Ako ovog proleća kijate ili vam curi nos više nego inače, znajte da niste jedini.
Prema američkim Centrima za kontrolu bolesti (CDC), 30 odsto svetske populacije pati od alergija na polen, koje izazivaju simptome polenske groznice ili alergijskog rinitisa. Ako osećate da su vam se alergije pogoršale u poslednje vreme, ne umišljate: od 1990. godine, istraživači su primetili povećanje količine polena u vazduhu za 21 odsto.
Best Life je kontaktirao dr Šiam Džoši, šefa Odeljenja za alergiju i imunologiju i medicinskog direktora Klinike za alergiju i imunologiju na Univerzitetu za zdravlje i nauku Oregon, kako bi saznao šta se krije iza promene.
On kaže da nekoliko ključnih faktora prouzrokuje porast alergija i napominje da postoje načini za borbu protiv simptoma.
Zašto su alergije gore ove godine?
Džoši kaže da su glavni uzročnici čestih alergija klimatske promene.
„Tokom poslednjih nekoliko decenija, klimatske promene su dovele do dužih sezona oprašivanja i veće količine polena. To je uglavnom zbog smanjenog broja dana sa mrazom svake zime i povećanja CO2 u vazduhu, što dovodi do jačeg ciklusa oprašivanja biljaka“, kaže doktor.
Najveći porast polena primećen je u Teksasu i srednjem zapadu SAD, dodaje Dženifer Buržoa, specijalista za farmaciju i medicinu u „SingleCare“.
U stvari, studija iz 2022. objavljena u časopisu Nature Communications pokazala je da pored promena izazvanih emisijom CO2, promene temperature i padavina mogu povećati godišnje emisije polena za 16 do 40 odsto. Pored toga, promena zemljišnog pokrivača, što znači transformaciju prirodnih staništa u urbano okruženje, takođe menja distribuciju emitera polena, kažu istraživači.
Džoši dodaje da pored promena u okruženju koje čine alergije verovatnijim, vaše telo takođe može postati podložnije alergijama.
„Iako osnovni uzrok nije u potpunosti shvaćen, smatra se da promene u ishrani i mikrobiomu mogu doprineti“, kaže on dodajući da sve to zajedno, verovatno objašnjava zašto mnogi ljudi iz godine u godinu imaju teže simptome alergije.