Iako se 9. januar svake godine pompenzno obeležava kao Dan Republike Srpske, ovaj praznik Ustavni sud Bosne i Hercegovine proglasio je 9. januar, tri puta, neustavnim.
Na ovaj datum, 9. januar 1992. godine je tadašnja Skupština srpskog naroda u BiH donela Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda BiH, kao nezavisne celine unutar Bosne i Hercegovine, a sa ciljem pripajanja Jugoslaviji.
Na čelu samoproglašene republike su tada su bili Radovan Karadžić, Biljana Plavšić i Momčilo Krajišnik, koji su osuđeni u Haškom tribunalu zbog ratnih zločina.
U donošenju deklaracije 1992. godine nisu učestvovali predstavnici Bošnjaka i Hrvata.
Ova dva naroda na 9. januar gledaju kao na početak rata u Bosni i Hercegovini, kao i početak etničkog čišćenja, ratnih zločina i genocida nad nesrpskim stanovništvom na teritoriji RS-a.
Dan Republike Ustavni sud Bosne i Hercegovine tri puta je proglasio neustavnim, a Venecijanska komisija diskriminatornim, a obilježavanje 9. januara ne krši samo Ustav Bosne i Hercegovine već i ustav bh. entiteta RS, saopštili su iz Misije OSCE -a u BiH 4. januara.
U objavi na društvenoj mreži X iz ove organizacije dodaju i da proslava 9. januara nepoštovanje i neprovođenje odluka Ustavnog suda predstavlja krivično delo.
OSCE Mission to Bosnia and Herzegovina statement ahead of 9 January https://t.co/BmyAy717zK
— OSCE Mission to BiH 🇧🇦 (@OSCEBiH) January 4, 2024
Sa druge strane, 17. oktobra 2016. godine održan je referendum u Republici Srpskoj, na kojem su se građani izjasnili da podržavaju da se 9. januar obeležava i slavi kao Dan Republike Srpske. Skupština je posle referenduma usvojila izmenjeni zakon prema kojem je 9. januar postao sekularni praznik. Do tada je 9. januar bio krsna slava Republike Srpske, zbog čega je Ustavni sud BiH naložio entitetskoj skupštini da promeni Zakon o praznicima, ukazujući da je obeležavanje Dana RS neustavno i diskriminatorsko po građane koji nisu Srbi. Ustavni sud BiH nije osporio pravo vernicima da obeležavaju krsnu slavu Svetog Stefana.
Bez obzira na odluke suda i mišljenja međunarodnih organizacija i evropskih institucija Dan Republike Srpske i dalje se obeležava svakog 9. januara.
Ove godine su predsednik Republike Srpske Milorad Dodik i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, povodom obeležavanja Dana Republike Srpske, dogovorili sinhronizovani vatromet u utorak, 9. januara, u 20.00 časova u svim gradovima Republike Srpske, kao i Beogradu, potvrđeno je za RTRS iz Dodikovog Kabineta.
Osmog januara ove godine održana je svečana akademija u Banjaluci povodom Dana Republike Srpske.
Osim najviših zvaničnika RS i srpskih predstavnika u zajedničkim institucijama BiH, svečanoj akademiji prisustvovali su i ministar odbrane Srbije Miloš Vučević, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Nikola Selaković, ministarka zdravlja Srbije Danica Grujičić, predsednik Pokreta socijalista Aleksandar Vulin i ruski ambasador u BiH Igor Kalabuhov.
Akademiji je prisustvovao i Darko Mladić, sin ratnog komandanta Vojske RS i haškog osuđenika Ratka Mladića, a tom prilikom pročitano je i pismo predsednika Srbije.
U vreme održavanja akademije američki vojni avioni nadleteli su Banjaluku.
Iz američke ambasade u BiH ranije danas su saopštili da ovi preleti pokazuju posvećenost SAD-a teritorijalnom integritetu BiH u jeku, kako su naveli, antidejtonskih i secesionističkih aktivnosti vlasti RS.