U Glazgovu, neke od najstarijih kuća u Evropi greju se pomoću električnih tapeta

U ukupno dvanaest stambenih objekata u Glazgovu testira se neobična, pomalo futuristička alternativa za centralno grejanje na gas. U pitanju su tzv. električne tapete koje, brzo i jednostavno, mogu da se pričvrste za plafon, a prostor zagrevaju oslobađajući infracrvene talase. Tako se izbegava sagorevanje fosilnih goriva.

Pilot projekat je rezultat udruženih napora istraživača sa škotskih univerziteta, lokalnog gradskog veća i stambenog udruženja Zapadne Škotske.

Škotska planira da dostigne neto nulte emisije gasova sa efektom staklene bašte do 2045. godine. Bitno sredstvo na tom putu za ovu naciju predstavlja izgradnja velikih vetroelektrana u Severnom moru, piše Klima101.rs.

Međutim, u misiji ublažavanja problema klimatskih promena, ne sme da se zanemari ni grejanje kojem se u Škotskoj i širom Ujedinjenog Kraljevstva pripisuje udeo od čak 36% u ukupnim emisijama. Postoji više različitih faktora za to poput hladnije klime i dominantno korišćenje gasnih kotlova.

Naposletku, škotske kuće su stare. Zbog vremena njihove izgradnje, pretežno su loše izolovane što znači da gube toplotu znatno brže od modernijih domova.

To znači da sistemi grejanja u Škotskoj moraju da rade punom parom. S obzirom na to da se čak 84% kuća greje na fosilna goriva, ovo je praćeno i oslobađanjem ogromnih količina ugljen-dioksida.

„Glazgov ima oko sedamdeset hiljada stanova”, izjavio je Ruairi Keli iz gradskog veća, „tako da je pronalaženje novih rešenja za efikasnije grejanje od suštinske važnosti za dostizanje neto nulte budućnosti.”

Jedna od mogućih načina za dekarbonizaciju sektora grejanja su upravo električne tapete. One se sastoje od traka od bakra i grafena. Emituju nevidljivo infracrveno zračenje koje zagreva domaćinstvo, istovremeno ne emitujući gasove koji zagrevaju planetu.

Struja kojom se napajaju električne tapete može se nabaviti iz gore pomenutih vetroelektrana, tako da su one suštinski čist način grejanja. Pored toga, ne zagađuju vazduh i smanjuju probleme vlage i buđi.

Kako na svom sajtu navodi proizvođač električnih tapeta NextGen Heatingone su neprimetne, a pokrivaju čitav plafon. Zbog velike površine, mogu da isporuče dosta energije: kada se uključe, mogu da obezbede toplotu za svega 1-3 minuta umesto da proces zagrevanja traje satima.

Autori projekta prikupljaju podatke o efikasnosti tehnologije pomoću veštačke inteligencije, uključujući potrošnju energije i zadržavanje toplote. Stanari će takođe pružiti svoje uvide.

Prvi utisci o električnim tapetama su pozitivni.

„Već nekoliko meseci isprobavamo ovu tehnologiju”, naglasio je Endrju Kubski iz stambenog udruženja Zapadne Škotske, „dobili smo odlične povratne informacije od naših stanara gde je instalirana.”

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!