Početkom septembra u Smederevu bi trebalo da počnu radovi na bagerovanju, tačnije odmuljavanju marine koja je decenijama zapuštena i nije u funkciji. Kako je smederevska marina početkom prošle godine proglašena lučkim područjem za posebne namene, nakon ovih radova ona bi trebalo da postane jedan od nautičkih centara Srbije, najavljuju iz Agencije za upravljanje lukama, koja i finansira ovaj projekat.
Ovaj posao je u postupku javne nabavke dodeljen firmi „Hidro baza agregati” iz Beograda, ali je do 13. avgusta rok za eventualnu žalbu drugog ponuđača, od čega zavisi i tačan datum početka radova. Reč je konkretno o iskopu rečnog dna i ispumpavanju iz iskopine. Za vađenje oko 50.000 kubika mulja predviđeno je 48,6 miliona dinara. Rok je šest meseci.
Čišćenje akvatorije marine u Smederevu predstavlja preduslov za izgradnju ovog nautičkog objekta u sklopu kapitalnog projekta „Zaplovi Srbijom”, rekao je Vuk Perović, direktor Agencije za upravljanje lukama, kada je polovinom juna obišao ovu lokaciju zajedno s gradonačelnicom Jasminom Vojinović. Prema njegovim rečima, agencija je inicirala taj projekat uzimajući u obzir značajne nautičke potencijale naše zemlje.
„Naš cilj je da gradove koji leže na obalama Save i Dunava, među kojima je i Smederevo, pozicioniramo na nautičkim mapama Evrope i sveta”, istakao je Perović.
Gradonačelnica Vojinović kaže da je izgradnja marine dugogodišnji san Smederevaca i da će zato grad podržati projekat.
„Neposredna blizina tvrđave, mnoštvo turističkih, sportsko-rekreativnih i kulturnih sadržaja koje organizujemo u gradu predstavljaju naše prednosti za privlačenje posetilaca koji ploveći rekom mogu stići u Smederevo. Izgradnja marine predstavlja siguran put da bolje iskoristimo potencijale koje nam pruža Dunav”, rekla je ona.
Još nije sasvim izvesno da li će nakon odmuljavanja biti potrebni i neki dodatni radovi ili će odmah biti raspisan tender za operatora.
Inače, ovo je prvo odmuljavanje smederevske marine, iako se godinama ranije to najavljivalo.
Smederevo odranije vodi razgovore s Agencijom za upravljanje lukama o izmeštanju stare luke na novu lokaciju van grada, a da na tom mestu oživi međunarodno putno pristanište, čime bi i prostor oko tvrđave bio oslobođen za razvoj turističkih potencijala. To bi, zajedno s budućom marinom, doprinelo iskorišćenju obale Dunava u Smederevu duge oko 20 kilometara i razvoju turizma u srednjovekovnoj prestonici Srbije. Za sada nema konkretnih koraka u višedecenijskom planu da teretna luka više ne bude u centru grada.
Smederevska marina nalazi se u neposrednoj blizini Smederevske tvrđave. Lučkim područjem posebne namene proglašena je površina od skoro trinaest hektara gde država dobija pravo preče kupovine na lučkoj infrastrukturi i suprastrukturi.
U sklopu projekta „Zaplovi Srbijom” gradiće se pet marina na Dunavu, uz nova međunarodna putnička pristaništa, razvijaće se linijski i kanalski saobraćaj, najavljuju iz Agencije za upravljanje lukama. U toku je prva faza izgradnje marine u Velikom Gradištu, potpisan je ugovor o izgradnji golubačke marine, a u planu je da marine dobiju i Sombor i Kladovo.