Proizvođači nezadovoljni niskom otkupnom cenom maline blokirali su ovog vikenda na jedan sat put ka Kopaoniku na ulazu u Brus, iz pravca Kruševca.
Razlog je to što su im, kao su preneli mediji, hladnjačari ponudili za prvu klasu maline od 160 do 180 dinara po kilogramu za drugu klasu 120, a treću 80 dinara. To je, kako tvrde ne samo neisplativo za berbu jer moraju da plate i radnike, već i prilično nepravedno prema proizvođačima iz ovog kraja.
Oni traže da se uvede jedinstvena cena za ovo voće, budući da u drugim krajevima Srbije hladnjače malinu plaćaju znatno više u otkupu.
Kao primer su naveli cene u Krupnju, Arilju, Ivanjici, u Jošaničkoj Banji, Kuršumliji gde je otkupna cena 240 dinara, pa traže da tako bude i u Brusu. Njihov zahtev upućen je Ministarstvu poljoprivrede da urgira i pregovara sa hladnjačarima, da bi se postigla jedinstvena cenu na nivou Srbije.
Podsetimo, pre nedelju dana posle dugih pregovora ali i neizvesnosti, jedan od najvećih otkupljivača, hladnjačara u Srbiji izašao je sa otkupnom cenom od 240 dinara za kilogram ovog voća.
Nekoliko dana kasnije u Vladi Srbije održan je sastanak zbog aktuelne situacije na tržištu malina, na kome se razgovaralo o troškovima proizvodnje i otkupnoj ceni. Sastanku su prisustvovali malinari, hladnjačari i predstavnici Ministarstva poljoprivrede, ali dogovor o otkupnoj ceni nije postignut.
Stav države je da ne može da utiče na cenu maline, već samo da stvara dobru poslovnu klimu, kontroliše kvalitet tog voća i prati šta ulazi u zemlju. Ipak došlo se do određenog zaključka da bi i ostali otkupljivači trebalo da prate cenu od 240 dinara, a da nakon završetka ugovaranja sa kupcima naprave presek stanja sa svojim kooperantima, i ukoliko bude prostora poboljšaju prvobitne uslove poslovanja.
Situacija sa ovim voćem slična je i na drugim tržištima. Malinarima u Poljskoj i Ukrajini nude evro, odnosno oko pola evra za kilogram tog voća, što je izazvalo opšte nezadovoljstvo među proizvođačima.