Ova banana ide na aukciju: Cena bi mogla da bude milionska

Banana pričvršćena za beli zid srebrnom samolepljivom trakom mogla bi da se proda za više od milion dolara na aukciji ove nedelje u Sotbiju u Njujorku. Reč je o umetničkom delu „Komičar“ italijanskog umetnika Mauricija Katelana, koje je debitovalo 2019. u Art Bazel Majami Biču, gde je postalo senzacija o kojoj se mnogo raspravljalo.

Dok su se neki pitali da li je u pitanju šala ili komentar na stanje u svetu umetnosti, drugi umetnik je skinuo bananu sa zida i pojeo je, nakon čega je doneta rezervna banana.

Duboko i provokativno

Bilo je toliko posetilaca koji su želeli da se slikaju sa „Komičarem“ da je povučen sa izložbe, ali su tri izdanja prodata za između 120.000 i 150.000 dolara, navodi galerija Perotin.

Iako je reč o banani koja košta manje od jednog dolara u supermarketu, vrednost konceptualne umetnosti sada se procenjuje na između milion i 1,5 miliona dolara u Sotbiju u Njujorku, gde će se aukcija održati 20. novembra.

Direktor savremene umetnosti Sotbija Dejvid Galperin delo naziva dubokim i provokativnim.

„Ono što Katelan zaista radi je da okreće ogledalo svetu savremene umetnosti i postavlja pitanja, izaziva razmišljanje o tome kako pripisujemo vrednost umetničkim delima, šta definišemo kao umetničko delo“, rekao je Galperin.

„Razmotrite kontekst“

Ponuđači na aukciji neće kupovati voće koje je bilo izloženo u Majamiju – te banane odavno nema, a u Sotbiju kažu da je ideja oduvek bila da se voće redovno rotira, uz traku.

„Ono što kupujete kada kupujete Katelanov ‘Komičar’ nije banana kao takva, već sertifikat o autentičnosti koji vlasniku daje dozvolu i ovlašćenje da reprodukuje ovu bananu i selotejp na svom zidu kao originalno umetničko delo Mauricija Katelana“, rekao je Galperin.

Naslov dela sugeriše da sam Ketelan verovatno nije nameravao da se to shvati ozbiljno, ali docentkinja Kloi Kuper Džons na Fakultetu umetnosti Univerziteta Kolumbija kaže da je vredno razmotriti kontekst.

„Katelan je premijerno predstavio delo na sajmu umetnosti kome su prisustvovali imućni kolekcionari umetničkih dela, što je značilo da će ‘Komičar’ sigurno privući veliku pažnju na društvenim mrežama. To bi moglo da znači da je umetnost predstavljala neku vrstu smelosti kolekcionara da ulažu u nešto apsurdno“, rekao je Kuper Džons.

Ona je navela da je Ketelanovo delo „često na preseku neke vrste humora i duboko jezivog”.

„On često traži načine da nas provocira, ne samo radi provokacije, već i da traži od nas da pogledamo neke od najmračnijih delova istorije i nas samih“, rekao je Kuper Džons.

Ona je dodala da postoji mračna strana banane, voća čija je istorija isprepletena sa imperijalizmom, radnom eksploatacijom i korporativnom moći.

„Bilo bi teško zamisliti bolji, jednostavniji simbol globalne trgovine i sve njene eksploatacije od banane. Ako ‘Komičar’ želi da natera ljude da razmišljaju o svom moralnom saučesništvu u proizvodnji predmeta koje uzimaju zdravo za gotovo, onda je to barem korisnije oruđe ili barem dodatna vrsta mesta za odlazak“, rekla je ona.

 

aktivista njujork
00:00
/
03:50

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!