Oštre reakcije na odluku vlasti u Nikšiću da ulicu nazove po pripadniku četničkog pokreta

Odluka vlasti u Nikšiću da preimenuje ulice s antifašističkom simbolikom i da grad dobije obeležje i po jednom od pripadnika četničkog pokreta izazvala je danas oštro protivljenje dela javnosti u Crnoj Gori, koji traži reakciju nadležnih i apeluje da se spreči pokušaj istorijskog revizionizma.

Gradske vlasti su ranije odlučile da preimenuju brojne ulice, među njima Narodnih heroja i Partizanski put, u gradu koji je snažno negovao antifašističku tradiciju i ima 46 narodnih heroja Drugog svetskog rata.

Prema odluci lokalne uprave, jedna ulica trebalo bi da nosi ime pripadnika četničkog pokreta Blagoja Jovanovića koji je navodno, sredinom prošlog veka, ranio vođu ustaškog pokreta Antu Pavelća. Jedna od gradskih ulica trebalo bi da nosi i ime srpskog kneza Mihaila Obrenovića.

Vlast u Nikšiću predvodi prosrpski i proruski Demokratski front (DF), čiji je član Marko Kovačević na čelu grada, a većinu u lokalnoj skupštini čine stranke koje su na parlamentarnim izborima 2020. godine porazile Demokratsku partiju socijalista (DPS) Mila Đukanovića.

Odbornica lokalnog parlamenta Tanja Knežević Perišić u znak protesta podnela je ostavku na članstvo u Savetu za davanje predloga naziva naselja, ulica i trgova, a u izjavi medijima rekla je da sadašnja vlast „na mala vrata imenovanjem ulica rehabilituje pripadnike četničkog pokreta“.

Perišić je navela da, iako je Nikšić „prepoznat po partizanskim herojima, opštinska vlast planira da po Ivu Andriću, Meši Selimoviću i Svetom Petru Cetinjskom preimenuje ulice Narodnih heroja, Partizanskog i Hercegovačkog puta“.

„Naravno da svi poštujemo i cenimo, i čast je imati te ulice u svom gradu, ali ne na uštrb ovih. Ne možete vi da izbrišete 47 narodnih heroja i dve generacije koje su poginule za slobodu“, poručila je Knežević Perišić.

Ona je saopštila da ovakve odluke gradskih vlasti „dodatno dele građane i narušavaju ionako loše stanje međuljudskih odnosa u gradu i državi“.

Preimenovanje ulica sa antifašističkom simbolikom i davanje počasti četničkim vođama, kritikovale su opozicione partije u tom gradu, Demokratska partija socijalista (DPS) i Socijaldemokratska partija (SD).

Poslanik i član predsedništva DPS-a Andrija Nikolić ocenio je da nikšićka vlast „nudi razdor među građanima“.

„Umesto da predano rade na unapređenju standarda života Nikšićana, da služe građanima bolje od svojih prethodnika, vlast na čelu sa mladim funkcionerom prosrpskog i proruskog Demokratskog fronta nastavlja sa zloupotrebom sistema vlasti i sprovođenjem revizije savremene istorije Crne Gore“, saopštio je Nikolić.

Da je reč o „perfidnom početku relativizacije istorijskih činjenica, iza čega se krije nastojanje rehabilitacije i izjednačavanja kvislinga sa nosiocima antifašizma“, saglasni su u lokalnom odboru SDP-a i očekuju da Ministarstvo kulture ne da saglasnost za preimenovanje ulica, odluke donete prostom većinom i „suprotno zakonu“.

Protiv odluke o preimenovanju ulica s antifiašističkim simbolima oštro su reagovali „Građanska inicijativa 21. maj“, Crnogorski PEN centar, Fakultet za crnogorski jezik i književnost i Crnogorsko društvo nezavisnih književnika.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!