Šest gradova u Užicu obeležilo godišnjicu oslobođenja Srbije 1867.

Srbija se pre 157 godina konačno oslobodila turskog ropstva, što je zvanično učinjeno 1867. predajom šest gradova Srbima na upravljanje: Beograda, Užica, Ljubovije, Šapca, Smedereva i Kladova. Tada su na Kalemegdanu, nakon višegodišnje diplomatske borbe i dobijenog fermana, knezu Mihailu Obrenoviću predati ključevi Beograda i ostalih varoši.

Tim povodom juče je u Užicu održana centralna manifestacija obeležavanja ove značajne godišnjice u prisustvu delegacija pomenutih gradova. Njihovi predstavnici, kao i članovi delegacije Saveza potomaka ratnika Srbije 1912–1920. položili su vence i cveće na spomen-ploče ratnicima postavljene kraj ulaznih vrata užičke Crkve Svetog Đorđa.

Ovom prilikom Ivan Stratimirović, predsednik Saveza potomaka ratnika Srbije 1912–1920, rekao je: – Hvala vama u gradu Užicu što ste ovu čast prihvatili i ovako savršeno sproveli. Cveće smo položili na mestu gde su imena velikana naše istorije stradalih u oslobodilačkim i odbrambenim ratovima. Podsećam da je Savez potomaka ratnika Srbije osnovan naredbom kralja Petra još 1908, kao jedna poluvojna organizacija, jer se tada posle austrougarske aneksije BiH i agresivnih namera protiv Srbije i srpskog naroda znalo šta će da usledi.

Po rečima gradonačelnice Užica Jelene Raković Radivojević, u ovom gradu se s ponosom obeležavaju značajni datumi naše istorije, sa željom da se nikad ne zaborave i ostave u nasleđe generacijama koje dolaze. – I u ovoj godini, kada je Užice prestonica kulture Srbije, odajemo dužnu počast našim herojima, ljudima koji su iza sebe ostavili velika dela: neki u vidu borbe, neki u vidu pregovora, a neki gradeći temelje ovoga što danas imamo.

Zatim je u užičkom GKC-u priređen đački program „O knezu Mihailu” u organizaciji Društva istoričara Užica. Tu je profesorka Vesna Lučić, predsednica užičkog Udruženja potomaka ratnika 1804–1920. „Major Kosta Todorović”, istakla da su od početka Prvog srpskog ustanka prošle duge 74 godine do potpunog oslobođenja Srbije od turske vlasti.

– Pri tome, suštinski nije važno koliko će nam vremena biti potrebno da ostvarimo cilj, već za šta se borimo. Ako su to one prave hrišćanske vrednosti, borba za slobodu, pravdu i istinu, vreme je nebitno, a cilj će biti ostvaren. Zato se mi danas okupljamo da odamo počast onima koji su zarad odbrane suštinskih, vanvremenskih vrlina branili i odbranili Srbiju i Srbe. Ove vrline su i danas na ispitu, napadnute sa svih strana, na sve moguće načine. Srbi su satanizovan narod u svetskim razmerama, od onih koji bi trebalo da se stide – rekla je, uz ostalo, Vesna Lučić.

U sklopu obeležavanja godišnjice organizovan je i konkurs radova za užičke osnovce i srednjoškolce na temu „Knez Mihailo i oslobođenje gradova”, na kome su prva tri mesta pripala učenicima Umetničke škole Sofiji Stanojević, Anđeli Korać i Petru Kovačeviću. A delegacije gradova su nakon programa s domaćinima posetile užički Istorijski arhiv i u njemu Legat Radovana Popovića, te Narodni muzej Užice.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!