Slučaj Partizan i dva miliona evra: Ko to „krca“ naše pare

Informacija s one strane realnosti, emitovana u ponedeljak veče, skoro da nije zaslužila ništa više od puke faktografije. Okretanje glava od poražavajuće vesti – država Srbija, preko FSS, pomogla je Partizan sa dva miliona evra – fin je prilog temi ovdašnjeg jada.

Je li fudbalska i ostala Srbija toliko očigledno „odlepila“ od realnosti da poklon od dva miliona evra „narodnih para“ ne zaslužuje više od puke konstatacije?

Fudbalski klub Partizan odavno igra na tananoj žici urnisanja i propasti. Razoren na svim poljima, u situaciji pojačanog rata ozlojeđenih navijača sa upravom, tone u finansijsko i opšte beznađe bez šansi da se u dogledno vreme oporavi. Zatvorena kutija dugovanja, kao i u ostalim klubovima, na čelu sa šampionom Crvenom zvezdom, ne ostavlja ništa više od spekulacija koliko je crno-beli minus zaista veliki. Sa sigurnom projekcijom da iznosi barem nekoliko desetina miliona evra.

Proletos smo čuli zapanjujuće hvalospeve – Zvezda i Partizan, puta dva kao fudbalski i košarkaški giganti, na sva zvona oglasili su izmirenje poreskog duga državi! Kao da nije reč o redovnoj obavezi svih nas, pa i najvećih sportskih klubova. Usput i da je šampion i tada već izvesni učesnik Lige šampiona morao da pozajmljuje novac od firme skromnog prometa i nejasno velikom kamatnom stopom. Oba poslovna poteza, u disproporzciji sa logikom zdravog sistema, pohvaljena su i sa Andrićevog venca. I to kao odgovorni i mudri!?

Otuda valjda i poklon u Humskoj, vredan dva miliona evra, dolazi u paketu antologijskih, u rimskoj priči vrednoj „hleba i igara“.

Narodne pare odlaze na stadion, u kancelarije, ispod kojih navijači odavno dobuju, tražeći ostavke, pominjući „lopove“ i ultimativne odlaske. Baš odakle je, trebalo bi tako da bude, otišao predsednik Milorad Vučelić i to još pre dva meseca.

Partizan je prošlu sezonu završio na četvrtoj poziciji, ostao bez prirodnog mesta u vrhu tabele takmičenja unapred podeljenih uloga, potom i evropske jeseni. Nikom ništa, nikakva merica odgovornosti za razaranje kluba! Zašto nema prihoda, zbog čega se ostalo bez Evrope, šta se desilo sa čuvenom klupskom školom i fabrikom talenata?

Navijači Partizana
Starsport

Ni reč o pogrešnoj poslovnoj politici, sunovratu kluba, koji se od poslednje titule 2017. permanentno udaljava od vrha domaćeg fudbala. I to sa istim ljudima, kadrim da posle svih promašaja, istaknutih i u sopstvenoj nemoći, zatraže pomoć i narodni novac tamo gde imaju jedino utočište – u vrhu države.

Direktor Miloš Vazura ne mrda sa mesta najodgovornijeg za klupsko poslovanje još od inauguracije, 25. decembra 2014. Početkom 2022, od klupske skupštine dobio je oročeno poverenje do 2027!

Predsednik u ostavci, ili šta već, jer dva meseca klub zvanično nema čelnika, Milorad Vučelić držao je zvanično dizgine vlasti od oktobra 2016. do avgusta 2023.

Vanja Radinović nalazi se na čelu klupske škole od januara 2018.

Partizan duguje svima – bivši i aktuelni fudbaleri morali su da budu namireni. U suprotnom, UEFA crno-belima ne bi dozvolila takmičenje u narednoj sezoni. Većina od njih prihvatila je ranije reprograme, iako potražuju šestocifrene iznose, naravno, u evre pretočene! Ostali, zaposleni u fudbalskom klubu, moraju da se dovijaju na različite načine…

I tako unedogled, jasna simbioza neodgovornosti i utočišta u narodnim novcima, spakovala je Partizan tamo gde bi u ovom trenutku i trebalo da bude. Bitno da je novac na računu! O ostavkama i odgovornosti, barem u ovom trenutku, niko ne razmišlja.

Dok se spasitelj ne oglasi… Spasitelj, ili rušitelj, nažalost, i to u Srbiji dođe isto. Zavisi iz kojeg i čijeg ugla se gleda!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!