Đurđevdanski pesnički susreti s pravom nose epitet prvorazrednog kulturnog događaja ne samo za grad na Lepenici. S primesama renesansnog duha, ova manifestacija redovno okuplja veliki broj poeta iz Srbije i susednih zemalja, svedočeći o vitalnosti ljudskog duha koji se uporno brani od nadolazeće veštačke inteligencije i modernih tehnologija što iz dana u dan zapljuskuju svet.
Ovogodišnji, sedmi Đurđevdanski pesnički susreti okupili su više od 50 pesnika sa srpskog govornog područja, a manifestacija je otvorena sinoć u Narodnoj biblioteci „Vuk Karadžić”, gde su predstavljene „Književne novine”. O ovom časopisu, jednom od retkih koji je preživeo tranziciju, govorili su urednici Bratislav R. Milanović, Vidak M. Maslovarić, kao i Majo Danilović, sekretar „Književnih novina”.
Nakon uvida u aktivnosti redakcije i saradnika „Književnih novina”, svoje poetsko stvaralaštvo na sud javnosti ponudili su uvaženi gosti Kragujevca, pesnici različitih stvaralačkih pristupa: Milica Bakrač, Goran Bjelanović, Gordana Boranijašević, Veroljub Vukašinović, Majo Danilović, Miloš Janković, Aleksandar B. Laković, Nebojša Lapčević, Vidak M. Maslovarić, Bratislav R. Milanović, Bratislav Milanović, Milan Mihajlović i Dragomir Dale Ćulafić.
Na Đurđevdanskim pesničkim susretima svoje stihove će govoriti i pesnici domaćini, članovi Udruženja pisaca Kragujevac, ovdašnjeg Studentskog kulturnog centra, Književnog kluba „Abrašević” i lokalnog ogranka SUBNOR-a. Manifestacija se zatvara u subotu, tradicionalnim „Mitingom poezije” na Đačkom trgu ispred Prve kragujevačke gimnazije.
Đurđevdanski pesnički susreti 2023. održavaju se u godini kada Udruženje pisaca Kragujevac obeležava sedam decenija postojanja i rada. Pesnici Kragujevca su se okupili 1953. godine, u okviru „Radničkog književnog kluba”, čiji su osnivači bili Božana Božić, Milan Nikolić i Svetolik Stanišić (alijas Ivan Studen). Od 1964. udruženje nosi ime po pesnikinji Katarini Bogdanović, da bi 2011. dobilo današnji naziv.
Udruženje pisaca Kragujevac trenutno ima sedamdesetak članova, aktivnih u tri sekcije, proznoj, poetskoj i prevodilačkoj. Udruženje je do sada objavilo oko 2.000 knjiga, a aktuelni predsednik Radenko Bjelanović, ujedno i moderator Đurđevdanskih pesničkih susreta, posebno ističe značaj i međunarodno vrednovanih knjiga iz 2006, pesničke antologije „Pevači usnule prestonice” i prevodilačkog zbornika „Srce zemlje”.