Od patnje do umetnosti

Valjevo – Dugometražni dokumentarni film „Markos, snaga volje” („Marcos, Forca de vontade”), čiji je autor Zoran Đorđević, Valjevac, filmski, televizijski i pozorišni reditelj, scenarista, umetnički fotograf i producent koji već dve i po decenije živi i radi u Brazilu, dobio je nagradu publike u svojoj kategoriji na filmskom festivalu u Kanu. Snimanje filma koji „slika” životni portret brazilskog umetnika Markosa Santosa, rođenog sa cerebralnom paralizom, započelo je još davne 1996. godine filmskom trakom, a završeno je digitalnom kamerom 2023.

Markos je rođen pre 52 godine u Sao Žose dos Kampos, danas skoro milionskom gradu koji je bezmalo deo Sao Paola. Prilikom rođenja nekoliko minuta je ostao bez vazduha, što ga je skoro ubilo. Pravim čudom je preživeo, ali sa trajnim posledicama, ostao je doživotni invalid sa cerebralnom paralizom, koja mu je oštetila mozak, onaj deo koji upravlja pokretima ekstremiteta i vilice. Zbog toga ne uspeva da koristi ruke i otežano govori… Bez obzira na taj nenadoknadiv hendikep, Markos uspeva da svoj neverovatni umetnički talenat ispolji korišćenjem levog stopala. Nogom slika, rezbari, crta, piše, telefonira… Noga mu je, zapravo, deo tela kojim se koristi dok njegova neverovatna volja istiskuje na platna čudesne slike. Markosova čudesnost je u njegovoj neprestanoj borbi sa svim svojim fizičkim preprekama, ističe Zoran Đorđević.

U ovom dokumentarnom filmu on, kako navodi, pokušava da prikaže božansku ličnost i stvaralački um brazilskog umetnika u kojem se granice stvarnosti, sećanja, snovi i patnje pretvaraju u umetnička dela.

– U jednoj sekvenci filma Markos kaže: „Svako jutro se molim. Osećam kao da razgovaram sa Bogom. On mi uvek kaže isto: ’Počni, pomoći ću ti da završiš.’ Tako počinjem i završavam svaku sliku” – prepričava Đorđević.

Markos je talentom i snagom volje uspeo da svoj umetnički talenat pretvori u profesiju od koje žive on i njegova porodica. Član je međunarodnog udruženja likovnih umetnika koji slikaju ustima i nogama. Brazilsko sedište tog udruženja je u Sao Paolu, u Brazilu okuplja više od 50 umetnika, a na svetu ih ima preko hiljadu. Udruženje postoji u više od 80 država na svim kontinentima, dodaje autor filma.

Đorđević posebno naglašava pomoć koju je dobio od Valjevaca i Valjevki u realizaciji ovog filma. Kompletnu muziku uradio je Uroš Spasojević, muzika je snimljena i miksovana u studiju Vladimira Ružičića. Duško Arsenić uradio je nekoliko grafičkih rešenja za poster filma, profesori Ivan Manić i Biljana Marinković prevode na engleski, odnosno francuski jezik…

Zoran Đorđević je rođen 1962. godine u Valjevu. Diplomirao je režiju dokumentarnog filma na FAMU, filmskoj i TV školi akademije umetnosti u Pragu. Autor je dvadesetak filmova u bivšoj Jugoslaviji, Srbiji, Češkoj, Brazilu, Angoli… Svojevremeno je bio laureat Festivala jugoslovenskog dokumentarnog i kratkometražnog filma sa ostvarenjima „Molitva za mrtve duše”, „Odiseja” i „Živeli”. Od druge polovine devedesetih godina prošlog veka sa porodicom pretežno živi i radi u Brazilu. Osim umetničkog stvaranja, bavi se i filmskom i fotografskom pedagogijom.

 

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!