Uz podršku Evropske unije u opštini Bosilegrad počeli su radovi na izgradnji ustanove socijalne zaštite kao privremenog smeštaja za socijalno ugrožena lica koja se suočavaju sa beskućništvom, nedostatkom posla i adekvatne zdravstvene zaštite. Ustanova će biti uspostavljena adaptacijom objekta nekadašnje Veterinarske stanice uz bespovratna sredstva EU od 179.000 evra, a sredstva su obezbeđena preko programa EU PRO Plus koji se sprovodi u saradnji sa Ministarstvom za evropske integracije, dok je podršku realizaciji projekta pružila i Vlada Srbije.
Adaptacija postojećeg objekta podrazumeva rekonstrukciju prizemlja objekta i izgradnju dopunskog sprata, kao i mašinske instalacije i nabavku potrebne opreme. Sa partnerskom organizacijom, Centrom za socijalni rad, biće izrađen Pravilnik o privremenom smeštaju za socijalno ugrožene na osnovu koga će se vršiti odabir korisnika.
U toku projekta predviđeno je da se i izradi i Plan aktivnih mera socijalne inkluzije u skladu sa mogućnostima socijalno ugroženih lica, njihovim uzrastom, polom, zdravstvenim stanjem, nivoom znanja, veštinama i drugim relevantnim kriterijumima, kako bi se unapredio njihov društveni i ekonomski položaj. Rok za završetak radova koje izvodi firma DHC inženjering iz Beograda, izabrana u postupku javne nabavke koja je sprovela opština Bosilegrad, jeste 180 dana.
Projekat u Bosilegradu jedan je od projekata lokalne infrastrukture u regionima Šumadije i zapadne Srbije i Južne i istočne Srbije koje Evropska unija podržava preko EU PRO Plus programa sa skoro šest miliona evra kako bi se unapredio kvalitet života ljudi kroz obnovu i rekonstrukciju obrazovnih, zdravstvenih i ustanova socijalne zaštite, sportskih i objekata kulture, kao i unapređenje komunalnih usluga i zgrada javne administracije.
Aktivnosti EU PRO Plus programa, koji doprinosi ravnomernijem društveno-ekonomskom razvoju Srbije, Evropska unija podržava sa 40 miliona evra. Program, čiju realizaciju vodi Ministarstvo za evropske integracije, ima za cilj da doprinese poboljšanom upravljanju teritorijalnim razvojem, ekonomskom rastu i unapređenju socijalne infrastrukture i kohezije u 99 jedinica lokalne samouprave, u dva regiona – regionu Šumadije i zapadne Srbije i regionu južne i istočne Srbije.