NOVI SAD – RTV, pokrajinski javni medijski servis uz proizvodnju programa ozbiljano pristupa zaštiti životne sredine.
Koliko zaposleni brinu o ekologiji, na koji način to rade i kakve sve vrste otpada u kolektivu postoje?
Sa kolegama iz sektora Korporativne bezbednosti koji se bave bezbednim lagerovanjem i organizovanjem odvoženja takvog otpada, kao i sa kolegama koji brinu o materijalnim sredstvima te o opasnom, organskom, reciklirajućem materijalu razgovarali smo u Prvom programu radija.
Kao velika kompanija specifičnost posla kojom se bavi nalaže upotrebu velikog broja računara, štampača, papira i kartona kao potrošnog materijala. Rashodovani IT hardveri, toneri, organski i neorganski otpad iz restorana i slično imaju svoje mesto bezbednog odlaganja.
O tome smo razgovarali sa Miloradom Cvejićem iz sektora Korporativne bezbenosti RTV-a.
RTV takođe poseduje i veliki vozni park, pa je po principu tendera, kao u prethodom primeru rešen problem odlaganja iskorištenog motornog ulja, antifriza, starih guma, akumulatora a to rešenje su firme sa kojima imamo ugovor o servisiranju i održavanju vozila.
Međutim sve usluge ovoga tipa firmu koštaju. Možda bi se deo sredstava za ove potrebe mogao pronaći u prodaji iskorištenog kartona i papira za štampanje.
Dovoljna je činjenica da smo samo u prošloj godini utošili nešto manje od 2.400 risova papira što je u težinskim jedinicama 6.5 tona papira, koji se može prodati Papir servisu ili nekoj drugoj firmi koja se bavi otkupom reciklažnog papira.
Sektor održavanja ima ekipu, koja pored ostalog redovno uređuje i čisti zelene površine oko objekta, gde se skupi prilična količina organskog otpada, pokošene trave, granja i u jesen lišća.
Neke od kolega imaju interesantne predloge o tome kako bi se ovakva vrsta otpada ubuduće mogla lagerovati i biti u potpunosti iskoristljiva.
Naša koleginica i urednica ekološke emisije “Pod staklenim zvonom” Dragana Ratković je inicijator mnogih akcija u vezi sa zaštitom životne sredine, pa tako i reciklažom. Gotovo odmah po useljenju u novu zgradu inicirala je i kontaktirala odgovorne osobe iz humanitarne organizacije “Čepom do osmeha”, tako da danas u našoj zgradi imamo kutije ove organizacije u koje naše kolege mogu da ubacuju čepove sa PET ambalaže. Svedoci smo da mnoge naše kolege donose od kuće čepove i ubacuju ih u ove kutije. Ovakve i slične aktivnosti su primetne u našem kolektivu, a svakako da se pitanje ekološke osvešćenosti uvek može unaprediti.