Nacionalni centar za seksualno i reproduktivno zdravlje „Potent” organizovao je ovih dana skup gde se govorilo o značaju novih lekova protiv HIV-a koji postaju dostupni u Srbiji, kao i o rezultatima istraživanja koje smo sproveli u saradnji sa Odeljenjem za HIV i AIDS Klinike za infektivne i tropske bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Srbije, a tiče se kvaliteta života i komorbiditeta kod osoba koje žive sa HIV-om.
Naporima Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje uvedeni su novi lekovi za HIV. Jednim potezom uvedeno je čak pet savremenih antiretrovirusnih lekova, što je omogućilo da dostupnost terapijskih režima u Srbiji bude na nivou najrazvijenijih zemalja. Ovaj veliki iskorak je posebno važan za one koji su direktno pogođeni virusom, ali i za javno zdravlje u celini.
Ova tema bi trebalo da se tiče svakog pojedinca, premda smo navikli da o HIV-u slušamo prvenstveno u kontekstu određenih „rizičnih” grupa. Stepen rizika zaista jeste veći kada su u pitanju analni seks ili česta promena partnera. Međutim, u direktnom radu sa osobama koje žive sa HIV-om u Udruženju „Potent”, uverio sam se da se HIV može desiti svakom ko je seksualno aktivan, i da svako može doći u situaciju koja je rizična za HIV.
Postoji tu jedna zabluda a tiče se prenosa HIV infekcije od strane osoba koje znaju svoj HIV status i leče se. Većina naših građana ne zna da efikasno lečenje, ne samo da čuva zdravlje ljudi koji žive sa HIV-om već i zaustavlja dalji prenos virusa seksualnim putem. Naime, terapija potiskuje virus do nivoa kada se više ne može detektovati u krvi. Pored toga što danas osobe sa HIV-om, uz savremene lekove, mogu imati neskraćen životni vek i dobro zdravlje, one nisu ni zarazne, što znači da mogu da imaju seksualne odnose bez straha od prenosa infekcije.
Ova naučno potvrđena činjenica bi morala da promeni naš utisak o životu sa HIV-om, ako ne zbog drugih, onda zbog nas. Trebalo bi da nas ohrabri da obavimo testiranje, koje je besplatno i anonimno u bilo kom zavodu ili institutu za javno zdravlje, ili u udruženju kao što je „Potent”.
Nadam se da je sada malo jasnije zašto pristup efikasnom lečenju HIV-a nije samo stvar saosećanja, već i osnovni imperativ javnog zdravlja. Uvođenjem novih lekova u Srbiji, ne samo da unapređujemo zdravlje i kvalitet života osoba sa HIV-om već i stvaramo uslove za budućnost bez novih slučaja HIV infekcije.
Međutim, ni najsavremeniji lekovi protiv HIV-a ne mogu sasvim ukloniti virus, jer ne dopiru do nekih ćelija u kojima se virus „krije” spreman da nastavi da se slobodno razmnožava u slučaju prekida terapije. Zato ovo hronično stanje zahteva doživotno uzimanje antiretrovirusnih lekova i to revnosno svakog dana. Ako ste ikada morali da uzimate neke lekove u periodu od nekoliko dana, znate da nije baš tako lako svaku dozu popiti u tačno vreme.
Srbija je uvela savremene lekove koji ne daju virusu da lako mutira i da se slobodno razmnožava, čak i ako se neka doza leka preskoči. Ti lekovi kombinuju više medikamenata u jednu pilulu koja se uzima jednom dnevno. Pored toga, ovi lekovi se lako podnose i imaju manje neželjenih efekata na duži period, kao i manje interakcija sa drugim pilulama. Osobe sa HIV-om u Srbiji i sada imaju nekoliko savremenih terapija, ali uvođenjem pet novih antiretrovirusnih lekova, terapija se može prilagodi potrebama kako novih pacijenata, tako onih koji zbog drugih pratećih bolesti i zdravstvenih pokazatelja od nje mogu imati korist.
Nažalost, i pored ovih značajnih naučnih otkrića koja su uticala na dugovečnost i zdravlje osoba koje žive sa HIV-om, ostaju brojni izazovi na koje su jasno ukazali rezultati obimnog istraživanja Udruženja „Potent”, koje je sprovedeno u saradnji sa Odeljenjem za HIV i AIDS u Beogradu.
Dve petine pacijenata nije otkrilo svoj HIV status drugim pružaocima zdravstvenih usluga, dok je stigmu i negativno iskustvo u zdravstvenim ustanovama doživelo 10 odsto pacijenata. Iz ovoga se može zaključiti da osobe sa HIV-om ne veruju da će unutar sistema zdravstvene zaštite dobiti kvalitetnu negu bez osuđivanja i neprijatnosti.
Pored uobičajenih pratećih bolesti, kao što je povišen holesterol i hipertenzija, čak 20 odsto osoba koje žive sa HIV-om ima dijagnostikovane poremećaje raspoloženja i isto toliko problema sa seksualnom željom, dok 60 odsto nema stalnog partnera. Očigledno je da epidemija HIV-a izaziva i epidemiju usamljenosti, na koju utiču stigma i predrasude koje vladaju u našem društvu. Zato ne čudi podatak da 72 odsto ispitanika izražava potrebu za dostupno psihološkom podrškom na infektivnoj klinici u Beogradu, ali i za lekarima drugih specijalnosti. Nažalost, od 2011. godine na klinici je ukinuto radno mesto psihologa i zato bi inicijativa da se u sastav Infektivne klinike u Beogradu uključi psiholog, bila korak u pravom smeru ka pružanju sveobuhvatne podrške osobama koje žive sa HIV-om.
To bi značilo da se prepoznaje važnost holističkog pristupa psihološkim, društvenim i emocionalnim potrebama pojedinaca koji žive sa HIV-om. Ovo je preduslov za kvalitetno lečenje tih osoba, a bez toga nema ni unapređenja kvaliteta života, kao ni efikasnog zaustavljanja epidemije.