Na školskom času mobilni moraju da budu isključeni

U zloupotrebu mobilnog telefona ili bilo kog digitalnog uređaja u školskom okruženju spada svako ugrožavanje prava drugih, počevši od neovlašćenog fotografisanja i snimanja, preko varanja prilikom provere znanja do digitalnog nasilja.

Zabranjeno je korišćenje mobilnih u školi za vreme nastave u svrhe koje nisu obrazovne. Po Zakonu o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, nedozvoljena upotreba digitalnih uređaja teža je povreda obaveza učenika za koju kao najteža sankcija može da sleduje i isključenje učenika iz škole. A otkako su krajem oktobra na snagu stupile izmene i dopune ovog za prosvetu krovnog propisa, sve škole su u obavezi da opštim aktom definišu na koji način se mogu koristiti digitalni uređaji i da osiguraju da su o novim pravilima upoznati i đaci, njihovi roditelji i zaposleni.

Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja (ZVKOV) dobio je i nedavno ispunio zadatak da sačini „Smernice za upotrebu mobilnog telefona, elektronskog uređaja i drugog sredstva u douniverzitetskom obrazovanju”. Taj dokument treba da pomogne školama da skroje nova pravila o upotrebi mobilnih uređaja, a ona treba da se primenjuju u toku nastavnih i vannastavnih aktivnosti u školi, za vreme časova i odmora između časova, ali i van školskog zdanja, uključujući školske posete, izlete, ekskurzije…

Lični digitalni uređaji, kao što su pametni telefon ili sat, tablet, laptop – po smernicama, ne smeju se koristiti tako da narušavaju obrazovno okruženje ili da krše druga prava učenika, nastavnika i osoblja škole. Mobilni telefoni moraju biti isključeni i ne smeju se koristiti tokom nastave, bez odobrenja nastavnika. Telefonski pozivi u toku nastave nisu dozvoljeni, a ukoliko je reč o nekom urgentnom slučaju đaci mogu da se jave roditeljima uz dopuštenje nastavnika. U smernicama piše i da „učenik mora da ispuni zahtev bilo kog člana školskog osoblja da se uzdrži od upotrebe digitalnog uređaja”. U suprotnom će mu digitalni uređaj biti oduzet u prisustvu svedoka, zatim zapakovan u kovertu na kojoj će biti zapisano ime i prezime đaka i ostavljen na mesto koje za to bude određeno. Po digitalni uređaj koji bude oduzet učeniku moći će da dođu roditelji, ali tek kada se nastava završi.

Đaci ne smeju da koriste mobilne uređaje za snimanje, prenos ili objavljivanje fotografija, audio ili video-zapisa drugih učenika, nastavnika, nastavnog materijala bez pismenog pristanka svih strana, navodi se u smernicama ZVKOV-a. Takođe, precizira se da se lični digitalni uređaji ne smeju koristiti u toaletima, svlačionicama ili bilo kom prostoru u školi koji se smatra privatnim. Kršenje ovih pravila može dovesti do gubitka mogućnosti korišćenja ličnih digitalnih uređaja u školi i tokom nastavnog procesa i pokretanja disciplinskog postupka, ukazuju stručnjaci iz zavoda posvećenog vrednovanju kvaliteta obrazovanja. Oni sugerišu da školski Pravilnik o upotrebi mobilnog telefona, elektronskog uređaja i drugog sredstva treba usko povezati sa školskim pravilnikom o vaspitno-disciplinskoj odgovornosti učenika.

U slučaju da učenicima telefon bude oduzet zbog zloupotrebe, u smernicama je jasno istaknuto da „škola neće pretraživati sadržaj ličnih digitalnih uređaja učenika, već će postupanje sa neovlašćeno načinjenim sadržajem prepustiti nadležnom državnom organu, a u zavisnosti od okolnosti konkretnog slučaja preduzeće sve što je neophodno da materijal ne bude uništen do njegove predaje na dalje postupanje”.

Među ključnim očekivanjima od primene smernica u praksi jeste da se digitalni uređaji koriste u okviru obrazovnih aktivnosti kojima upravlja nastavnik, da se stvori bezbedno okruženje bez incidenata i digitalnog nasilja, da se školski odmori provode bez mobilnih telefona kao vreme za druženje i igru s vršnjacima, naposletku i da nova pravila upotrebe elektronskih uređaja doprinesu jačanju digitalnih kompetencija.

Prilikom pripreme školskog pravilnika o korišćenju mobilnih uređaja, napominju stručnjaci, treba da se čuje mišljenje svih zainteresovanih strana,

pre svega učenika, njihovih roditelja, nastavnika, stručnih saradnika i drugih zaposlenih u školi. Iz ZVKOV-a ističu da poseban značaj ima i učenički parlament čije stavove treba imati u vidu prilikom pripreme ovog dokumenta i preporučuju da se na nivou svake odeljenske zajednice održi poseban sastanak sa roditeljima da bi im se objasnila važnost uvođenja novih pravila i da bi se čule i njihove sugestije. Naročitu pažnju treba posvetiti potrebama učenika sa zdravstvenim problemima, smetnjama u razvoju, invaliditetom, đacima iz osetljivih društvenih grupa, napominju kreatori smernica. Ukazuju i da direktori mogu da dozvole određenim đacima da koriste mobilne telefone u obrazovne svrhe tokom čitavog školskog dana ukoliko je to odgovor na neke njihove specifične zdravstvene potrebe ili predstavlja deo dodatne obrazovne podrške.

– I đacima i njihovim roditeljima treba predočiti da škola nastoji da prihvati sve mogućnosti koje moderna tehnologija pruža u sferi obrazovanja, uključujući i osećaj sigurnosti koji imaju zbog mobilnih telefona kao sredstava koja omogućavaju stalni kontakt roditelja sa decom. Ali, istovremeno, treba ukazati i da škola u potpunosti prepoznaje rizik da mobilni telefoni, elektronski i drugi uređaji budu zloupotrebljeni. Treba naglasiti sve prisutniju preteranu upotrebu mobilnih telefona i druge tehnologije, negativan uticaj koji ove prakse imaju na mentalno zdravlje, dobrobit i socijalni razvoj mladih. Škola treba da naglasi da digitalni uređaji učenika treba da izađu iz zone zabave i nekontrolisanog korišćenja i prevedu se u kontekst učenja i izgradnje digitalnih kompetencija – ističu stručnjaci ZVKOV-a.

Kako napominju, od vitalnog je značaja da se na početku svake školske godine učenici i njihovi roditelji upoznaju sa predviđenim pravilima, da nakon što uradi pravilnik o korišćenju digitalnih uređaja, svaka škola taj dokument treba da objavi na zvaničnoj onlajn stranici, ali i da pripremi poseban obrazac sa izjavom koju će roditelji učenika biti dužni da potpišu na početku svake školske godine i time se izjasne da su pročitali odredbe pravilnika i da im je jasna njihova primena.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!