Društvo za srpski jezik i književnost Srbije, u saradnji sa Filološkim fakultetom u Beogradu, Zadužbinom Ilije M. Kolarca, Bibliotekom grada Beograda, Studentskim kulturnim centrom i Muzejom Vuka i Dositeja, treći put obeležava manifestaciju „Mart – mesec srpskog jezika”.
Cilj je popularizacija školskog predmeta Srpski jezik i književnost, ukazivanje na značaj negovanja srpskog jezika i jezičke kulture u široj javnosti, razvijanje čitalačkih navika, ljubavi prema književnosti i negovanje saradničkih odnosa između učenika i nastavnika.
Društvo za srpski jezik i književnost za Podunavski okrug, kao najaktivnija podružnica republičkog strukovnog udruženja nastavnika, pripremilo je 14 aktivnosti koje će realizovati u Smederevu, Velikoj Plani i Smederevskoj Palanci. Program započinju 11. marta pravopisnom radionicom „Uzmi parče pravopisne torte” u Smederevu. Kroz spratove „pravopisne torte” sve do njenog vrha i otklanjanja pravopisnih grešaka u medijima, na društvenim mrežama i neposrednom okruženju, učenike smederevskih osnovnih škola vodiće nastavnice Srpskog jezika i književnosti: Olga Terzić, Miljana Kravić i Ljudmila Vuković.
Dva dana kasnije program se nastavlja u Gimnaziji Smederevo predavanjem „Nedaće sa rodno osetljivim jezikom i muke koje nas čekaju od maja ove godine”. Gost predavač biće prof. dr Aleksandar Milanović sa Filološkog fakulteta u Beogradu i predsednik Saveta za srpski jezik, novoformiranog tela Vlade Srbije. Učesnicima će se ukazati na sve opasnosti koje jezičke odredbe Zakona o rodnoj ravnopravnosti nose, kako za nastavnu praksu, tako i za bilo koji oblik javne komunikacije u Srbiji. Planirana je i diskusija sa publikom o dobrim i lošim stranama rodno osetljivog jezika, najavljuju organizatori.
Nastavak programa je 18. marta u Centru za kulturu Smederevo, gde će biti priređeno dramatizovano intermedijalno predavanje „O piscima – rečju i muzikom”. Kroz književno-muzičko veče, literarna i melodijska tumačenja Radičevićevih, Zmajevih, Andrićevih i dela drugih stvaralaca srpske književnosti publiku će voditi prof. dr Mina Đurić uz hor sastavljen od nastavnika, saradnika i studenata Filološkog fakulteta u Beogradu. Uslediće i Kreativna radionica „Označi trenutak”, kviz „Književnost i jezik istraži, na delu znanje sad pokaži” kao i muzičko-poetsko veče „Oću da vi pojem vranjansko”.
Obeležavanje ove manifestacije u Smederevskoj Palanci počelo je 4. marta višednevnim radionicama „Olgin jezički kutak” na štandu u centru grada, gde učenici OŠ „Olga Milošević” upoznaju sa tipičnim greškama koje se javljaju u govoru i pisanju velikog broja ljudi. Izložba arhaizama biće priređena u Palanačkoj gimnaziji, nastala iz manifestacije „Reči u nestajanju – reči u nastajanju”. U holu škole biće izloženi stari predmeti, kako bi se mladima približile neke zaboravljene reči. Prirediće i radionicu „Drvo maternjeg jezika” – na listovima opalim sa drveta-jezika biće ispisane zastarele reči, na vrhu krošnje nalaziće se nove, a u sredini reči koje se često koriste i koje treba da zadržimo u aktivnom leksičkom fondu.
Tu je i radionica „Buket najlepših reči” s ciljem spoznaje da neke reči u nestajanju mogu lepše i dublje da izraze naše misli i osećanja od reči u nastajanju. Treće i četvrte nedelje marta učenici osnovnih škola u okviru radionice „Srpski jezik je poezija” praviće razglednice sa motivima dela srpske književnosti i pisaca, na čijoj pozadini će se nalaziti neka jezička nedoumica, pravilo ili citat, a učenici će ih poklanjati građanima Smederevske Palanke. U planu su i kvizovi „Jezikoprotres” i „Jezički lavirint” za osnovce.
U Velikoj Plani 21. marta u srednjim školama biće organizovan kviz „Biraj reči, nepismenost leči” sa ciljem podizanja svesti o značaju čuvanja i negovanja srpskog jezika i književnosti.
Pored Beograda u obeležavanje ove manifestacije uključilo se 13 podružnica Društva za srpski jezik i književnost u 40 gradova i opština sa čak 54 aktivnosti.