Severna Koreja prvi put pokazala centrifuge za obogaćivanje uranijuma

Fotografije na kojima se vidi Kim Džong Un u objektu za proizvodnju punjenja za nuklearne bojeve glave je poruka SAD uoči predsedničkih izbora

Kim Džong Un se izgleda ne šali. Tri dana pošto je najavio da će udvostručiti atomski potencijal kako bi zemlja bila spremna za rat sa SAD, pojavio se u objektu za proizvodnju nuklearnog punjenja za rakete. Pjongjang je tako prvi put javno obelodanio da ima postrojenje za obogaćivanje uranijuma, javila je južnokorejska agencija Jonhap.

Izveštaj državnih medija o Kimovoj poseti Institutu za nuklearno oružje i proizvodnoj bazi za nuklearne materijale za oružje propraćen je prvim fotografijama koje su pružile redak uvid u nuklearni program Severne Koreje, koji je zabranjen višestrukim rezolucijama Ujedinjenih nacija. Na njima se vidi Kim kako hoda između dugih redova metalnih centrifuga, uređaja za obogaćivanje uranijuma.

Državna agencija KCNA u izveštaju nije saopštila jasno kada se ova poseta dogodila niti na kojoj lokaciji se nalazi objekat. Kim je pozvao radnike da proizvode više materijala za taktičko nuklearno oružje, rekavši da je nuklearni arsenal zemlje vitalan za suočavanje s pretnjama Sjedinjenih Država i njihovih saveznika: „Oružje je potrebno za samoodbranu i sposobnost za preventivni napad”, rekao je severnokorejski lider koji je nadgledao je i probnu paljbu novog višecevnog raketnog bacača kalibra 600 milimetara.

Hong Min, viši analitičar u Korejskom institutu za nacionalno ujedinjenje u Seulu, smatra da bi ove fotografije mogle da budu poruka SAD uoči predsedničkih izbora u novembru.

„Kim na taj način hoće da pokaže sledećoj administraciji da će biti nemoguće denuklearizovati Severnu Koreju. To je takođe poruka koja zahteva od drugih zemalja da priznaju Severnu Koreju kao nuklearnu državu”, izjavio je Hong za AFP.

Visoki zvaničnik iz kancelarije predsednika Južne Koreje je poručio da južnokorejske i američke obaveštajne službe prate ponašanje Severa, „imajući na umu sve mogućnosti”. Kako piše „Koreja JungAng dejli”, Vlada u Seulu ocenjuje da je Severna Koreja završila pripreme za izvođenje sedme nuklearne probe. Neki stručnjaci za bezbednost pretpostavljaju da će Pjongjang najverovatnije sprovesti novi atomski test uoči predsedničkih izbora u SAD.

Bezbednosni stručnjaci pretpostavljaju da Severna Koreja ima nekoliko lokacija za obogaćivanje uranijuma. Analitičari kažu da su komercijalni satelitski snimci pokazali izgradnju poslednjih godina u glavnom centru za nuklearna naučna istraživanja u Jongbjonu, uključujući njegovo postrojenje za obogaćivanje uranijuma, što ukazuje na moguće proširenje, piše Rojters.

Uranijum je radioaktivni element koji postoji u prirodi. Za proizvodnju nuklearnog goriva sirovi uranijum prolazi procese koji rezultiraju materijalom s povećanom koncentracijom izotopa uranijuma-235. Šef Međunarodne agencije za atomsku energiju Rafael Grosi rekao je u ponedeljak da je nuklearni nadzornik UN primetio aktivnost koja je u skladu s radom reaktora i navodnog postrojenja za obogaćivanje u centrifugi u Jongbjonu.

Novi tip centrifuge pokazuje da Severna Koreja unapređuje svoje sposobnosti proizvodnje ciklusa goriva, rekao je Ankit Panda iz američke Karnegijeve zadužbine za međunarodni mir.

„Čini se da Kim takođe sugeriše da bi se severnokorejski projekti taktičkog nuklearnog oružja prvenstveno mogli oslanjati na upotrebu uranijuma kao primarnog materijala u jezgru”, ističe ovaj ekspert.

Panda kaže da je ovo je značajno jer pokazuje da je Pjongjang sposobniji da poveća svoje zalihe visoko obogaćenog urana u poređenju sa komplikovanijim procesom obrade plutonijuma.

Severna Koreja je 2010. godine pozvala neke strane naučnike da pogledaju postrojenje za centrifugu u Jongbjonu, ali Dženi Taun iz američkog centra Stimson kaže da su ovo za sada jedine fotografije opreme za obradu uranijuma. Severna Koreja je ranije pokazala fotografije, kako kaže, nuklearnih bojevih glava.

„To pokazuje koliko su napredne njihove sposobnosti za obogaćivanje uranijuma, što daje veći kredibilitet i njihovoj sposobnosti i posvećenosti povećanju njihovog arsenala nuklearnog oružja”, izjavila je Taunova za Rojters.

Procene o broju severnokorejskog nuklearnog oružja uveliko variraju. U julu je u izveštaju Federacije američkih naučnika zaključeno da je zemlja možda proizvela dovoljno fisionog materijala da napravi do 90 nuklearnih bojevih glava, ali da je verovatno sklopila skoro 50.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!