Orke, poznate i kao kitovi ubice, jedne su od najsnažnijih morskih grabljivica na vrhu lanca ishrane. No, jeste li znali da mogu „da govore“? Prema Nacionalnoj geografiji, orke su evoluirale da bi mogle da preplivaju i do 65 km dnevno. Ove fascinantne životinje imaju najveći mozak među morskim sisarima, a sposobne su čak i da love na kopnu.
Prema istraživanju objavljenom 2018. godine u časopisu Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences, iz Nemačke, Španije, Velike Britanije i Čilea dokumentovali su da orke mogu da imitiraju ljudski jezik.
Džozep Kol, profesor na Univerzitetu Sent Endruz i jedan od autora studije, objasnio je da su istraživači želeli da testiraju koliko su orke fleksibilne u imitaciji zvukova koje nikada ranije nisu čule.
„Mislili smo da bi najbolji dokaz bio da ih izložimo nečemu što nije deo njihovog vokalnog repertoara. Na primer, reč ‘zdravo’ definitivno nije nešto što bi orka prirodno izgovorila“, rekao je Kol za Gardijan.
Tokom istraživanja, 14-godišnja orka po imenu Viki prvo je obučena da imitira zvuke svog mladunčeta. Zatim su joj puštali zvuke drugih orki koje nikada ranije nije čula. Na kraju je bila izložena ljudskim rečima poput „zdravo“, „Ejmi“, „ah ha“, „jedan, dva“ i „ćao“.
Kako zvuči orka koja imitira ljude?
Rezultati su bili iznenađujući: Viki je uspela da brzo reprodukuje neke zvukove, pa čak i pravilno izgovori dve ljudske reči iz prvog pokušaja. Dok su neki snimljeni pokušaji zvučali pomalo jezivo, drugi su bili neverovatno precizni, ostavljajući slušaoce fasciniranim.
„Ovo me je ganulo. Živimo u prelepom svetu punom neverovatnih stvorenja“, „Smešno i zastrašujuće u isto vreme“, napisali su komentatori. Iako je samo reč „zdravo“ reprodukovana više od 50 odsto vremena u narednim ispitivanjima, studija je po prvi put pružila dokaze da orke mogu da nauče zvuke putem imitacije.
Da li orke razumeju značenje reči?
Uprkos njihovoj neverovatnoj sposobnosti da imitiraju, naučnici nisu pronašli dokaze da orke razumeju značenje reči koje govore. Profesor Kal je objasnio: „Iako je njihova vokalna morfologija potpuno drugačija od ljudske, uspevaju da proizvedu zvukove koji su izuzetno slični našima.
Zaključio je da su potrebna dalja istraživanja, posebno sa divljim orkama, kako bi se bolje razumelo kako ove životinje uče zvukove i koriste ih u svom okruženju.