja vređao na nacionalnoj osnovi, stiskao joj vilicu i pretio da će joj „smrskati glavu”, pritiskao joj stomak toliko da joj je slomio rebro. Prema raspoloživim informacijama, M. M. je dala izjavu policiji. Takođe, policiji se zbog objava i pretnji na društvenim mrežama obratio i lekar kojeg porodica sumnjiči za smrt bebe.
Povodom ovog slučaja detaljnim saopštenjem juče se oglasila Danica Grujičić, ministarka zdravlja. „Pre svega želim da izrazim saučešće majci zbog gubitka bebe, kao i celoj porodici zbog ovog nenadoknadivog gubitka. Kao lekar i kao čovek znam da se moramo boriti za svakog čoveka, za svaki život, a pre svega za naše najmlađe”, navela je ministarka zdravlja.
Kako je ukazala, zdravstvena ustanova u Sremskoj Mitrovici je odmah 17. januara obavila unutrašnji stručni nadzor. To podrazumeva, objasnila je Grujičićeva, da ginekolozi koji nisu učestvovali u lečenju niti porađaju žene, na osnovu zdravstvene dokumentacije naprave analizu događaja.
„Po toj analizi koja nam je dostavljena, porodilja je ušla u porođajnu salu 12. januara. Detaljno je opisana satnica svih preduzetih radnji koje će detaljno biti analizirane, od pregleda do trenutka kada je porodilja dobila periduralnu analgeziju, kada je krenuo porođaj, oko 23 časa, i kada je došlo do incidenta. Ono što je Unutrašnji stručni nadzor naložio je ispitivanje svih koji su učestvovali u praćenju stanja i porođaju – od momenta kada je porodilja primljena u bolnicu do samog porođaja: šefa patologije trudnoće, šefa akušerstva, načelnika ginekologije, kao i doktora koji su bili u porodilištu, dežurnih doktora, anesteziologa, babica, zaposlenih na prijemnom odeljenju, kao i neonatologa pedijatra koji je pokušao da reanimira i oporavi dete na putu do bolnice”, navela je Grujičićeva.
Kao ministar, kako navodi, hitno je 17. januara naložila izlazak inspekcije Ministarstva zdravlja na teren.
„Pored toga, naložila sam i spoljašnji stručni nadzor koji podrazumeva da kolege iz drugih ustanova koje nisu učestvovale u postupku praćenja trudnoće ili porođaja, krajnje objektivno, na osnovu svih činjenica i dokumentacije, donesu svoj sud o ovom tragičnom događaju. Očekujem vrlo brzo izveštaj inspekcije i njihovo sagledavanje situacije. Spoljašnji stručni nadzor će završiti kontrolu i ispitati sve u roku od dve nedelje, do tada očekujem i obdukcioni nalaz. Tada ćemo imati sve činjenice i kompletnu sliku o tome šta se sve desilo kako bismo mogli da postupamo dalje”, precizirala je ministarka.
Kada je reč o vođenju postupka koji se, kako navodi Grujičićeva, pominje u javnosti protiv lekara, kaže da postoje dva pravna puta.
„Jedan je Sud časti lekarske komore, a drugi je krivična odgovornost ukoliko postoji krivična prijava. Procedure po kojima može da se oduzme licenca su jasne. U svakom slučaju, postupaće se na osnovu prikupljenih činjenica.
Pretpostavljam da će se porodica obratiti Sudu časti lekarske komore Vojvodine ili pravosudnim organima Republike Srbije”, navela je ministarka zdravlja.
Ona kaže da joj je cilj „da svaka porodilja ima najbolje uslove kakve zaslužuje prilikom porođaja”.
„Zato Ministarstvo zdravlja poslednjih šest meseci intenzivno radi na analizi svih 50 porodilišta u Srbiji i uslova u njima. Stručne komisije Ministarstva zdravlja već rade na pravilnicima kojima će se u budućnosti određivati pravila ponašanja i postupanja u porodilištima”, ukazala je ona.
Što se tiče akušerskog nasilja o kome se više puta govorilo u javnosti, ministarka smatra da je „ono nedopustivo”. „Radićemo na dodatnoj edukaciji kolega i na svaki način zaštiti majke i trudnice. Pozivam svakoga ko se suočava sa nasiljem da o njemu govori i prijavi ga kako bi nadležne službe mogle da reaguju”, zaključila je Grujičićeva.
Zaštitnik građana kontroliše rad bolnice
Zaštitnik građana je, na osnovu informacija iz medija o smrti novorođenčeta porodilje iz Šida, u porodilištu Opšte bolnice Sremska Mitrovica, 12. januara ove godine, po sopstvenoj inicijativi pokrenuo ispitni postupak ocene zakonitosti i pravilnosti rada Ministarstva zdravlja i Opšte bolnice Sremska Mitrovica, navedeno je u saopštenju zaštitnika, preneo je Tanjug. Postupak je pokrenut zbog informacija koje upućuju na to da je smrt novorođenčeta uzrokovana akušerskim nasiljem i da je zbog neadekvatnog pristupa nadležnog lekara devojčica preminula samo nekoliko sati nakon rođenja.