Panonska nizija, ravnice na severu Srbije obično se opisuju kao miran, spokojan predeo, trom i nepromenljiv. Međutim, čini se da to uopšte nije tako, da se nizija pomera, tone, ugiba i ključa, ali samo za one koji umeju da shvate šta se događa ispod tla pod našim nogama.
„Šta se krije ispod ravnice?” naziv je izložbe koju je organizovao Gradski muzej u Subotici i Naučno-tehnološki centar NIS-a. Autor izložbe je Ivan Dulić, geolog Naučno-tehnološkog centra NIS-a.
Kroz informativne panele uz mnoštvo izloženih minerala, ali i školjki, u kamenu „zarobljenih” otisaka listova biljaka koje su ovaj prostor prekivale milionima godina pre nas, izložba vodi u daleku prošlost planete. Za geologe tlo je istorijska čitanka u kojoj saznajemo da su granitne stene kod Ruskog Krstura stare 420 miliona godina. Međutim, u bušotinama nafte na severu Bačke pronalaze se i koloritne metamorfne stene za koje nije utvrđena starost, ali među njima ima i škriljaca koji su stari preko 600 miliona godina. Tektonske sile na kojima počiva Panonska nizija i dalje su veoma aktivne, severni Banat godišnje tone više od jednog milimetra. U istom prostoru na dubini od 3.000 metara izmerena je temperatura od 200 stepeni Celzijusa. Poređenja radi, na istoj dubini u okolini Ulcinja izmereno je 56 stepeni. Naučnici kažu da to govori o ogromnom energetskom, geotermalnom potencijalu Vojvodine koji je većinom zarobljen pod zemljom.
Izložba slikovito predstavlja i Panonsko more, koje je ovde postojalo pre oko 16 do 10 miliona godina i koje je bilo poput mora koje ovih dana priželjkujemo. U kamenu koji gradi Frušku goru i na kojem leži vojvođanska ravnica ostao je sačuvan život tog mora koje je imalo svoje peščane i kamenite plaže, a uz obalu je bujala vegetacija palmi i cikasa. Tirkizno plave vode bile su prošarane koralskim sprudovima. U morskim dubinama živele su školjke. Deo školjki i puževa koji su pronađeni tokom rada na naftnim bušotinama izloženi su sada u Gradskom muzeju u Subotici i pokazatelj su koliko bogata prošlost i biološka raznovrsnost postoji na ovom tlu.
Posebno su grafički predstavljeni naftni depoi u tlu, a kaže se da je na prostoru severne Bačke otkriveno nekoliko naftnih i gasnih ležišta, a među njima je najznačajnije naftno-gasno polje Velebit, u opštini Kanjiža, koje se za proizvodnju koristi od 1968. godine. Stručnjaci NIS-a navode da kada bi se sabrali svi vagoni cisterne od 60 kubnih metara koji su napunjeni sa ove bušotine, kompozicija bi bila duga 4.600 kilometara, a ukoliko bi se tome dodale sve količine nafte s prostora severne Bačke, kompozicija bi bila duga 5.300 kilometara.
Kako je najavljeno u sklopu obeležavanja dana grada, 2. septembra će u Gradskom muzeju biti organizovan i razgovor sa autorom izložbe.