Odeljenje za istoriju umetnosti Narodnog muzeja Šumadije u Kragujevcu priredilo je izložbu pod nazivom „Srpsko slikarstvo 19. veka” koja omogućava uvid u majstorstvo nekih od naših najvećih slikara tog doba. Pred publikom su dela – portreti Živka Jugovića, Uroša Kneževića, Uroša Predića, Pavla Čortanovića, Arsenija Petrovića i Stevana Todorovića. Slike su izložene nakon konzervacije i restauracije obavljene u Studiju „Protinica” iz Čačka koji vodi Bojana Dabić, a sredstva za ovaj važan posao obezbedilo je Ministarstvo kulture.
Izložba sa ukupno 14 radova upotpunjena je i umetničkim delima evropskih majstora koja takođe pripadaju Narodnom muzeju u Kragujevcu.
– U pitanju je obiman i skup projekat zaštite kulturnog nasleđe koji finansira Ministarstvo kulture. U zbirci srpskog slikarstva 19. veka imamo 33 slike, a u zbirci evropskih majstora 28. Naša ideja je da sve te slike konzerviramo i restauriramo, a onda i da izložimo u formi stalne postavke Narodnog muzeja Šumadije – navodi muzejska savetnica Tatjana Milosavljević, rukovodilac Odeljenja za istoriju umetnosti.
Zbirka srpskog slikarstva 19. veka stvorena je već u prvim danima rada kragujevačkog muzeja, pre više od 70 godina, a dela su stigla preko viđenijih kragujevačkih i beogradskih predratnih porodica. U zbirci su zastupljeni umetnici koji su se školovali u Minhenu, Beču, Kijevu, Firenci. Slike prate uticaje od klasicizma, preko blagog i zrelog romantizma do akademskog realizma. Najviše je portreta poznatih ličnosti iz naše istorije, učesnika kulturnog, društvenog i političkog života, a sva dela imaju važno mesto i u srpskoj kulturnoj baštini. Zbirka evropskih majstora Narodnog muzeja Šumadije obuhvata period od 17. do 19. veka, a u njoj su zastupljeni umetnici iz Italije, Nemačke, Engleske, Mađarske, Holandije, Austrije.