Jedan belgijski izdavač povukao je svoj strip iz prodaje nakon što su se čitaoci pobunili zbog rasističkog prikaza crnaca i „hiperseksualizovanih“ crteža žena.
Kuća Dipi (Dupuis) objavila je da povlači strip Spirou and the Blue Gorgon, nakon što je njegov izlazak uzbunio društvene mreže.
U saopštenju su rekli da im je „neverovatno žao ukoliko je ovaj grafički roman nekoga šokirao i povredio“, napomenuvši da je urađen u „karikaturalnom stilu reprezentacije iz jedne druge ere“.
Dodali su i da su „sada svesniji nego ikada svoje moralne dužnosti i važnosti stripova“, ujedno preuzevši punu odgovornost za tu grešku u proceni.
Izdanje Spirou and the Blue Gorgon je satirična priča o eko teroristima, brzoj hrani i plastičnom otpadu, a objavljeno je u septembru prošle godine bez previše kontroverze.
To se promenilo kada je jedan TikTok video postao viralan zbog toga što je istakao da su u stripu svi belci ljudi, dok su crnci majmuni, a žene hiperseksualizovane.
Posle obraćanja izdavačke kuće, lokalni mediji su objavili da će iz prodaje biti povučeno oko 30 hiljada primeraka, što je prvi takav slučaj u Belgiji.
C’est pourquoi, nous tenons à présenter nos plus sincères excuses. Nous avons mis en œuvre le retrait de l’ouvrage de l’ensemble des points de vente. (4/4) pic.twitter.com/56WpqJFcej
— Éditions Dupuis (@EditionsDupuis) October 31, 2024
Stripovi su vrlo važni u Belgiji i deo su duge tradicije, ali su mnoga stara izdanja kritikovana zbog svojih prikaza žena i etničkih manjima.
Tako je epizoda Tintin in the Congo iz 1930. bila predmet sudskog spora 2011, kada nije uspeo pokušaj da se zabrani.
Autor sporne epizode Spirua, Danijel Henrotin, koji koristi ime Dani, rekao je da imitirao stil Anrea Frankena, koji je jedan od najcenjenijih strip umetnika svih vremena.
Rekao je da je pogređio i da se izvinjava ukoliko je nekoga povredio, jer nije imao namere da se ruga crncima i ženama, niti da ih ponižava.
Napomenuo je i da su strip i karikatura u beljgijskom DNK, ali su se drugi nadovezali, rekavši da neke stvari danas ne mogu da se prikazuju kao pre 40 i više godina.