No­va po­li­tič­ka era u Se­ver­noj Ma­ke­do­ni­ji

 Pred­sed­nič­ki i par­la­men­tar­ni iz­bo­ri u Se­ver­noj Ma­ke­do­ni­ji su do­ve­li do ve­li­kog pre­o­kre­ta na po­li­tič­koj sce­ni. Ube­dlji­vu po­be­du od­ne­la je Gor­da­na Si­lja­nov­ska Dav­ko­va ko­ja po­sta­je pr­va pred­sed­ni­ca na če­lu ove ze­mlje, kan­di­dat­ki­nja naj­ve­će ma­ke­don­ske opo­zi­ci­o­ne par­ti­je VMRO-DPMNE, ko­ja je ta­ko­đe tri­jum­fo­va­la.

Za raz­li­ku od pret­hod­nih pred­sed­nič­kih iz­bo­ra, na ko­ji­ma je na­rod dao po­ve­re­nje do­sa­da­šnjem pred­sed­ni­ku Ste­vu Pen­da­rov­skom, kan­di­da­tu SDSM, ovog pu­ta se Gor­da­na Si­lja­nov­ska Dav­ko­va ube­dlji­vom po­be­dom re­van­ši­ra­la Pen­da­rov­skom, osvo­jiv­ši 457.111, dok je sa­da već od­la­ze­ći pred­sed­nik do­bio tek 206.407 gla­so­va.

Ovi iz­bo­ri će osta­ti upam­će­ni i po ube­dlji­voj po­be­di VMRO-DPMNE i na gla­sa­nju za par­la­ment. Ova stran­ka osvo­ji­la je 58 po­sla­nič­kih me­sta u So­bra­nju, ko­je bro­ji 120 po­sla­ni­ka. Na dru­gom me­stu je Evrop­ski front, ko­ji je osvo­jio 19 man­da­ta. Ko­a­li­ci­ja za evrop­sku bu­duć­nost SDSM osvo­ji­la je 18 man­da­ta, ko­a­li­ci­ja „Vre­di” 13, Le­vi­ca i Udru­že­nje „Znam” po šest man­da­ta.

Gra­đa­ni su po­ka­za­li svoj stav pre­ma li­ce­mer­stvu evrop­ske po­li­ti­ke pre­ma Sko­plju i po­klo­ni­li po­ve­re­nje dru­ga­či­joj po­li­ti­ci, pre sve­ga ka­da je reč o pre­du­gom pu­tu u Evrop­sku uni­ju pu­nom uslo­vlja­va­nja. Za pre­pre­ka­ma u tom pro­ce­su po­se­za­la je Grč­ka, što je pre­va­zi­đe­no usva­ja­njem no­vog ime­na dr­ža­ve Se­ver­na Ma­ke­do­ni­ja, a sa­da i So­fi­ja ko­ja tra­ži uno­še­nje Bu­ga­ra u Ustav su­sed­ne ze­mlje ospo­ra­va­ju­ći ma­ke­don­ski je­zik i iden­ti­tet.

Gor­da­na Si­lja­nov­ska Dav­ko­va je po­seb­nu po­ru­ku po­sla­la kom­ši­ja­ma, po­zvav­ši ih na me­đu­sob­nu po­dr­šku i raz­u­me­va­nje: „Mo­ra­mo po­če­ti me­đu­sob­no da se raz­u­me­mo, da se me­đu­sob­no po­ma­že­mo, da ne po­se­že­mo za ve­tom, već da po­se­že­mo za po­dr­škom. Mo­ji pu­te­vi vo­de pr­vo na Bal­kan, raz­u­me se da je tu i Bri­sel ne­iz­o­sta­van.”

Pen­da­rov­ski je pri­znao po­raz i če­sti­tao svo­joj na­sled­ni­ci na funk­ci­ji. De­bakl par­ti­je SDSM, ko­ja je vla­da­la u ko­a­li­ci­ji sa al­ban­skom par­ti­jom DUI od 2017. go­di­ne, po­ka­zao je ja­san stav gra­đa­na pre­ma tro­moj po­li­ti­ci ko­joj je EU upr­kos sve­mu osta­la ne­do­sti­žna. Li­der par­ti­je SDSM Di­mi­tar Ko­va­čev­ski pri­znao je da je re­zul­tat iz­bo­ra raz­o­ča­ra­va­ju­ći i da je SDSM-u za­dat ozbi­ljan uda­rac.

Pred­sed­nik VMRO-DPMNE Hri­sti­jan Mic­ko­ski oce­nio je nji­ho­vu ube­dlji­vu po­be­du kao isto­rij­sku.

„Mi smo us­pe­li, vi ste us­pe­li. Ma­ke­do­ni­ja je po­be­di­la. Isto­rij­ska po­be­da na­ro­da. Po­be­di­la je Ma­ke­do­ni­ja, ko­ja pri­pa­da Ma­ke­don­ci­ma, Al­ban­ci­ma, Tur­ci­ma, Sr­bi­ma, Vla­si­ma, mu­sli­ma­ni­ma, ate­i­sti­ma, po­no­snim na­ro­di­ma. Vla­da je pa­la, a za to ima raz­lo­ga. Kri­mi­nal, ko­rup­ci­ja, kon­fi­sko­va­na dr­ža­va, ten­de­ri, ne­po­ti­zam i još sto dru­gih je raz­lo­ga zbog ko­jih je dr­ža­va tr­pe­la. Na­rod je bio raz­o­ča­ran”, re­kao je Mic­ko­ski u se­di­štu stran­ke, na­gla­siv­ši da će sva­ko mo­ra­ti da od­go­va­ra za uči­nje­ne kri­mi­nal­ne rad­nje.

Bi­lal Ka­sa­mi, pri­pad­nik ko­a­li­ci­je „Vre­di”, ko­ja uži­va po­dr­šku Al­bi­na Kur­ti­ja, obra­ća­ju­ći se na­ro­du u Te­to­vu, re­kao je da su za­po­če­li pre­go­vo­ri sa VMRO-DPMNE o for­mi­ra­nju no­ve vla­de. Uko­li­ko se par­ti­ji VMRO-DPMNE pri­klo­ni Udru­že­nje „Znam” sa pet man­da­ta, ova ko­a­li­ci­ja će mo­ći ko­mot­no da vla­da. Ako ih u sva­kom gla­sa­nju po­dr­ži Le­vi­ca (par­ti­ja ko­ja se za­la­že za iz­la­zak iz NA­TO-a), ta­da je obez­be­đe­na dvo­tre­ćin­ska ve­ći­na.

S dru­ge stra­ne, Ali Ah­me­ti, li­der par­ti­je DUI, ko­ja je osvo­ji­la 19 man­da­ta, sma­tra da bez uče­šća nje­go­ve par­ti­je u vla­di ne­će bi­ti sta­bil­no­sti u dr­ža­vi. On sma­tra da je pri­su­stvo nje­go­ve par­ti­je, kao po­bed­ni­ka na par­la­men­tar­nim iz­bo­ri­ma me­đu Al­ban­ci­ma, ključ sta­bil­no­sti.

Sva­ka­ko, ključ­ni mo­me­nat za for­mi­ra­nje no­ve vla­de u Se­ver­noj Ma­ke­do­ni­ji bi­će pro­me­na Usta­va, ka­ko zah­te­va fran­cu­sko-ne­mač­ki pred­log za re­še­nje spo­ra sa Bu­ga­ri­ma i na­sta­vak evrop­skih in­te­gra­ci­ja Se­ver­ne Ma­ke­do­ni­je. Po­vrh sve­ga, al­ban­ski po­li­tič­ki fak­tor, ko­ji je znat­no oja­čao na po­li­tič­koj sce­ni ove dr­ža­ve, zah­te­va uno­še­nje amand­ma­na u Ustav ko­jim će se pred­sed­nik dr­ža­ve na sle­de­ćim iz­bo­ri­ma bi­ra­ti u par­la­men­tu.

Bo­ri se za ma­ke­don­ski iden­ti­tet, pro­tiv­ni­ca dvo­je­zič­no­sti

Gordana Siljanovska Davkova (71) je uni­ver­zi­tet­ski pro­fe­sor, struč­njak za ustav­no pra­vo, ak­tiv­ni je po­li­ti­čar iz re­do­va VMRO-DPMNE, že­sto­ki kri­ti­čar „na­ci­o­nal­ne iz­da­je” i bo­rac za prav­du. Nje­nu kan­di­da­tu­ru osim VMRO-DPMNE po­dr­ža­le su i broj­ne jav­ne lič­no­sti, pro­fe­so­ri, in­te­lek­tu­al­ci… Skop­ski por­tal „Li­der” pi­še da je Si­lja­nov­ska bi­la pro­tiv uvo­đe­nja dvo­je­zič­no­sti, od­no­sno uvo­đe­nja al­ban­skog je­zi­ka kao dru­gog zva­nič­nog u Se­ver­noj Ma­ke­do­ni­ji. Bi­la je pro­tiv Pre­span­skog spo­ra­zu­ma, jer sma­tra da pri­ka­zu­je Ma­ke­do­ni­ju kao ze­mlju u ras­pa­du ko­ja se pod­re­di­la Grč­koj i do­zvo­li­la joj da se „dr­sko me­ša” u nje­ne unu­tra­šnje stva­ri. U op­šir­noj prav­noj ana­li­zi spo­ra­zu­ma o re­ša­va­nju spo­ra oko ime­na dr­ža­ve, ona je is­ti­ca­la da su ne­pri­hva­tlji­vi ustav­ni amand­ma­ni gru­bo kr­še­nje svih prin­ci­pa i da pot­pu­no me­nja­ju isto­ri­ju, ma­ke­don­ski iden­ti­tet, ma­ke­don­ski je­zik, kul­tu­ru i obra­zo­va­nje, po­li­tič­ki i ad­mi­ni­stra­tiv­ni si­stem, Ustav, slo­bo­de i pra­va čo­ve­ka i gra­đa­ni­na, pre­no­si Tan­jug.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!