Kako se živelo u Vojvodini pre sedam milenijuma, šta krije „život“ iz doba neolita

Vest o tome da je u Banatu, selu Jarkovac, nedavno pronađeno veliko kasno neolitsko naselje staro 7.000 godina, proširila se i domaćim i svetskim medijima. To naselje je tek jedno od 10 praistorijskih naselja koji međunarodni tim arheologa istražuje u Vojvodini u poslednjih 10 godina – kroz projekat “Borđoš”.

Vojvođanska ravnica – ispod čije površine se krije uvid u život iz doba neolita.

Iako izgleda kao običan kamen, reporterka N1 imala je priliku da u ruci drži sekiricu staru 7.000 godina. Ovo je samo jedna od brojnih sirovina koje je pronašao međunarodni tim arheologa, a koje ukazuju na to ko je i kako se živelo u Vojvodini pre 7 milenijuma.

Ovu žabaljsku njivu arheolozi zovu “Nova zemlja”. To je jedna od četiri značajnih lokacija u Vojvodini na kojoj pronalaze zaostavštine iz praistorije.

„Naš cilj je da što više obogatimo naše saznanje. To je period istorije, odnosno praistorije o kom se jako malo zna. Recimo imamo predmete iz vinčanskog perioda,  bronzu jer se vidi po profilaciji da je drugačija. Zatim, tipične ukrasi za posude iz bronzanog doba – pa čak i za urme“, navodi arheološkinja Ildiko Medović.

Keramika i kamenje iz tog doba mogu da nam pokažu svakodnevni život ljudi iz neolita, smatra arheobotaničar Aleksandar Medović.

„Zatim njihovi problemi, čime su se hranili, sa kim su trgovali, kako su izgledale te posude, te kuće“, navodi.

U pitanju je zajednički projekat Muzeja Vojvodine i Arheološkog instituta u Keltu. Ove godine je navršeno punih 10 godina od kada zajedno istražuju vojvođansko tlo.

Martin Furholt iz Arheološkog instituta u Kilu navodi da su kroz istraživanja u Vojvodini pronašli veoma zanimljive obrasce naseljavanja.

„Što nam pomaže da rekonstruišemo razvoj društvenih grupa i društvene organizacije u evropskim razmerama“, ističe.

Arheobotaničar Medović kaže:

„Mi imamo znanje – a oni imaju tehinku. Oni imaju i znanje i tehniku. Pa smo to na najbolji mogući način istoristili.“

Nakon terena odabrane sirovine odlaze u muzej, na čišćenje, a potom na restauraciju.

Svoj životni milenijum, obnovljeni nastavljaju u Muzeju Vojvodine.

Prava Pekara počinje sa radom u Smederevu!

Radno vreme objekata je od 06 do 18

Očekujemo Vas!