Mu­ško de­te se u Sr­bi­ji i da­lje vi­di kao je­di­ni na­sled­nik

U Sr­bi­ji je sa­mo 24 pro­cen­ta imo­vi­ne u vla­sni­štvu že­na, od če­ga 16 pro­ce­na­ta u ru­ral­nim pod­ruč­ji­ma, go­vo­re naj­no­vi­ji po­da­ci Re­pu­blič­kog ge­o­det­skog za­vo­da, a ovaj mo­del rod­ne ne­jed­na­ko­sti, pre sve­ga ka­da je na­sled­stvo u pi­ta­nju, iz­ne­drio je pro­je­kat „Ko­li­ki je moj deo”. Spro­vo­di ga Žen­sko udru­že­nje Ko­lu­bar­skog okru­ga u sa­rad­nji sa po­ve­re­ni­com za za­šti­tu rav­no­prav­no­sti, a uz po­dr­šku Ne­mač­ke raz­voj­ne agen­ci­je (GIZ) kroz pro­gram „So­ci­jal­no uklju­či­va­nje i sma­nje­nje si­ro­ma­štva u Sr­bi­ji”, s ci­ljem po­bolj­ša­nja po­lo­ža­ja že­na u na­sle­đi­va­nju imo­vi­ne.

U sklo­pu tog pro­jek­ta, uz po­dr­šku gra­da Po­ža­rev­ca, u ta­mo­šnjoj Po­li­teh­nič­koj ško­li odr­ža­na je ra­di­o­ni­ca, uz oce­nu da se mla­di škol­skog uz­ra­sta do sa­da ni­su sre­ta­li sa ovom te­mom, te da je in­for­mi­sa­nje naj­bit­ni­je po­če­ti još u ško­li, što ovu tri­bi­nu svr­sta­va u do­dat­ni čas gra­đan­skog vas­pi­ta­nja.

„Ovaj pro­je­kat je va­žan ele­ment osna­ži­va­nja i ši­re­nja sve­sti, jer do­bro in­for­mi­sa­na že­na je uvek u sta­nju da sva svo­ja pra­va ostva­ri”, po­ru­či­la je Iva­na Si­mo­no­vić, sa­vet­ni­ca u pro­gra­mu GIZ-a o so­ci­jal­nom uklju­či­va­nju u Sr­bi­ji.

Go­to­vo sva­ka dru­ga že­na u Sr­bi­ji od­ri­če se svog de­la na­sled­stva, a kam­pa­nju Žen­skog udru­že­nja Ko­lu­bar­skog okru­ga obe­le­ži­le su i broj­ne lič­ne pri­če ko­je sve­do­če da je uce­na po­ro­di­ce vr­lo če­sta, te da to od­ri­ca­nje naj­če­šće ni­je do­bro­volj­no iako u osta­vin­skom pro­ce­su že­na mo­ra ta­ko da se iz­ja­sni. Mu­ško de­te se u Sr­bi­ji još vi­di kao na­sled­nik, ču­lo se na tri­bi­ni.

„Ko­re­ni ove te­me su mno­go du­blji, od­lu­ku tre­ba do­ne­ti sa pra­vim či­nje­ni­ca­ma, da za­i­sta zna­mo ko­ja su pra­va i po­sle­di­ce uko­li­ko se od­rek­ne­mo svog de­la na­sled­stva. Za­to skre­će­mo pa­žnju na dis­kri­mi­na­tor­ni član 82 Za­ko­na o so­ci­jal­noj za­šti­ti, ko­ji ka­že da ako se od­rek­ne­mo de­la na­sled­stva gu­bi­mo pra­va na so­ci­jal­na da­va­nja. To do sa­da že­ne uglav­nom ni­su zna­le i sma­tra­mo da je va­žno da na vre­me na­u­či­mo šta nam se mo­že do­go­di­ti. Do­sta po­sla je pred na­ma. Rav­no­prav­nost je po­tre­ba sva­kog od nas”, ob­ja­sni­la je Ka­ta­ri­na Ran­ko­vić iz Žen­skog udru­že­nja Ko­lu­bar­skog okru­ga.

Bran­ki­ca Jan­ko­vić, po­ve­re­ni­ca za za­šti­tu rav­no­prav­no­sti, is­ta­kla je da se i da­nas su­o­ča­va­mo sa dis­kri­mi­na­ci­jom že­na u go­to­vo svim sfe­ra­ma dru­štve­nog ži­vo­ta, a raz­log za to su, oce­ni­la je, du­bo­ko uko­re­nje­ni ste­re­o­ti­pi i pred­ra­su­de o ulo­ga­ma že­na i mu­ška­ra­ca. Zbog to­ga je, ka­za­la je, upra­vo to je­dan od raz­lo­ga zbog če­ga se že­ne od­ri­ču na­sle­đa u ko­rist mu­ških po­to­ma­ka, po­go­to­vo u se­o­skim sre­di­na­ma.

„Iz zva­nič­nih po­da­ta­ka o pro­cen­ti­ma imo­vi­ne u vla­sni­štvu že­na u Sr­bi­ji, mo­že se za­klju­či­ti ko­li­ko i da­lje pa­tri­jar­hal­ni obra­sci dik­ti­ra­ju ne­jed­na­ke od­no­se mo­ći, a to že­na­ma ote­ža­va po­lo­žaj na tr­ži­štu ra­da i eko­nom­ski po­lo­žaj, ali i mo­guć­nost po­kre­ta­nja sa­mo­stal­nog bi­zni­sa, po­di­za­nja kre­di­ta, a u kraj­njem slu­ča­ju i ono što je naj­va­žni­je – ose­ćaj ne­za­vi­sno­sti i slo­bo­de”, po­ru­či­la je po­ve­re­ni­ca.

Jan­ko­vi­će­va je oce­ni­la da su obra­zo­va­nje i zna­nje, pra­vil­na in­for­ma­ci­ja i ar­gu­men­ti, ono što nas mo­že vo­di­ti ka ot­kla­nja­nju pred­ra­su­da i glav­ni po­stu­la­ti ka una­pre­đe­nju rav­no­prav­no­sti i sva­koj vr­sti bor­be u kre­i­ra­nju bo­ljeg, pra­ved­ni­jeg i to­le­rant­ni­jeg dru­štva.

„Od­lu­ka do­ne­ta na osno­vu in­for­ma­ci­ja je naj­bit­ni­ja, kao i to da je ni­ste do­ne­li pod pri­ti­skom. Ne­ka­da je u re­du, ča­sno i mo­ral­no, i da­će vam još ve­ći ose­ćaj sta­bil­no­sti to što ste se od­re­kli na­sle­đa, jer ste na pri­mer že­na ko­ja je u pot­pu­no­sti eko­nom­ski ne­za­vi­sna, a ima­te se­stru ili bra­ta. To je is­klju­či­vo va­ša od­lu­ka, vi ho­će­te da na taj na­čin po­mog­ne­te va­šoj po­ro­di­ci. To je u re­du, ako na taj na­čin ne ugro­ža­va­te svoj ži­vot”, na­gla­si­la je Bran­ki­ca Jan­ko­vić.

Kam­pa­nja „Ko­li­ki je moj deo” tra­je već sko­ro dve go­di­ne. Pro­ces so­ci­jal­no-eko­nom­skog osna­ži­va­nja že­na iz Ko­lu­bar­skog okru­ga ši­ri se Sr­bi­jom, kroz or­ga­ni­za­ci­ju ra­di­o­ni­ca za mla­de, po­put ove u Po­ža­rev­cu.

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!