U Srbiji se svake godine prevremeno rodi više od 4.000 beba

U Institutu za neonatologiju godišnje se zbrinjava 20-25 odsto od ukupnog broja prevremeno rođene dece i više od 50 odsto mališana koji se rode sa porođajnom telesnom masom ispod 1.500 grama.

U svetu učestalost prevremenog porođaja iznosi oko 10 odsto, što znači da se svaka deseta beba rodi pre termina. Statistika pokazuje da se svake godine oko 15 miliona dece rodi pre termina (pre 37. gestacijske nedelje), a od tog broja njih milion ne preživi. U Srbiji se godišnje pre termina rodi više od 4.000 beba.

Prevremeni porođaj je značajan zdravstveni problem u celom svetu zbog prateće smrtnosti, kratkotrajnih i dugotrajnih posledica, kao i visokih troškova za zdravstveni sistem i društvo u celini. Lečenje prevremeno rođenih beba je zahtevno, dugotrajno, skopčano sa brojnim rizicima i predstavlja veliki izazov za zdravstvene profesionalce, a za roditelje i porodicu, to je neočekivani događaj, izvor velike traume i hroničnog stresa, pojašnjava dr Katarina Lazić iz Instituta za neonatologiju. Zbog toga veliki značaj ima obeležavanje Svetskog dana prevremeno rođenih beba, danas 17. novembra, koji se trinaesti put obeležava u svetu, sa idejom da se pažnja društva usmeri na ozbiljne probleme prevremeno rođenih beba i njihovih roditelja. U obeležavanju ovog događaja učestvuju mnogobrojna udruženja roditelja, profesionalne organizacije, kompanije i pojedinci.
‒ Institut za neonatologiju je jedinstvena republička institucija tercijalnog nivoa u kojoj se leče visokorizične prevremeno rođene bebe najmanje zrelosti i najmanje težine na rođenju. Institut godišnje zbrinjava 20-25 odsto od ukupnog broja prevremeno rođene dece na teritoriji Srbije i više od 50 odsto dece koja se rode sa porođajnom telesnom masom ispod 1.500 grama. Zbog svega toga, institut kontinuirano ulaže napore da se opremi najsavremenijom opremom i primeni najnovije metode u lečenju i nezi, sa ciljem da se ostvari najbolji kvalitet života i kod najnezrelije prevremeno rođene dece. Pridružujemo se naporima da se pažnja društva fokusira na ovaj važan globalni problem i da se prevremeno rođenoj deci omogući najbolje lečenje i nega, a njihovim porodicama preko potrebna podrška i pomoć – pojašnjava dr Lazić. U saradnji sa Udruženjem roditelja prevremeno rođene dece „Mali div” i Unicefom, ovaj institut danas organizuje tradicionalni susret i druženje lekara i medicinskih sestara zajedno sa bebama, bivšim pacijentima i njihovim roditeljima, a potom će svi zajedno pustiti ljubičaste balone ka nebu u znak podrške prevremeno rođenim „malim divovima”, ali i znak sećanja na njihove drugare koji, nažalost, nisu preživeli.
‒ Nažalost, ove godine u cilju uštede električne energije isključeno je dekorativno osvetljenje na gradskim objektima, pa grad neće biti obasjan ljubičastom svetlošću, simbolom naše kolektivne brige za prevremeno rođene bebe i njihove porodice – dodaje dr Lazić.
Planirano je i održavanje okruglog stola u okviru programa saradnje Unicefa i Ministarstva zdravlja i projekta „Porodično orijentisana individualizovana razvojna nega u jedinici intenzivnog neonatalnog lečenja – principi, značaj i implementacija”, koji je uz podršku Unicefa realizovao Institut za neonatologiju u Beogradu. U realizaciji projekta učestvovali su stručnjaci iz Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut”, zdravstvenih ustanova u kojima se obezbeđuje intenzivna neonatalna nega iz Beograda, Novog Sada, Kragujevca, Niša i udruženja roditelja prevremeno rođene dece „Mali Div” i „Optimistik”.

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!